Dřevo na zimní topení, které si v lese sami porazíte, takzvaná samotěžba, se stává velmi populární. Ceny takového dřeva jsou příznivé, ale najít vhodné stromy, vyřídit si povolení, pokácet, odvézt, zpracovat a uklidit po sobě v lese musíte sami.

Samotěžbu nabízejí i některé radnice obcí na Liberecko. Například v Kunraticích nedaleko Frýdlantu prodávají stromy, které spadly během bouřky na konci července. Ceny jsou 150 korun za prostorový metr smrkového dříví a 200 korun za břízu, olši a jívu. Dřevo bude k prodeji v pondělí 17. srpna od tří hodin na obecním úřadu, nabídka ale platí pouze pro občany Kunratic.

Dřeva je málo

Ostatní se mohou obrátit například na revírníky Lesů České republiky, kteří zprostředkovávají samotěžbu ve svých revírech.

„Možnost samotěžby záleží na lokalitě a dalších podmínkách. Zájemce by se měl informovat na lesní správě, sejít s revírníkem a domluvit se, které stromy by mohl porazit. Většinou jde o suché nebo poškozené stromy. Dřevo pak získá na základě smlouvy, jejíž součástí bude i výpočet ceny," vysvětlila mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

„Není problém přijít a pokud budeme stromy mít, rovnou si je pokácet a odvézt. Teď ale dřevo nemáme, znovu bude až na konci září," uvedl revírník Oldřich Kober, který se staré o lesy v okolí Oldřichova v Hájích.

Málo stromů je i v nejsevernější části Jizerských hor. Zájemci si zde mohou odvézt dřevo až z vrcholu Smrku, který je těžce dostupný. „Máme i dřevo blízko Nového Města pod Smrkem, není ale tak kvalitní," řekl revírník Josef Plíšek. V okolí Nového Města podle něj topí dřevem hodně lidí a ročně se na něj obrátí čtyřicet až šedesát z nich. „Přestože dřeva není mnoho, když si někdo přijde, tak dostane," dodal revírník.

Vlastníma rukama

Kdo chce využít samotěžbu, si musí umět poradit s pokácením, zpracováním a odvozem stromu, odměnou mu ale bude výhodná cena dřeva, která se pohybuje od padesáti korun za kubický metr v případě větví až po pět set za kubický metr tvrdého dřeva.

K ceně je potřeba přičíst náklady na zpracování a odvoz dřeva. Pro porovnání liberecké Městské lesy nabízí metr dlouhé rovnané tvrdé palivové dříví za 1378 korun za metr krychlový, jehličnaté za 793 korun.