Rynoltické škole hodně pomohla novela školského zákona, podle které není rozhodujícím argumentem pro fungování školy jakýsi minimální počet žáků, jako tomu bylo doposud.

„Ve skončeném školním roce školu navštěvovalo pětašedesát žáků, což byl nejnižší možný počet. Teď už minimální počet určen není, ale je samozřejmě lepší mít více dětí, aby obec co nejméně doplácela,“ řekla Deníku ředitelka školy Andrea Gardoňová.

Škola díky novele zákona nebude potřebovat ani náborový příspěvek ve výši 10 tisíc korun, kterým v minulých letech lákala rodiče. „Příspěvek školu v loňském roce zachránil, ale jinak jsem proti takovému řešení. Dvě děti, které dostaly tento příspěvek, ze školy odešly krátce poté, co jsme jim ho vyplatili,“ vysvětlila ředitelka, podle níž by školu mohlo v následujícím školním roce navštěvovat až 70 dětí.

Jak dodala, věří, že si škola získá své místo na slunci a stane se jakousi dominantou Rynoltic. V současné době procházejí hned dvě třídy kompletní rekonstrukcí. „Musím pochválit obec, v těžké době uvolnila milion korun na opravy. Tím dala najevo, že tady školu chce a že ji bude podporovat,“ poznamenala Gardoňová. „Když bude škola hezčí a modernější, zákonitě přiláká více žáků.“

Na další opravy však už bude potřeba evropských peněz či dotací z Libereckého kraje. Škola by měla ještě letos získat dotaci z EU ve výši 1,5 milion korun na nákup interaktivních tabulí. „Víme, že pan hejtman pochází z malé obce, takže věříme, že by mohl mít pro malé školy své osobní pochopení,“ naznačila ředitelka, že bez podpory kraje se malé školy v dnešní době neobejdou.