Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sadílková: Nezaměstnaný musí chtít především sám

Liberec - Spousta zajímavých témat se v tuto chvíli točí kolem libereckého úřadu práce. Nezaměstnanost se drží na nejnižších hodnotách za několik posledních let, dílčí úspěchy zaznamenávají i jednotlivé projekty úřadu, a za tři týdny dojde k velkému stěhování. Více již v rozhovoru s ředitelkou libereckého úřadu práce Kateřinou Sadílkovou.

27.5.2008
SDÍLEJ:

Ředitelka Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková.Foto: ÚP

Úřad práce čeká velké stěhování z již nevyhovujících prostor. Kdy se tak stane?

Stěhování začne 16.června s tím, že 16. a 17. června bude úřad práce uzavřen a od 18. června bude fungovat omezený provoz. Úplné obnovení provozu předpokládáme, pokud vše dobře půjde, 24. až 25.června. Do nových prostor se přestěhuje pracoviště úřadu práce na třídě Dr. Milady Horákové a odbor státní sociální podpory, který sídlí na náměstí Edvarda Beneše. Umístění v nových prostorách je opatření, které dočasně řeší nevyhovující stav současné budovy. Krajská správa sociálního zabezpečení (KSSZ) tuto situaci vyřešila tím, že díky finančním prostředkům z ministerstva práce postavila budovu novou a v listopadu roku 2007 se přestěhovala, a stávající budovu opustila. Nicméně je společně s námi stále vlastníkem budovy.

Veškerá další rozhodnutí se tedy týkají obou těchto institucí. Stav stávající budovy je nevyhovující zejména z hlediska obecných požadavků na bezpečnost a užitné vlastnosti stavby. Znalecký posudek z prosince roku 2007, jehož úkolem bylo zhodnotit technický stav objektu, vyčíslil mnoho nadkritických a kritických vad a závěrem doporučil v souladu se stavebním zákonem tyto vady okamžitě odstranit. Úřad práce musel tedy situaci okamžitě řešit. Nabízelo se několik variant, například výstavba budovy nové nebo rekonstrukce stávajícího objektu, tato řešení však jsou dlouhodobá, dočasný pronájem, který schválilo ministerstvo, je variantou, která řešila situaci v krátkém časovém horizontu.

Co si od přesunu slibujete?

Tak zejména bezpečnost pro klienty a zaměstnance, sestěhování pracoviště SSP pod jednu střechu, bezbariérové vstupy po celé budově, sociální zázemí pro zdravotně znevýhodněné klienty v každém patře, samostatný vchod, dopravní dostupnost a splnění všech podmínek pro administrativní budovy. Tímto přestěhováním zároveň získal úřad práce prostor pro další řešení celé situace. V současné době proběhlo výběrové řízení na zpracovatele Srovnávací studie úřadu práce, která by měla definitivně rozhodnout, co se stávající budovou.

Jak dlouho se vlastně otázkou hledání nového sídla úřad práce zabýval a jaké vám přinášelo to staré potíže?

Úřad práce se problematikou stávající budovy zabývá již od roku 1999, během nichž upozorňoval na nevyhovující stav současné budovy. Všichni jsme již zřejmě zapomněli, že to byla ubytovna pro stavaře, takže současné stěhování není výsledkem jediné akce, ale dlouhodobé činnosti. K současnému vyřešení přispělo i přestěhování KSSZ, která řešila stejné problémy také několik let, výsledky znaleckého posudku, ale také přibývající stížnosti na nevhodnost prostor odboru státní sociální podpory(SSP), z hlediska osob zdravotně znevýhodněných či maminek s kočárky.

Potíže přináší současný objekt také s únikovými cestami. Jediná chráněná úniková cesta vyhoví maximálně 240 osobám. Pro vaši ilustraci, v současné době se po budově pohybuje 480 lidí, pokud by se do budovy nastěhoval odbor SSP, pohybovalo by se denně v budově přibližně 550 klientů a k tomu ještě 110 zaměstnanců. V případech zvýšeného náporu klientů, například začátkem měsíce by se tak jednalo zhruba o 1000 lidí.

Kromě stěhování se podařilo realizovat také projekt „Najdi si práci v Libereckém kraji“, který bude mít navíc své pokračování. Předpokládám tedy, že byl úspěšný. Můžete to nějak komentovat s tím, komu a jak vlastně slouží?

Ano, projekt „Najdi si práci v Libereckém kraji“ byl skutečně úspěšný. Sledované indikátory se podařilo nejen naplnit, ale také překročit a absolventy projektu se podařilo úspěšně zaměstnat. Projekt je určený pro osoby krátkodobě nezaměstnané a pomáhá jim se opětovně zařadit do pracovního procesu, a to zejména formou poradenství a rekvalifikací. V rámci poradenství mají účastníci projektu možnost zdokonalit si schopnosti prezentace vlastní osoby, vyzkoušet si psaní různých forem životopisu a motivačního dopisu a modelové vstupní pohovory. V první části projektu absolvovali účastníci také vzdělávání v oblasti informačních technologií. To vše celkově zvyšuje nejen jejich šanci uplatnit se na trhu práce, ale také posílení sebevědomí a důvěry v sebe sama.

Portfolio rekvalifikačních kurzů vychází z požadavků trhu práce a samozřejmě také ze zájmu účastníků projektu. Mezi dnešní základní gramotnosti patří bezesporu počítačová znalost a z tohoto důvodu byl největší zájem právě o tyto kurzy. V první etapě projektu bylo umístěno 102 účastníků na dotovaná místa. Do projektu vstoupilo 1105 osob a celkem se podařilo z projektu zaměstnat přes 700 osob.

