Proč jako starosta chcete znovu kandidovat do parlamentu, když lidem v Semilech říkáte, že starostování je pro vás na prvním místě? Starostování v Semilech už pro vás není prioritní?

Děkuji za otázku. Semily jsou a budou mému srdci nejbližší, a to i když nebudu třeba starostou.

Rodiny s malými dětmi se dnes velmi často dostávají do existenčních problémů. A to nemluvím o případu, kdy vydělává jen jeden z rodičů a druhý je na mateřské dovolené, ale o tom, kdy už pracují a peníze do rodiny přinášejí oba. Obecně se vše zdražuje, ve školství je tak málo peněz, že na rodičích je kupovat řadu pomůcek, učebnic. Máte nějakou vizi, jak rodinám pomoci? V mém okolí se čím dál častěji ozývají hlasy, že mít dítě je velký luxus. Přitom právě děti na nás jednou budou vydělávat, až zestárneme, takže je země potřebuje. 

Děkuji za položenou otázku. Děti jsou to nejkrásnější a nejdůležitější na světě, co kdo může mít. Označovat je za velký luxus, což často ještě zdůrazňují média, je podle mě nebezpečný nesmysl. Sám znám i matky samoživitelky, které se o děti starají výborně a nijak nestrádají. Ano, musí svůj život přizpůsobit svým příjmům. Ale to nejdůležitější v životě za peníze stejně není k mání.
V rámci Evropy je podpora rodinám s dětmi u nás jednou z nejvyšších, přesto prostor pro zvýhodnění ještě je.

Pane Farský, jaký je Váš názor na nákladný boj s tzv. klimatickými změnami? Mám na mysli subvence do OZE, pěstování řepky na palivo, emisní povolenky atd. 

Vážený pane Klímo, na jedné straně stojí náklady spojené s podporou oblastí snižujících nárůst klimatických změn, na druhé straně stojí budoucí náklady, které klimatické změny vyvolají. Někdy je levnější investovat včas, než následně eliminovat dopady. Bohužel je to často zneužíváno a vzhledem k šíři názorů se univerzální řešení hledá špatně.

V regionu máte velkou popularitu, nicméně reputaci vaší strany trochu kazí Miroslav Kalousek, spojený s nepopulárními úspornými opatřeními, ale i některými kauzami.

Dobrý den pane Kolenský, to máte pravdu, lidé takto Miroslava Kalouska vnímají. S tím těžko něco udělám, byť můj názor je jiný.

Stále se hovoří o tom, že prioritou pro politiky je vysoká nezaměstnanost a její snížení. Jak toho chcete docílit parlamentní cestou, jakými opatřeními? Jak se díváte na to, že dnes je tu armáda přepracovaných lidí - ve firmách, supermarketech apod., na druhé straně obrovské množství lidí bez práce. Dá se nějak limitovat kapitalistický přístup soukromých firem, které zajímají jen zisky? 

Dobrý den paní Mandrová, stát by měl co nejméně komplikovat vznik nových pracovních míst, vstup do podnikání. Také by měl nastavit financování škol tak, aby absolventi byli co možná nejlépe zaměstnatelní. Dále je potřeba veřejné prostředky investovat do zlepšení infrastruktury. Více pracovních míst znamená také kvalitnější pracovní místa.

Jak se díváte na projekt Krokonošského metra? Projektu, který vymysleli studenti a měl by zlepšit dopravní obslužnost v Krkonoších. Jak vidíte dopravní obslužnost na Semilsku? Je podle vás veřejná doprava pro lidi dostatečně zajištěna?

S autorem projektu panem Karlem Jakubů mám tu čest znát se osobně. Dokonce nějakou dobu byla část budoucího Krkonošského metra umístěna v Semilech. Pokud mám informace, tak dnes svoji aktivitu směřuje na trať Martinice - Rokytnice a to je určitě při zapojení dopravní fakulty skvělá myšlenka. Dopravní obslužnost by mohla být vždy lepší. Současnou úroveň ale považuji za vyhovující. Sám mám zkušenost, že byť někdy komplikovaně, tak kam potřebuji, tam se dostanu.

Pane Farský, v Německu se daří zamezit krizi prorůstovými opatřeními, jako je vyšší počet státních zakázek např. do stavebnictví, tím se snižuje nezaměstnanost a stát prosperuje. Proč je tomu u nás naopak?

Vážená paní Hanalová, vyšší počet státních zakázek musí někdo zaplatit. A stát hospodaří jen s penězi, které vybere od občanů. A celoevropsky platí, že státy hospodaří na dluh. Stát si tak na tyto zakázky půjčuje od bank a zadlužuje naše potomky, na které tíha dluhů dopadne. Byť to není populární, považuji za odpovědné, abychom si dnešní politickou popularitu nekupovali na úkor života našich dětí. PS: Kdybychom se zadlužili do stejné míry jako Německo, skokově by naše ekonomika vyrostla o desítky procent. Bylo by to ale správné, nebo jen přesunutí problému na budoucnost?

Dobrý den, jak budete bojovat s těmi, co vydělávají na chudých v ubytovnach, lze tento problém nějak vyřešit?

Dobrý den Romano, o výši příspěvku na bydlení rozhoduje úředník. Ten určuje výši částky. Bohužel je často vystaven tlaku, až vydírání ze strany žadatelů, a tak volí cestu přiznání požadovaného příspěvku. Pomocí úředníkům tedy může být, že budou stanoveny limitní částky, přes které nemůže jít - např. průměrný nájem v lokalitě. V tom nemusíme čekat na zákon, podzákonným předpisem může být určeno ministrem už dnes.

