Co vás vedlo k tomu otevřít si vlastní kavárnu?
Vlastní kavárnu jsem otevřela proto, abych mohla vytvořit takovou malou oázu klidu, pohody a dobré kávy i pro ostatní lidi. Aby zde zapomněli na svoje starosti a ponořili se do příjemného snění. Doufám, že se mi to povedlo. Ve své kavárně si zakládám také na kvalitě a správné přípravě kávy. To je pro mě důležité. V kavárně prostě musí být dobrá a kvalitní káva, jinak to není kavárna.

Měla jste z dřívějška zkušenosti s provozováním podobného zařízení?
V tomto oboru jsem neměla žádné zkušenosti. Dříve jsem pracovala v administrativě, naposledy na Krajském úřadě v Liberci jako projektový manažer. Práce mě ale přestala naplňovat. Když jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, hledala jsem něco, co by mě bavilo, v čem bych se mohla realizovat. S manželem jsme zkoušeli podnikat – stavět domy z přírodních materiálů. Ovšem v tomto oboru se nám nedařilo, tak jsme od toho opustili. Pak přišla myšlenka z dob, kdy jsem pracovala na úřadě, založit si kavárnu v místě svého bydliště. Tedy v Českém Dubu. Časem se ukázalo, že tato myšlenka byla správná.

Co tedy nakonec definitivně rozhodlo, že jste se pustila do realizace svého snu?
Tehdy v Dubu kavárna nebyla. Vlastně zde nebylo žádné hezké prostředí, kam byste si mohla s kamarádkou dojít na víno nebo si posedět u dobré kávy. A to jsem chtěla změnit. Vytvořit příjemné místo pro ženy i matky. Samozřejmě jsem myslela i na muže. Mám zde točené pivo a našim drahým polovičkám patří v kavárně každé úterý.

Počáteční investice musela být veliká.
Představte si, že ani ne. Vyhlídla jsem si prostor a za čtyři měsíce bylo hotovo. Rekonstrukci interiéru provedl můj manžel ze starého dřeva. Štěstí jsem měla i na vybavení. Narazila jsem na paní, která rozprodávala kavárnu v Liberci. Kávovar i další vybavení měla téměř nové, protože kavárnu provozovala pouze půl roku. Asi to tak mělo být. Když člověk přijde na to správné, co má v životě dělat, vše se mu najednou začne dařit.

Čím se lišíte od ostatních?
Především dobrou kávu, kterou odebírám z pražírny Nordbeans v Liberci. V létě hodně frčí pivo a točená zmrzlina. Vyrábíme si svoje vlastní ovocné sirupy na domácí limonády. Oblíbená je například levandulová. Máme vlastní domácí šlehačku. Vyrábím také dorty. Vlastně se snažím co nejvíce věcí dělat sama. Lidé zde najdou i sypané čaje nebo čerstvé mošty. Milovníci slaného si také přijdou na své. Mohou si vybrat z obložených chlebíčků z domácího chleba, slaných koláčů, nakládaného hermelínu nebo zapečených toustů.

Lidé se zde mohou tedy hojně občerstvit, ale také vyslechnout například zajímavou besedu, že?
Ano, v kavárně organizujeme přednášky, besedy, koncerty i jiné kulturní akce. Loni jsme zrealizovali minimálně deset koncertů. Většinou to jsou alternativní akce, akustická vystoupení. Vstupné je dobrovolné, věnujeme ho účinkujícím. Naše kavárna je také k dispozici pro realizaci soukromých akcí.