Úřad práce zcela jistě zajišťuje další škálu různých kurzů a projektů. Které jsou z vašeho pohledu ty nejdůležitější? Myslím tím ty, u kterých se dá říci, že mají opravdu dopad na to, že jejich absolvent najde práci.

Vzdělávání je jedna z nejvýznamnějších cest vedoucí k uplatnění se na trhu práce. Nicméně získat patřičné vzdělání samo o sobě nestačí. Člověk musí zejména chtít opustit takzvanou záchytnou sociální síť. Mnohé studie potvrzují, že ve chvíli, kdy náš klient setrvá v síti nezaměstnanosti na dobu delší šesti měsíců, ztrácí nejen pracovní návyky, ale také určitou pravidelnost rytmu dne.

Základní počítačovou gramotnost by dnes měla mít většina občanů, jdeme cestou znalostní společnosti, to znamená, že každý občan samozřejmě nemůže pracovat v kanceláři na počítači, ale je dobré, když si umí díky internetu najít informaci, kterou potřebuje pro svůj nejen profesní, ale také osobní život. Dále je celá řada kurzů realizována na základě konkrétních požadavků zaměstnavatele. Další velká skupina klientů prochází kurzy, které vedou k samostatnému podnikání ve službách. V současné době jsou velice aktuální kurzy, které vedou k uplatnění v sociálních službách, kde je zájem například o pečovatelky.

Velkou pomoc při naší práci očekáváme také od plánované novely zákona o zaměstnanosti, která nařizuje tzv. individuální akční plán pro klienta, evidovaného více než pět měsíců a dále povinnost spolupracovat s ÚP a vstupovat do rekvalifikačních kurzů. Dnes uchazeči tuto povinnost nemají a proto se stává, že nabídnete-li jim účast na projektu, který by mohl pomoci vyřešit jejich situaci, většinou 30% tuto pomoc odmítne.

Na začátku roku propustila například Preciosa velké množství lidí. Jak může ÚP v těchto případech propuštěným lidem pomoci?

Úřad práce byl ze strany Preciosy o hromadném propouštění včas informován. S firmou Preciosa byla domluvena pomoc pro zaměstnance, kteří obdrželi výpověď. Tato pomoc spočívala v osobní návštěvě zaměstnanců úřadu práce přímo ve firmě. Kromě základního poradenství zde bylo poskytnuto i zaevidování nových uchazečů. Tak jako každému jinému uchazeči o zaměstnání, tak i bývalým zaměstnancům z Preciosy, jsou poskytovány nabídky volných míst, byla jim nabídnuta možnost zaslání životopisů z databáze Okpráce na Portál MPSV. V případě zájmu o rekvalifikaci jsou tito zaměstnanci směřováni na odbor poradenství.

Jak byste zhodnotila trh práce na Liberecku? Jak z hlediska nabídky - co na trhu chybí a čeho je moc tak z hlediska poptávky - kteří lidé se snadno uplatňují a kteří to mají jen velmi složité? Plus jestli bude příznivý trend zaměstnanosti pokračovat v regionu i dál?

Díky růstu ekonomiky je zvýšená poptávka po pracovní síle, a to ve všech vzdělanostních stupních. Trh práce na Liberecku má, podobně jako v celé ČR, dlouhodobý trend poklesu nezaměstnanosti již od jara 2004 (vstupu do EU) díky zahraničním investorům a budováním průmyslových zón a obchodních center. Tento příznivý trend bude pokračovat i nadále, nicméně křivka nezaměstnanosti dolů již tak rychle nepůjde.

Jednoznačnou převahu poptávky nad nabídkou (tj. nedostatek uchazečů) zjišťujeme v technických oborech (strojírenství, stavebnictví, elektrotechnika a elektronika) a ve zdravotnictví (střední zdravotnický personál i lékaři). Naproti tomu přebytek uchazečů je např. v oblasti nižší administrativy či v profesi prodavač. Samozřejmě je i přebytek uchazečů bez kvalifikace, kteří jsou schopni vykonávat jen pomocné práce.

Autor: Jiří Stich

27.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
JAKUB ROSSMANN Narodil se 16. října v liberecké porodnici mamince Michaele Hesové z Liberce. Vážil 3,81 kg a měřil 52 cm.
8

Hlasujte pro nejhezčí miminko 42. týdne roku 2017

Peníze. Ilustrační foto.

Kraj ušetřil na veřejných zakázkách miliony

Byl to dříč, vzpomíná na atleta Karla Koláře jeho trenér Vladimír Zelin

Úspěšný, nedávno zesnulý, jablonecký atlet, Karel Kolář, strávil nejdelší a také nejúspěšnější sportovní období v jablonecké TJ Liaz. Tam jej v letech 1977 až 1982 trénoval Vladimír Zelinka.

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj /FOTOGALERIE/ – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech opět mohou plnoletí občané ČR volit své zástupce v Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Derby mělo říz! Liberec obrat dokonal v nájezdech, Litvínov nasadil posily

Litvínov – Osmý pokus libereckým vicemistrům vyšel a konečně slaví první venkovní výhru v sezoně. Dočkal se v jednom ze šlágrů 15. extraligového kola v Litvínově, kde díky trefě Michala Bulíře vyhrál 3:2 po samostatných nájezdech. Bílí Tygři dvakrát prohrávali, avšak vždy dokázali srovnat krok a obrat nakonec v nájezdech dokonali.

Týden s Tulipanem připravil koncerty Střihavky i Peckové

Liberec – Koncert Kamila Střihavky & The Leaders acoustic band ve Vratislavicích odstartuje v pondělí 23. října tradiční Týden s Tulipanem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení