Koncept dokumentu, který je podmínkou pro čerpání evropských dotací na rozvoj známé liberecké lokality, totiž v současné době obsahuje více jak sedmdesát návrhů, které by měly vést ke zkrášlení této čtvrti města.

„Byl tím potvrzen zájem veřejnosti na rozvoji Lidových sadů. Náměty přicházely od základních škol, neziskových organizací, občanských sdružení či z technické univerzity,“ řekl během včerejšího veřejného projednávání Integrovaného plánu rozvoje města tajemník projektu Jiří Pilný.

Rozvoj Lidových sadů by si podle prvotních odhadů měl vyžádat okolo 50 milionů korun. Přesné náklady na projekt i jeho rozsah je však stále nejasný.

To vadí především zástupcům Občanského sdružení Staré město Liberec. Některé návrhy, jako například výstavba Purkyňova arboreta, totiž v minulosti nebraly příliš velké ohledy na potřeby místních obyvatel.

„Zajímá nás především to, kdy se budeme moci vyjádřit k těm záměrům, které budou mít přímo vliv na náš život. Jednotlivé projekty totiž stále nejsou konkrétně rozepsané,“ postěžovala si během veřejného projednání členka sdružení Alena Dvořáčková. Nejasnosti jsou zatím také kolem kolem plánované opravy lesního koupaliště.

Úprav by se v rámci projektu měl dočkat také letní amfiteátr, který už však nebude sloužit jako letní venkovní divadlo. Město totiž hledá pro amfiteátr nové využití. „Z původního amfiteátru bychom chtěli vybudovat adrenalinové centrum,“ uvedl již před časem náměstek libereckého primátora pro kulturu Ondřej Červinka.

Mezi body plánu rozvoje Lidových sadů patří také opravy nevyhovujících silnic a chodníků. Ty však bude muset město řešit ze svého, protože na komunikace a infrastrukturu peníze z Evropské unie nedostane.