Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rudolfov: nejvyšší čtvrť leží na úpatí Jizerských hor

Liberec - /ANKETA/ Rudolfov je nejvýše položená obec liberecké aglomerace. Leží na Černé Nise ve výšce 625 metrů nad mořem. Do Jizerských hor je to odtud coby kamenem dohodil. Se čtvrtí také sousedí třeba turisticky oblíbený Bedřichov.

8.9.2014
SDÍLEJ:

TURISTICKÁ RESTAURACE Česká chalupa je velice oblíbeným místem nejen místních, ale i obyvatelů Liberce. Foto: Deník/ Martin Bláha

Česká chalupa nebo elektrárna

Rudolfov má typicky horskou zástavbu, umístěnou podle terénních možností podél cesty vedoucí do Liberce. Ačkoliv se osada se svou zalidněností řadí k těm menším libereckých čtvrtím, mezi Liberečany je velice oblíbena. „Do Rudolfova často jezdím na výlet. Vyjedu autobusem na konečnou zastávku, posedím u České chalupy, nadýchám se čerstvého vzduchu a poté jedu zase zpět," prozradila turistka z libereckých Rochlic Blanka Sedláčková. Penzion a restaurace Česká chalupa patří mezi významné turistické cíle Rudolfova. Nachází se na rozcestí přímo u konečné zastávky MHD a vede od ní nespočet turistických, cyklistických i běžeckých tras.

V Rudolfově se také nachází řada památek a architektonických skvostů, například Památník obětem první světové války, který stojí jen několik metrů od rudolfovského hřbitova. Dále zde můžeme nalézt několik zajímavých křížů Boží muka z roku 1876, Centrální kříž na hřbitově nebo Křížek, který se tyčí při cestě k hájence.

Známá je také rudolfovská elektrárna a přehrada. Přehrada je vyhlášená technická památka, vybudována byla v letech 1924 až 1927.

Rudolfovští obyvatelé si svoji čtvrť pochvalují a v průběhu roku pořádají řadu kulturních a zábavních akcí. Oblíbené jsou třeba Novoroční výstup na Žulový vrch, tradiční Rudolfovský masopust nebo pálení čarodějnic.

Z historie libereckého Rudolfova. Uprostřed hlubokých lesů Jizerských hor vznikla počátkem 17. století malá osada nazývaná Buschdorf. Původní obyvatelé byli dělníci a později i skláři. Za třicetileté války došlo v osadě k vylidnění. V roce 1657 zde ovšem byla založena nová obec, pojmenovaná na počest Rudolfa Gallase Rudolfov. První osadníci sem byli vrchností násilím přivedeni v poutech a řetězech. Později se k nim však přidali i další lidé a obec se začala postupně rozrůstat. Vzhledem k odloučenosti obce byla v Rudolfově v roce 1869 postavena škola. Největší rozkvět nastal v roce 1900. Za první republiky sloužil Rudolfov hlavně jako rekreační oblast pro obyvatele Liberce. To podnítilo i vznik Jizerské chaty. V roce 1926 tu vybudovali legendární vodní elektrárnu.

Zdroj: Liberec minulosti a současnosti S. Technik, V. Ruda

Anketa: Co se vám na Rudolfově líbí a co naopak ne?

Lukáš Černý, 39 let, finanční manažer

Líbí se mi, že je v Rudolfově komunitní život. Žije tu dost mladých lidí, ale zároveň je tu klid jako na vesnici. A také je to jen kousek do Liberce. Horší mi přijde dopravní obslužnost, ale to je tím, že jsme v blízkosti velkého města.

Ellen Kneplová, 65 let, důchodkyně

V Rudolfově se mi líbí. Je tu krásný klid a moc hezká krajina a okolí. Chodím si tu po výletech. Naopak se mi moc nelíbí, že je tu slabý a někde žádný mobilní signál. Nemohu si odtud tím pádem zavolat třeba do Liberce.

Vladimír Pech, důchodce

Velká výhoda je, že leží blízko přírody, však kousek odtud jsou Jizerské hory. Nevýhodou je, že kdyby se odpojila elektrika, tak má Rudolfov síťovou vybavenost asi jako ve středověku není tu přivedená voda, plyn ani kanalizace.

Dana Matěchová, 77let, důchodkyně

Do Rudolfova jsem si udělala výlet z Turnova. Líbí se mi tady, je tu slunečno. Naopak se mi nelíbí zdejší MHD, běžela jsem na autobus, pan řidič mě viděl, ale stejně mi ujel, musela jsem tu hodinu čekat na další spoj.

MARTIN BLÁHA

Autor: Redakce

8.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Euro, ilustrační foto

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Výstava maleb šimpanzů

Jak malují šimpanzi ze zoo?

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Richard Lukáš se stane ředitelem KNL. Doporučila to dozorčí rada

Liberec - Dozorčí rada Krajské nemocnice v Liberci  doporučila na post generálního ředitele krajské nemocnice MUDr.  Richarda Lukáše. Ten minulý týden s velkou převahou zvítězil u výběrové komise, tvořené ze zástupců kraje, menšinových vlastníků Liberce a Turnova  a nezávislých odborníků před dalšími osmi uchazeči.

Požár v Raspenavě si vyžádal tři nutná ošetření. Způsobil škodu milion korun

Raspenava – Šest jednotek hasičů zasahovalo v úterý ráno v Raspenavě. 

Liberec nezastavil rozjetý Hradec, venku opět nebodoval

Hradec Králové - Když Bílí Tygři vjedou do arény soupeře, promění se v neškodná koťátka. Liberečtí hokejisté, úřadují vicemistři, nezískali venku ještě ani bod.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení