Oficiální stanovisko sice ještě nepadlo, času na přípravu už ale není mnoho. Vládní představitelé se navíc nechali slyšet, že konání masových akcí je nepravděpodobné. Po jednom z podobných vyjádření ministra zdravotnictví se tak pořadatelé rozhodli zrušit třeba Hejnické slavnosti, které měly proběhnout první červencový víkend. „Pokusíme se s umělci domluvit na příští ročník, připravíme způsob, jak budou lidé moci vracet vstupenky,“ popsal starosta Hejnic Jaroslav Demčák. Podle něj by rádi letos v Hejnicích uspořádali alespoň festival Babí léto.

BAVIT SE NEBUDOU

Stopku dostala i akce Frýdlant se baví, která se koná vždy jednou za dva roky. Podle mluvčí frýdlantské radnice Martiny Petráškové se tentokrát ve městě neuskuteční ani tematický večer, který každoročně bývá zaměřen na jinou zemi a při kterém se měl letos městský park proměnit v Irsko. O konání vyhledávané Letní jazzové dílny se podle Petráškové ještě jedná.

V Chrastavě letos plánovali připomenout si desáté výročí od velkých povodní, které město zasáhly v srpnu 2010. Vzpomínkový ceremoniál se rozhodli přesunout na příští rok, povodně si tak připomenou po jedenácti letech. „Kromě hasičů, záchranářů a dalších účastníků chceme pozvat i představitele státu, kteří tehdy do Chrastavy přijeli a Chrastavě pomohli, včetně tehdejšího prezidenta republiky a tehdejšího předsedy vlády. Za situace, která nastala, se nám zdá přeložení o rok tím nejlepším řešením,“ popsal starosta Michael Canov. Stejně tak zdejší radní rozhodli o zrušení letošních Chrastavských slavností.

Své srpnové slavnosti naopak zatím neruší v Hrádku nad Nisou. „Vše máme nasmlouvané, pódia, ozvučení, smlouvy s interprety máme podepsané, zatím nic nerušíme a vyčkáváme,“ přiblížil situaci starosta Josef Horinka.

Podle něj ale v případě konání Hrádecké slavnosti dozajista doznají změn. „Míváme třídenní slavnosti s velkým programem a s velkou podporou sponzorů, což letos očekávat nemůžu. Rozhodně dojde k nějaké redukci, abychom nemuseli dávat peníze z rozpočtu města,“ nastínil Horinka.

V krajském Liberci je zvykem, že náměstí před radnicí je o prázdninách dějištěm celé řady kulturních vystoupení. „My jsme už před koronavirem plánovali, že letos nebude tolik akcí jako v předchozích letech, aby byla intenzita nahrazena kvalitou. Teď ještě nemáme jistotu, na kolik to máme připravovat, pořád čekáme,“ popsal primátorův náměstek Ivan Langr.

Jisté je, že se v červnu neuskuteční Liberecký jarmark. „Chceme ho přesunout na konec srpna,“ dodal náměstek, podle kterého město počítá, že na sklonku léta by už mohl být režim volnější. Záležet ale bude na aktuálním vývoji.