To jsou hlavní cíle, se kterými nastoupila do čela ambasády Jihoafrické republiky v Praze nová velvyslankyně Celia – Sandra Botha.

Na dva dny, na pondělí 22. a úterý 23. června, přijela do Liberce. Ambasadorka je přitom ve funkci teprve 3 týdny.

„Máte překrásnou radnici, uchvátila mne ta historie, co dýchá ze stěn,“ pochvalovala si Celia – Sandra Botha, která navštívila také sídlo Libereckého kraje a Technickou univerzitu.

Hlavním důvodem jejího příjezdu pod Ještěd byl na Okresní hospodářské komoře Liberec seminář s podnikateli, nazvaný Obchodní brána do Jihoafrické republiky.

„Naše země mají mnoho společného. Obě mají teprve mladou demokracii. Česká republika leží uprostřed Evropy, a pro lidi z mé země je tak trochu exotickou zemí. Jsem ráda, že jsem nastoupila na velvyslanectví právě sem,“ prozradila ambasadorka Celia – Sandra Botha. „Hodně mých přátel mi závidí, že jsem šla do Čech. Kamarádi se velice zajímají o tuto část světa a Česká republika je pro ně něco nového,“ dodala.

Nová velvyslankyně je vdaná a má čtyři děti. Pochází z farmářské rodiny, a politikou se živí celý život.

„Ukazuje se, že Česká republika není jen Praha,“ uvedla s úsměvem Celia – Sandra Botha.

Upozornila, že v padesátimili­ónovém státě mají 9 provincií, a že největší současnou propagací země je plánované Mistrovství světa ve fotbale, které se zde uskuteční v roce 2010.