"Definice tranzitu podle místních regulí je průjezd jedním státem EU za účelem vjezdu do jiného státu EU, schengenského prostoru. Tranzit Německem/Saskem za účelem průjezdu z ČR do ČR bohužel nesplňuje tuto definici a tím pádem není možný," uvedl český konzulát v Drážďanech na sociálních sítích.

Saská vláda tento týden rozhodla s ohledem na zhoršující se epidemickou situaci i o zpřísnění vnitrostátních podmínek. Kvůli snížení sociálních kontaktů budou zavřené školy i školky, z obchodů zůstanou otevřené ty pouze se základními potřebami. Tedy například potraviny, drogérie nebo lékárny.

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové se na konzulát obrátila řada českých občanů, kteří si stěžovali na to, že dostali pokutu, případně jim nebyl umožněn průjezd. Spolkové ředitelství policie v Pirně tyto informace potvrdilo, výše pokut se pohybují kolem 150 EUR.

"Současná opatření sice tranzit přes Německo umožňují, v tomto případě se ale podle výkladu německé strany o tranzit nejedná, neboť je možné cestovat i přes české území. Náš zastupitelský úřad požádal policii o písemné stanovisko k celé věci. V tuto chvíli doporučujeme Německo objíždět," doplnila Štíchová