Zmar, totální zoufalost, největší hard core v republice. Tak hodnotí liberečtí zastupitelé své vlastní zasedání. Po pěti hodinách nekonečných diskuzí se jim totiž podařilo z třiceti bodů projednat de facto jen dva: kdo pořídí z jednání zápis a kdo ho ověří.

A přitom se neměly projednávat žádné prkotiny. Tři hodiny zabraly diskuze kolem toho, jak se má město postavit vůči teplárně, kde má menšinový podíl. Připraveno je několik variant, jak donutit Teplárnu, potažmo jejího většinového vlastníka MVV, aby se ceny snížily. Zastupitelé měli rozhodnout, zda město povolí zákazníkům odpojování od centrální sítě, což je teď zakázané. Prověřit se měl i případný odkup podílů v teplárně.

Jenže uprostřed hlasování o jednotlivých návrzích náměstek primátora Jan Korytář (ZpL) celý materiál stáhl, protože Starostové odmítli hlasovat pro současnou podobu projektu GreenNet, který má nahradit zastaralé parovody úspornějšími horkovody.

Následně pak primátor celé jednání zastupitelstva přerušil s tím, že pokračovat se bude příští týden.

„Po pěti hodinách sezení nemít probraný a odhlasovaný jediný bod, tomu říkám hrůza. Exhibování některých jedinců odnášejí pak i ostatní zastupitelé. Když je něco dobře koaličně dohodnuto, jsou stížnosti, že koalice zbytek zastupitelstva válcuje. Když to není koaličně dohodnuto, kritizuje opozice nepřipravenost," zdůvodnil své rozhodnutí primátor Tibor Batthyány.

Fügnerova. Terminál MHD Liberec. Ilustrační snímek.
Radnice začne řešit problémy z ankety občanů

Neprojednal se tak ani několikrát zopakovaný návrh zastupitele Ondřeje Červinky (ODS) na opětovné odvolání náměstkyně Karolíny Hrbkové (ZpL) pro její údajné porušení pravomocí v kauze Pivního baru Azyl versus spolek Na Ladech.

„K přerušení zastupitelstva nebyl důvod. Současné vedení není schopné řídit město už naprosto v ničem. Věci se neprojednávají, dotazy zastupitelů se pak točí pořád dokola," řekl David Václavík z SLK.

„To už není k smíchu, ale k pláči. Něco tak neproduktivního jsem dlouho neviděl," sdělil Deníku jeden z přítomných občanů.

Vyznat se v tom, jak to s vládou v Liberci je, přitom není jednoduché. Změna už před časem vypověděla exANO koaliční smlouvu, přesto se nic neděje a obě uskupení dál řídí město. Na dotaz zastupitelů, jak to tedy s koalicí nekoalicí vypadá, odpověděl primátor Batthyány poněkud neočekávaně: „Koaliční smlouva je naše věc, my si to vyřešíme, tak nám do toho nemluvte."

Podle Batthyányho zastupitelé zvolení za ANO dali nabídky ke spolupráci jiným stranám, ale nic z toho nevzešlo. Klíčovou roli v tomto případě hrají Starostové, které by ráda na svoji stranu získala i Změna.

„My jsme jejich návrhy odmítli. Chceme, aby obě strany přijaly zodpovědnost za to, do jaké krize se koalice a město kvůli nim dostaly a opustili své posty. Nechceme se přiklánět ani na jednu stranu a dělat jim soudce," řekl předseda klubu SLK Jan Berki. Starostové proto dlouhodobě navrhují, aby do voleb vládla Liberci široká koalice napříč politickým spektrem. Ani to se ale nedaří prosadit.