Občanské sdružení Naše Podještědí, které už několik let bojuje proti obnovení těžby uranu v regionu, znovu mobilizuje své síly. Návrh ministerstva průmyslu (Státní energetická koncepce) z poloviny října, podaný české vládě, totiž dává šanci proměnit zlý sen ve skutečnost.

Připravuje nyní stát tunel za miliardy?

„Návrh ministerstva nabízí jako řešení při případné plynové krizi nejen prolomení limitu těžby hnědého uhlí, ale i obnovení těžby uranu v Podještědí a Ralsku. Okamžitě jsme napsali premiérovi Fischerovi dopis, ve kterém jej žádáme, aby tyto dva závažné kroky neřešila jeho nepolitická vláda,“ vysvětlil předseda sdružení Naše Podještědí Josef Jadrný.

Pokud by se v krajině začal těžit starou chemickou cestou uran, vytekly by do ní tuny kyseliny sírové. Ta by pronikala do spodních vod a kontaminovala by je. Vodou z Podještědí je přitom kromě vody z Jizerských hor zásobováno především krajské město Liberec.

close zoom_in Lidé z občanského sdružení navíc mají za to, že se připravuje tunel za miliardy. Neboť podnik Diamo hledá strategického partnera, a celá těžba by mohla dopadnout tak, že by stát platil sanaci, ale uran by těžil někdo jiný.

„Hrozí, že by výtěžek z těžby uranu zůstal onomu strategickému partnerovi, zatímco stát by platil sanaci území, a ta stojí mnohem víc než samotná těžba,“ zdůraznil Josef Jadrný (na snímku vlevo).

Předchozí těžba uranu v oblasti Stráže pod Ralskem kontaminovala bezmála 370 milionů kubíků pitné vody. „Někdy nám připadá, že Liberečany těžba nezajímá, protože ji považují za výlučný problém Podještědí. Není pravda, že by se jich hrozba těžby nedotkla,“ poznamenala další členka sdružení Zuzana Tachovská.

„Chceme, aby Liberečané věděli, že zhruba 15 kilometrů vzdušnou čarou od jejich hlavního města by se těžil chemickou cestou uran. Arzén a další prvky pro život lidí nebezpečné by se dostaly spodními vodami do potravinového řetězce,“ dodala.

Podle Josefa Jadrného je nehoráznou lží, že by mohl uran nahradit plyn při případné plynové krizi. „Až 80 procent uranu jde ve světě do zbrojení, zbytek do jaderných elektráren,“ řekl Jadrný.

ČTĚTE TAKÉ: