close Grafika info Zdroj: Deník zoom_in Letošní krajské volby doprovází epidemie koronaviru a bezpečnostní opatření. Do jaké míry může tato specifická situace ovlivnit volební atmosféru a účast?
Bude to velmi dominantní téma. Osobně usuzuji, že to povede k nižší účasti o několik procent, jak v celé republice, tak i v Libereckém kraji. Podepíše se to u dvou skupin. Starší a disciplinovaní voliči si možná svou účast rozmyslí a nevyužijí ani mobilní volební komisi. A druhou skupinou, která nedorazí tak v hojném počtu, budou váhaví voliči, kteří do poslední chvíle zvažují, zda k volbám dorazí. Teď si najdou o důvod víc, proč nakonec volební hlas neodevzdat. Navíc mohou použít argument ve stylu „politici mě neochránili, tak je potrestám tím, že nebudu volit.“

Jaké politické strany ovlivní toto voličské chování?
Promítne se to do výsledků KSČM, částečně to postihne i Hnutí ANO a ČSSD.

Sám jste podotkl, že očekáváte nízkou účast. Přitom podle některých průzkumů se k volbám mělo chystat až 67 % lidí. Je to vůbec reálné?

Tomu rozhodně nevěřím. Tak vysoké číslo je jak z říše snů. Celorepublikový průměr se pohybuje 35–36 %.

Došlo u mladší generace k proměně vnímání práva volit? Bere to jako výsadu?
Ukazuje se, že dlouhodobě regionální volby patří v očích mnoha Čechů k těm méně důležitým. Nejdůležitější, jak ukazuje účast, jsou prezidentské a sněmovní volby. U regionálních dochází volit spíše starší ročníky, které to vnímají jako možnost projevit svůj názor a občanskou angažovanost. Svého volebního práva využívají i rodiče s dětmi, kteří chodí volit ve jménu budoucnosti svých potomků.

Myslíte si, že v Libereckém kraji obhájí vítězství Starostové pro Liberecký kraj?
Myslím si, že ano. Další tři silné subjekty budou Hnutí ANO, ODS a Piráti. Zda by se podařilo sestavit koalici bez ANO, závisí na to, s jakým úspěchem zabodují občanští demokraté a Piráti.