Liberec – Dlouhé kolony a tím pádem nervózní cestující. To je obrázek posledních dnů na vytížené křižovatce v centru Liberce. Důvod? Objízdná trasa autobusů jezdících místo tramvaje a dalších tří linek vedoucí právě tudy.

Nejhorší situace je při příjezdu na náměstí z Jablonecké ulice. Dlouho se čeká i při normálním provozu, nyní je situace ještě horší.„V koloně jsem tam stála přes deset minut!“ rozčiluje se ještě teď Marcela Novotná z Liberce. A podobnou zkušenost mají i další desítky lidí. „Ve chvíli, kdy spěcháte do práce, vám každá minuta přijde jako hodina,“ dodala.

Se situací se ovšem nedá moc dělat. Podle dopravního podniku objížďka jinudy vést nemůže. „Kdyby to šlo, tak to samozřejmě uděláme,“ uvedl technický ředitel Ludvík Lavička.Dlouhé kolony ho mrzí. „Sám jezdím autobusem, umím si to přestavit, ale bohužel se nedá nic dělat,“ dodal.

Lidé si tak sami našli zlepšovák, jak na kolonu vyzrát. „Vystupuji už u Lokomotivy a do práce dojdu pěšky, jsem tam rychleji než autobus. A zdaleka nejsem sám,“ řekl Jaroslav Lichý. „Kdybych jel autobusem až do centra, přijdu do práce pozdě,“ dodal. Normálně jezdí tramvají.

Dopravní podnik se snaží vycházet lidem vstříc. „U Lokomotivy jsme zřídili zastávku, lidé mohou vystoupit a dojít pěšky,“ vysvětlil Ludvík Lavička.Podle něj situace není tak dramatická, menší zpoždění nabírají autobusy jen v ranní a odpolední špičce. „Ale o to právě jde. Jezdím ráno a odpoledne, kdy jsou kolony,“ oponovala Novotná. Jisté je, že autobusy budou přes křižovatku jezdit do konce září. Rekonstrukce tramvajové trati by se do tohoto data měla stihnout.