Liberec se od 6. do 11. října stane oficiálním festivalovým městem. Anifilm přiveze do města animované filmy z celého světa. Promítat se bude hned na několika místech v Libercia to nejen v kinosálech. O tom, co mohou Liberečané čekat, jaké filmy se budou promítat nebo proč organizátoři přesunuli Anifilm z Třeboně na sever Čech, se rozpovídal ředitel festivalu Tomáš Rychecký.

Tomáš Rychecký

Ředitel Mezinárodního festivalu animovaných filmů, který se letos poprvé koná od 6. října v Liberci. V roce 2005 absolvoval magisterské studium na pražské FAMU, obor produkce. Od roku 1999 pracuje ve společnosti Anifilm s.r.o. , ze začátku byl na pozici výkonné produkce na výrobě převážně animovaných seriálů a filmů. V roce 2002 se začal v Anifilmu věnovat vlastní producentské činnosti (filmy Paní G a Jsem větší a lepší).

Festival animovaných filmů se po 18 letech v Třeboni přesunul do Liberce. Co vás ke změně prostředí vedlo?
Když Anifilm, tehdy pod názvem AniFest, v roce 2002 v Třeboni vznikl, jednalo se o mezinárodní přehlídku, která odpovídala svou velikostí malebné Třeboni. Přinášela jí návštěvníky a pomohla jejímu zviditelnění. Loni však nová třeboňská radnice odmítla snahy o další propojení s festivalem formou celoročního projektu Domu animace, když v dubnu odmítla dotaci na jeho realizaci. Oboustranně výhodné partnerství města a festivalu se tak definitivně rozpadlo. Po festivalu jsme dostali několik nabídek od jiných měst, a to nejenom na přesun projektu Domu animace, ale i festivalu samotného. Sami bychom nikdy bez konkrétní pozvánky a pomoci festival během pár měsíců přesunout nedokázali.

Proč jste si vybrali právě Liberec?
Liberec byl mým favoritem hned po prvních obhlídkách v loňském létě. Město mi učarovalo svým potenciálem a vhodnou polohou nedaleko Prahy a blízkostí Německa a Polska, což je pro mezinárodní festival důležité. Liberec je krajské město, a to se na příkladu zlínského, jihlavského nebo karlovarského filmového festivalu ukazuje jako důležitý faktor pro dlouhodobou stabilitu.

Práce na počítači - Ilustrační foto
Nový semestr začne kvůli koronaviru na liberecké univerzitě on-line

Hrálo nějakou roli při výběru město Liberec nebo Liberecký kraj jako potenciální partneři festivalu?
Hlavním důvodem jsou lidé, kteří nám od začátku v Liberci otevřeli dveře a pomáhají nám s přípravou festivalu. Velké díky tak patří panu hejtmanovi Půtovi a panu primátorovi Zámečníkovi, kteří nám dali důvěru a podporu a za Anifilm v Liberci se důrazně hned na začátku postavili. Samozřejmě bychom festival nedokázali připravit bez podporya zapojení desítek dalších libereckých nadšenců a podporovatelů. Věřím, žei díky nim bude značka Anifilm Liberec fungovat. A i když to bude v Liberci první ročník, snažíme se, aby hned od počátku vypadal jako devatenáctý, svým rozsahem i profesionalitou.

Liberec prozatím nebyl nikdy základnou pro filmový festival, který by se výsadně konal jenom na území města. Co mají Liberečané očekávat?
Veřejnosti nabízíme šestidenní filmovou událost, různorodý projekční, přednáškový i doprovodný program, který přijel za ní. Teď už stačí jen vybrat konkrétní film nebo jiný program, je to na rozhodnutí každého návštěvníka jak se do festivalu zapojí a jak si ho užije.

Změní se nějak život ve městě?
Některé plány hlavně v doprovodném programu jsme museli samozřejmě z důvodů epidemie změnit, soustředili jsme se tedy především na filmový program a hlavní téma festivalu – hudba a zvuk v animaci. Mnoho úsilí jsme věnovali především tomu, aby festival vůbec proběhl a abychom si tak spolupráci s městem mohli vyzkoušet.

V Ostašově vedle školy otevřeli v roce 2011 Park bezpečí s interaktivními lavičkami.
Z archivu Deníku: Podívejte se jak otvírali Park bezpečí v Ostašově

Kolik očekáváte diváků a návštěvníků festivalu?
Z řad českých hostů a filmových profesionálů jsme zaznamenali stejný zájem jako v předchozích letech, účast zahraničních hostů bude z pochopitelných důvodů minimální, odhadovat účast veřejnosti, kdy se vývoj každý den mění bych si opravdu netroufl.

