Jak potvrdili včera lidé z ČSSD, z Unie pro sport a zdraví, ze sdružení Liberec občanům a z Věcí Veřejných, chtějí vytvořit menšinovou vládu bez účasti ODS.

Bude to ovšem vláda křehká, neboť v zastupitelstvu o 39 členech obsáhne dohromady jen 18 křesel. Pokud by k tomu ale získala tichou podporu tří zastupitelů za KSČM, bude mít většinu 21 křesel, a kdyby měla místo komunistů podporu osmi občanských demokratů, pak by měla převahu 26 zastupitelů.

„Rádi bychom při jednání zastupitelstva získávali podporu k jednotlivým krokům. Tudíž doufáme, že pro ně třeba budou hlasovat i lidé ze Změny pro Liberec, když se budou body shodovat s jejich programem,“ podtrhl Jiří Šolc za Liberec občanům.

Jak doplnil Michal Hron z téhož uskupení, za odvoláváním primátora nestojí zakázky Integrovaného plánu rozvoje města na dostavbu bazénu a rekonstrukci městských lázní. „Změna pro Liberec si nesmí přivlastňovat monopol na protikorupční boj. Potírání korupce máme ve svém programu taky. I my chceme vyslyšet vůli občanů po změně,“ podtrhl.

Novou koaliční smlouvu ještě sice zastupitelé nepodepsali, ale své tipy na obsazení pozic v radě a křesla primátora už mají. Jaká jména přicházejí v úvahu, zatím politici neprozradí. Podle kuloárních informací by měla být primátorkou náměstkyně Martina Rosenbergová za ČSSD.

Žádost k primátorovi o svolání mimořádného zastupitelstva s jediným bodem, odvoláním primátora Jana Korytáře, podají zastupitelé nejpozději dnes. „Žádost podepsalo 21 zastupitelů,“ uvedl náměstek Lukáš Martin (ČSSD). Na svolání tohoto zastupitelstva má primátor, kterému jeho koaliční partneři vyčítají, že rozhodoval sám za sebe a na poslední chvíli a že obsazoval radnici svými spřízněnými lidmi, lhůtu 21 dní.

Jan Korytář ovšem v médiích avizoval, že chce mimořádné jednání zastupitelstva, ale s více body než jenom svým odvoláním, svolat na sobotu 16. dubna. Dosud jej ale nesvolal.