Téměř tříhodinová diskuze předcházela schválení vyrovnaného rozpočtu Liberce na rok 2015. Na čtvrtečním zasedání zastupitelů byla ve vzduchu cítit arogance spolu s rozhořčením.

Jen díky změně strategie budeme moci nyní například posílit odbor rozvoje a získávání dotací. Město si začne opět pod sebe stahovat některé činnosti, které dělaly externí firmy. 
Jan Korytář (Změna), náměstek

Liberec bude letos hospodařit s příjmy i výdaji 1,583 miliardy korun, rozpočet schválený pro minulý rok byl o 85 milionů nižší. Město neplánuje žádnou velkou investici, peníze chce šetřit na příští roky na spoluúčast evropských projektů. Při schvalování rozpočtu to řekl ekonomický náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec). „Aby se nám nestalo, že dotace nevyčerpáme, jako se to stalo nyní," uvedl Korytář.

Opozice ho za omezování investic kritizovala. „Tento rozpočet rezignoval na investice, přestože je tučnější než v předchozích letech a bude se prohlubovat investiční dluh města," uvedl bývalý ekonomický náměstek a opoziční zastupitel Jiří Šolc (SLK).

Liberec se letos chystá vydat na opravy a investice 122,5 milionu korun. Nejvíce peněz je připraveno na opravy silnic a chodníků, 62 milionů. Vzhledem k jinému členění rozpočtu se nedají srovnat data s minulým rokem, pro který zastupitelstvo schválilo kapitálové výdaje ve výši 70 milionů.

Opozice v minulých dnech kritizovala, že v rozpočtu chybí peníze na projekty na navýšení kapacit základních škol. „Pokud by je letos nezačalo město realizovat, neměly by školy v roce 2017 dostatek míst," upozornil Šolc. Kapacitu je třeba navýšit kvůli silným populačním ročníkům, potřeba budou řádově stovky míst. Tyto projekty se nakonec do rozpočtu dostaly, podle Korytáře by na investice do školství mělo jít 25 milionů.

Rozpočet zastupitelé schválili těsnou většinou 21 hlasů, část opozice navrhovala stažení a přepracování. Tvrdila, že jeho příprava byla zmatečná. Podobné slovní ataky primátor Tibor Batthyány (ANO) se svým náměstkem Korytářem odráželi slovy, že by Starostové měli raději mlčet, když mají z minulosti máslo na hlavě. „Byli to mimo jiné i Starostové, kteří v minulém volebním období kývli na prodej části Základní školy Švermova," podotkl Korytář.

„Přestaňte nás osočovat a umlčovat. Mě se to už osobně dotýká," reagoval jindy klidný a vyrovnaný Michal Hron (SLK).

Problémem tohoto rozpočtu je především rezignace na investiční činnost města. Tento rozpočet nejvíce peněz rozpouští do mezd a konzultací. Lidově řečeno se peníze pouze projídají. 
Jiří Šolc (SLK), bývalý náměstek

Návrh rozpočtu nepodpořil finanční výbor a konečnou verzi dostali zastupitelé teprve ve středu večer. „Nebylo možné se s tím seznámit, na poslední chvíli v něm bylo provedeno 55 změn v objemu 48 milionů korun," řekl Šolc. Podle Korytáře jsou změny dané tím, že se snažili zapracovat připomínky, nové vedení radnice na přípravě rozpočtu pracovalo teprve od loňského prosince. „Rozpočet pro příští rok bych chtěl předložit k připomínkování už v září," uvedl Korytář.

Na splácení dvoumiliardového dluhu je vyčleněno 230 milionů korun. Z organizací města dostane nejvíce peněz dopravní podnik, a to 195 milionů, což je o pět méně než loni. Technické služby obdrží na údržbu silnic a zeleně obvyklých 95 milionů korun. Mírně si polepší divadla, zoo a botanická zahrada. Navýšení by mělo pokrýt vládou schválený růst platů. Divadlo F. X. Šaldy dostane 75,5 milionu korun, Naivní divadlo 11,1 milionu, zoo rovných 40 milionů a botanická 13,5 milionu korun. Na dotace do sportu je vyčleněno deset milionů, pro sociální služby bude k dispozici pět milionů a na kulturní projekty milion korun.