Ačkoliv sobotní sychravé počasí vybízelo k polehávání u televize, spousta rodin neodolala a vyrazila právě do Oldřichova za dnem plným poznávání plodových stromů.

Kromě naučné stezky za jablíčkem měli návštěvníci možnost vyzkoušet si například, z jakých plodů se dají vyrábět marmelády. „Ochutnávala jsem marmelády a měla jsem poznat, z čeho jsou vyrobené. Třeba z černých jeřabin jsem ji vůbec nepoznala,“ svěřila se Natálka Kopicová z Liberce.

V nabídce ekologického centra je i hodina, ve které se děti mohou pod odborným vedením svézt na koni. O atrakci je však ze strany dětí obrovský zájem a tvoří se dlouhá fronta. „Ta se mi čekat nechtěla, tak to jsem vzdala. Ale mrzelo mě to,“ dodala Natálka.

Součástí střediska Střevlík je i kontaktní ohrada, kam mohou nebojácní návštěvníci volně vejít a pohladit si ovce a kozy. Nutno však říct, že odvahy až zase tolik potřeba není, protože zvířata jsou ochočená a zvyklá na lidi.

Proč prase mlaská?

Dění v ohradě pozoruje ze svého obydlí téměř dvousetkilová prasnice Eda. Na jejím chlívku jsou vyvěšené cedule, ze kterých se návštěvníci dozví například, proč prase mlaská. „To velké prase se mi líbilo nejvíc z celého areálu. V životě jsem tak velké neviděl,“ vysvětlil devítiletý Martin Jaroušek, který do Oldřichova dorazil až z Rychnova u Jablonce.

A protože byl den věnovaný plodům a dětem, přichystali organizátoři právě pro ně jednu zastávku právě u prasete. V pytli s malým otvorem, který byl naplněný větvičkami, listím, žaludy, bukvicemi a kaštany, si mohly děti vyzkoušet, jaké to je, když prase ryje rypákem a hledá si potravu. Jen děti místo rypáku používaly ruku.

Nadšení z moštování

Nejvíce nadšené však děti byly z ručního moštování jablek, které si vyzkoušely kromě česání jablek od A až do Z. „Nejprve jsme si jablka umyli, pak jsme je museli nadrtit a vniklou drť přesypat do ručního dřevěného lisu. No a potom jsme už lisovali. Co jsme si vyrobili, jsme si mohli také vypít. Líbilo se nám to tak moc, že jsme šli dvakrát,“ popsal své nadšení Martin Jaroušek.

Okolo stojící dospělé až překvapilo, s jakou vervou se děti do poměrně fyzicky náročné aktivity pustily. Obzvlášť v dnešní době, kdy pro většinu rodin je pohodlnější mošt si koupit, nebo když už, tak jablka odvézt do moštárny ke zpracování ve velkém. „Já bych náhodou takový lis bral i domů,“ uzavřel devítiletý Martin.