Absence moderní techniky je podle něj znát již nyní. Zatímco v minulých letech v průměru na představení chodilo k padesáti lidem, loni to už bylo jen 36. „Dnes je na klasických 35milimetrových filmech asi jen deset procent filmů," zmínil Demčák.

Digitalizace je tak podle něj jedinou šancí k záchraně kina, malé město však nemá peníze nazbyt. „Musíme stále odstraňovat následky povodní z léta 2010, potřebujeme dostavět kanalizaci, investovat do školy a školky," nastínil. Ročně hospodaří Hejnice se zhruba 35 miliony.

Sázky v loterii Hejnice platily z peněz, které do kasičky dali návštěvníci kina. Od dubna tak vybraly asi 3000 korun. „Zájem byl velký, ale štěstí se toulalo někde na druhé straně hor. Výhry většinou pokryly náklady na další sázku. Nejvíce se vyhrálo 480 korun," řekl Demčák.

I bez výhry v loterii ale možná kino z 60. let v Hejnicích zůstane. Město získalo 300 000 korun ze Státního fondu na rozvoj kinematografie a 1,4 milionu od sdružení Místní akční skupiny Mikroregionu Frýdlantsko (MASIF). „Zjišťujeme, zda můžeme dotace sloučit," řekl místostarosta. Jen z dotací ale digitalizaci v Hejnicích nezaplatí, podle Demčáka potřebují ještě asi 1,2 milionu korun. O uvolnění peněz budou na červnovém zasedání rozhodovat zastupitelé.

„Nedokážu říci, jak se k tomu postaví. Priority jsou ale jinde, kultura je okrajovou záležitostí," konstatoval Demčák.
Pokud by kino zaniklo, přibylo by podle něj nelegálního stahování filmů. „Jsme hospodářsky slabá oblast, pro rodinu je nereálné jezdit do Liberce a zaplatit tisíc korun za jedno představení," zmínil.

Na Frýdlantsku jsou poslední dvě kina. Druhé je ve Frýdlantu a také není digitalizované. „Předpokládám, že novou techniku bychom na podzim mohli mít," uvedl vedoucí frýdlantského kina Karel Čaban. I zde se čeká, až městští zastupitelé schválí investici na zakoupení moderní techniky.