Jak jste se k pěstování a vystavování fuchsií dostal?
Se ženou jme oba zcela mimo obor – manželka je krajkářka a já textilní technolog, ale měli jsme zahradu a každý rok výstavu fuchsií v liberecké Oblastní galerii jako koníčka. Během týdne se tam na výstavu přišlo podívat na pět tisíc lidí. Po změně vedení v galerii výstavy skončily a v té době skončila i liberecká Textilana. A tak jsme se rozhodli věnovat se pěstování a zahradničení na plný úvazek.


Jsou fuchsie pro Liberec vhodné? Je tu přeci jen chladněji.
Přírodní druhy fuchsií pochází z horských oblastí Jižní Ameriky – mají rády chladné, vlhké prostředí, ne mnoho extrémního slunečního úpalu. V Liberci je chladnější a drsnější klima, a to jim vyhovuje. Fuchsie se musí vybírat hlavně podle toho, kam ji chcete umístit a jaké pro ni budete mít podmínky. Pokud ji můžete umístit na severní stranu, vyberete si prakticky jakoukoli. Když ji chcete do zahrady, kam svítí celý den sluníčko, tak se už musí vybírat z vhodných druhů. Botanických fuchsií je zhruba do 150 druhů. Všechny ostatní jsou uměle vyšlechtěné a těch existuje zhruba 13 000. 

Co všechno potřebuji, když si fuchsii chci pořídit a jak je to finančně náročné?
Finanční náklady jsou zanedbatelné. Květinu u nás koupíte již od 45 korun nebo na jaře od 40 korun. Je však důležité namíchat správně substrát. Nejvhodnější je směs kompostu, rašelinného substrátu a vydatné hnojení. Nikdy nepoužívejte pouze samotný substrát z obchodu. Když je květina v plném květu, je nutné ji hnojit v každé zálivce, aby květy vydržely po celou sezónu. Pokud je velké teplo, je nutné zalévat třeba až pětkrát denně.


Je lepší vysazovat fuchsie přímo na zahradu nebo je nechávat v květináči?
Všechny květiny máme v květináčích. Když bude stabilně čtrnáct dní pršet, tak nám nestojí ve vodě a navíc se květiny musí na zimu ukládat do bezmrazé místnosti, takže je manipulace s nimi daleko jednodušší. Na jaře je tedy dáme ven a na podzim je uklízíme, aby nezmrzly. Vysazení na záhon nedoporučuji.


Jak správně rostliny ošetřovat a po celý rok udržovat?
Na podzim se radikálně ořežou tak, že zůstane staré dřevo a jeden, maximálně dva páry listů. Květiny uložíme někam na zimu, kde neshnijí a nezmrznou. My fuchsie zazimováváme ve skleníku se stabilní teplotou pět stupňů a s vysokou vlhkostí, tudíž nemusíme tolik zalévat. Od února jim začínáme přitápět a připravovat na novou sezónu. Na jaře potřebují úplně nový substrát, ale vrátíme je do původně velkého květináče, který není potřeba každoročně zvětšovat. Jsou tu i květiny, které mají 23 let stejně velký květináč. Jako ideální se osvědčilo dát fuchsie v průběhu dubna ven, pozor musíme dát pouze na mrazíky. Po patnáctém dubnu už rostliny nezkracujeme, jinak ostříháme to, co má kvést.


Máte tu speciální fuchsii Liberec, to jsou vaše vyšlechtěné květiny?
Ne, my nešlechtíme, my jen pěstujeme to, co jsme si přivezli. Šlechtění je dost náročné, takže pouze odebíráme od zahraniční firmy a ta nám nabídla, že můžeme navrhnout jména pro nové druhy fuchsií. Napsali jsme tedy seznam zhruba deseti jmen a oni si nakonec vybrali jména: Liberec, Jizerské ticho a Járu Cimrmana. Zhruba před čtyřmi lety jsme je přivezli do Čech.

                                                                                                                                                                                        Andrea Balounová