V parlamentu už jste byl. A přesto se chcete vrátit. Je to opravdu pro vás tak příjemné prostředí, protože v televizi vypadá skoro nesnesitelně. Jak zvládáte některé výstupy politiků? Už je nevnímáte nebo máte tak hroší kůži?

Do parlamentu se nechci vrátit, protože by to bylo příjemné prostředí, ale protože mám nedodělanou práci - předně zákon o registru smluv, o kterém jsem psal už v předchozích odpovědích. Druhým velkým cílem je rušit některé zbytečné předpisy, povinnosti. Zjednodušení státu přinese jeho zlevnění a zároveň pro občany i jednodušší pochopení a fungování.

Jak se díváte na situaci ve zdravotnictví. Je podle Vás počet nemocnic po sloučení liberecké a turnovské optimální?

Dobrý den Martino, počet nemocnic je jen číslo. Podstatné je, aby byla kvalitní zdravotní péče dostupná. A to neřeší počet, ale umístění nemocnic a jejich obory a vybavení. Z tohoto pohledu věřím, že občané Libereckého kraje kvalitní péči dostávají.

Jedna osobnější otázka. Stíháte při své práci poslance a starosty i rodinný život? A je to teď lepší nebo naopak horší, během předvolební kampaně?

Hezký den Aneto, teď už ano. Ale v počátku jsem byl tak zaslepený, že jsem na úkor práce odboural osobní život. A že jsem asi i ublížil. Z chyb se ale snažím učit, a byť nejsem na tomto poli nejlepším žákem, snad se to lepší. Kampaň je hodně specifický čas, neb se domů vracím až tak kolem desáté, ale to není navždy.

Dobrý den, pane Farský. Zajímalo by mě, co je podle vás největší bolestí naší republiky. A jak na její uzdravení?

Těžká otázka. Empiricky vzato žijeme naštěstí v prostoru a uspořádání, kde v porovnání se zbytkem světa mluvit o velkých bolestech může být chápáno až jako sobecké. Co za bolest považuji z pohledu našeho vnitřního je, že nejsme mnohdy schopni a ochotni přebírat odpovědnost sami za sebe. Že jsme si navykli a byli vychováni k hledání chyb nejdříve kolem sebe místo, abychom se dívali nejprve sami na sebe. Je to nepohodlné, těžké, mnohdy depresivní, ale podle mého názoru je to podmínka dalšího posunu k lepšímu. A byť čekáme, že nám k lepšímu životu pomůžou politici (a někteří se jako mesiáši přímo tváří), doktoři a další kolem nás, tak je nutné si uvědomit a opakovat, že v této části světa naštěstí kvalita života závisí předně na nás samých.

Dobry den, pane Farský. Co na politice nenávidíte a co naopak "milujete"? Máte mezi politiky přátele, kterým důvěřujete? Čeho chcete v politice dosáhnout? Jak pozice, tak prosazení zákona

Na politice ve sněmovně nemám rád, že příliš často politici něco říkají, něco jiného si myslí a něco jiného nakonec udělají. To mě štve. Potěší mě, když se něco podaří. Třeba když díky novému zákonu o veřejných zakázkách klesla cena dálnic o 40%, když se podařilo po dvaceti letech marných bojů zdanit hazard, nebo když jsme schválili více peněz do měst a obcí, což jen v Libereckém kraji je ročně více než půl miliardy. Přátele v politice? Ano, mám. Chci prosadit zákon o registru smluv - už jsem ho předložil do sněmovny vloni, ale kvůli obstrukcím ODS, ČSSD a KSČM jsme ho nestihli schválit. Ten zákon říká, že žádná smlouva uzavíraná obcí, krajem, státem, nebo jím vlastněnými společnostmi neexistuje, dokud není zveřejněna. Je to slovenské řešení, které aplikuje od letošního roku dobrovolně i Liberecký kraj a kromě výrazných úspor vyhrál i v soutěži Otevřete první cenu za nejotevřenější přístup.

Dobrý den, zajímalo by mě, kdo bude zodpovědný za zveřejňování zakázek a jaký bude případný postih pro ty, co nezveřejní?

Dobrý den, zákon o registru smluv - o zveřejňování - stanovuje postih jednoznačný - na nezveřejněnou smlouvu se pohlíží jako na neexistující - tj. jakákoli plnění, která proběhla bez smlouvy, musí být vrácena. Odpovědnost pak může být i ve formě trestněprávní. Od 1.1.2011 tato povinnost platí na Slovensku a všichni si dávají dobrý pozor, aby všechny smlouvy zveřejněny byly. Tato samovymahatelná povinnost funguje. Lépe než zástupy dozorujících úřadů. A ještě ke všemu je zdarma.

Pane Farský, nelitujete dnes svého vstupu na politickou scénu?

Hezký den přeji, jsou chvíle, kdy ano. Pak se dívám zpět a kladu si otázku, jestli to má smysl. A zatím jsem si vždy nakonec odpověděl, že má.

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se díváte na výsledky libereckého referenda?

Hezký den přeji, bohužel není závazné vzhledem k nedostatečnému počtu hlasujících, a tak umožňuje výsledek jakékoli výklady. A to zcela protichůdné. Pořád jsou to ale jen výklady, protože město k ničemu nezavazují.