„Jsme spokojeni, předpokládali jsme tak deset až dvanáct tun. Potravinová banka Libereckého kraje je naplněna,“ sdělil její ředitel Josef Vlček.

Napilno měli v sobotu dobrovolníci třeba v jabloneckém hypermarketu Albert. Lidé sem mnohdy vyrazili jen na charitativní nákup. „Koupila jsem za skoro patnáct set těstoviny, polévky, luštěniny i sladkosti,“ přiblížila 62letá Věra z Jablonce.

V duu dobrovolníků doslova zářila Michaela Lochmanová z mostecké oblastní charity. V Libereckém kraji vede hned tři nízkoprahová zařízení pro děti, a to v Zákupech, Ralsku a Tanvaldu. V posledně jmenovaném městě se navíc stará o ambulantní sociální poradenství. Sama ze svého během akce nakoupila trvanlivých potravin za zhruba dva tisíce korun. „Nejde o to stát u příjmu darovaných potravin, ale také být viděn. Navíc znám spousty konkrétních lidí, kterým pak pomoc z Potravinové banky putuje, a chci jim pomoci,“ vysvětlila mladá žena, která jako dobrovolnice nevynechala žádný z osmi ročníků Sbírky potravin.

Potravinová sbírka v Libereckém kraji.
Zásoby jídla v Potravinové bance Libereckého kraje se tenčí. Pomoci může sbírka

Dobrovolníky v sobotu objížděl po celém kraji i ředitel Josef Vlček. „Jednak proto, abych dobrovolníkům poděkoval, a za druhé abych zkontroloval, jak vše funguje, protože sbírka je logisticky velmi náročná,“ vysvětlil Vlček.

Dobrovolníci museli nákupy z košíků přendávat do beden od banánů. A štosovat je. Prodejny po celém Libereckém kraji pak objížděly tři dodávky, které vybrané zboží vozily do skladů potravinové banky. Tam se vše vytřídilo, zvážilo, zaevidovalo a připravilo na výdej.

Letos byla sbírka potravin kvůli koronavirové krizi a omezením okleštěná. Například v jabloneckém Albertu proto mohli být ve vestibulu přítomni jen dva dobrovolníci, navíc nemohli rozdávat informační letáky. „Za celou dobu konání potravinových sbírek byla tato nejen nejnáročnější, ale i nejpotřebnější. Jarní kolo muselo být kvůli koronavirovému stavu zrušeno a zásoby se ve skladech potravinových bank dostaly na minimum,“ sdělila ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Sbírka potravin na facebooku

V Česku žije zhruba 1,5 milionu občanů na hranici chudoby či pod ní. „Počet lidí v tíživé situaci, kteří jsou závislí na pomoci potravinových bank, narůstá. Během prvního pololetí šlo meziročně o dvacetiprocentní nárůst, aktuálně na podzim dokonce o čtyřicetiprocentní,“ popsala Láchová.

Sbírka potravin je organizována ve všech krajích České republiky potravinovými bankami a Českou federací potravinových bank ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu a Asociací společenské odpovědnosti, se sociálními partnery Charita Česká republika, Armáda spásy, Naděje a Slezská diakonie a obchodními řetězci Albert, Billa, dm drogerie markt, Globus, Kaufland, Lidl, Makro, Penny Market, Rossmann, Tesco a Rohlik.cz. Sbírka potravin je realizována pod záštitou ministra zemědělství a Evropskou federací potravinových bank.