Filmy a doprovodný program bude probíhat na několik místech. Plánujete také nějakou intervenci do veřejného prostoru? Třeba promítání na náměstí atd?
Srdcem festivalu se stane liberecký zámek, který by měl být prvním místem, kam návštěvník Anifilmu zavítá. Bude si zde moci zakoupit akreditaci nebo vstupenku, seznámit se s programem a potkat zajímavé hosty. Na zámku najde Game a VR zónu, zvuková studia, ale také občerstvení a festivalový obchod.

Kde všude se bude promítat?
Co se týká kinosálů, tak promítat budeme hned na několika místech, například v kině Varšava, v Cinema City, v hotelu Zlatý lev, v Lidových sadech a na dalších místech. Plánujeme také promítání v plenéru, na nám. Dr. E. Beneše by mělo vzniknout letní kino. Každý festivalový večer zde proběhnou projekce oblíbených animovaných celovečerních filmů a vstup bude zdarma.

Anifilm je určen širokému spektru návštěvníků od akademiků, praktiků až k fanouškům animované tvorby. Jak byste představil ANIFILM lidem, kteří žijí v přesvědčení, že animované filmy jsou výhradně pro děti?
Animace se v poslední době tvoří hodně pro dospělé a doba covidová, to ještě znásobila, natáčení nezastavila a bylo to jediné filmové odvětví, ve kterém tvorba pokračovala. V Čechách všichni známe fenomén seriálu Simpsonovi. Tento animovaný seriál vznikl v Americe pro dospělé publikum, ale u nás se na něj přitom dívají převážně děti. V Liberci chystáme projekce Simpsonových. Každopádně pro děti je určena cca jedna třetina filmového program, zbytek je pro dospělé.

Nadace představila benefiční kalendář.
Zaostřeno na Jizerky 2021. Nadace představila benefiční kalendář

Už jednou jste kvůli koronaviru museli konání festivalu v Liberci odložit. Jak jste se vypořádali s aktuální situací Chystáte nějaké omezení kapacity nebo doprovodného programu? 
Zavedli jsme akreditaci Visitor basic, která nám umožní dohledat každého návštěvníka Anifilmu a v případě potřeby trasovat jeho pohyb na festivalu. Máme vypracovaný hygienicko-epidemiologický plán schválený hygienickou stanicí a budeme dodržovat všechna nařízení Ministerstva zdravotnictví a reagovat na případná aktuální nařízení.

Hlavní program už jste zveřejnili. Na co byste z něj pozval diváky? 
Já osobně se velmi těším především na mezinárodní soutěž krátkých filmů, myslím, že diváci by si ji neměli nechat ujít. Stejně jako mezinárodní soutěž celovečerních filmů. Celkem v Liberci promítneme v rámci soutěžního i doprovodného programu téměř 500 filmů, takže vybírat je opravdu z čeho.

Můžete prozradit, co se chystá v rámci doprovodného programu Anifilmu? 
Téma letošního ANIFILMU „Slyšet animaci“ přinese nesoutěžní filmový program zaměřený na hudbu a zvuk v animovaném filmu. Mezi slavnými snímky v programu festivalu nebudou chybět takové klasiky, jako Pink Floyd: The Wall s nezapomenutelnými animovanými sekvencemi Geralda Scarfeho nebo drsný povídkový film Heavy Metal. Vedle nejlepších a nejnovějších animovaných filmů se tedy může Liberec i hosté festivalu těšit na unikátní živá hudební vystoupení. Anifilm vzdá poctu také českým klasikům filmové hudby, jako byli Zdeněk Liška, Jiří Kolafa nebo Luboš Fišer.

Řemeslo není OUT
FOTO: Jak se rodí řemeslo, ukázali studenti před libereckou radnicí

Mohou se nějak zapojit lidé z Liberce. Hledáte nebo už máte nějaké místo dobrovolníky, kteří pomohous chodem festivalu? 
V týmu máme několik lidí z Liberce, se kterými úzce spolupracujeme, jedná se především o produkci. A během samotného Anifilmu se do jeho organizace zapojí jako brigádníci i studenti libereckých škol.

Existuje nějaké konkrétní spojení mezi Libercem a animovaným filmem? Víte o nějakém filmaři, animátorovi nebo námětu, který by byl spojený s městem pod Ještědem? 
Určitě existuje. Nově jsme zavedli třeba podsekci „Narozen v Liberci“, ve které budeme postupně představovat osobnosti z oblasti animované tvorby, které jsou nějakým způsobem spjati s libereckým krajem. Letos festival připomeneme tvorbu slavného rodákaa spisovatele dětských knih Otfrieda Preusslera nestárnoucími snímky Čarodějův učen a také Malá čarodějnice.

Zůstane Anifilm v Liberci natrvalo? 
V to doufáme a věříme, proto jsme Anifilm přemístili právě do Liberce.