Útlá brožura představující rozhledny v regionu bodovala na soutěžní přehlídce turistických propagačních materiálů Turistpropag. Obsadila druhé místo. „Rozhledny jsou v našem kraji historickým fenoménem, který se dál rozvíjí a stále se staví nové. Představují populární a turisticky vyhledávaný cíl. Proto přijde turistům náš průvodce vhod,“ řekla krajská radní Květa Vinklátová.

Devítičlenná porota sestavená z řad odborníků cestovního ruchu, designu a grafiky ocenila především grafické zpracování a poutavý obsah. Do soutěže se s 178 materiály přihlásilo 98 vydavatelů z řady obcí, měst, neziskových organizací a jiných podnikatelů cestovního ruchu. Soutěžilo se v patnácti kategoriích. „Jsme moc rádi, že naše rozhledny porotu nadchly, bereme to jako velký úspěch. Ale hlavně věříme, že stejně nadchnou i návštěvníky a cestovatele. Protože není nic lepšího než se na všechno podívat doslova z nadhledu,“ podotkl vedoucí krajského oddělení cestovního ruchu Jakub Šeps.

Rozhlednová brožurka je k dispozici v informačních centrech, v elektronické podobě ji zájemci najdou na turistickém portálu www.liberecky-kraj.cz.

close Rozhledny v Libereckém kraji. info Zdroj: Deník zoom_in

Příběhy rozhleden

Fenoménu rozhleden se věnují i poutník Marek Řeháček a bohém a renesanční člověk Jan Pikous. Toulají se po okolí a z nasbíraných zážitků a fotografií vznikají knižní příběhy rozhleden a vyhlídek. V Českém ráji existují světy těchto dvou útvarů zcela samostatně. „Vyhlídky patří mezi nejnavštěvovanější místa Českého ráje. Byly i chvíle, kdy jsme dokonce museli čekat, až se na plošině uvolní místo. A když jsme si při tvorbě knihy chtěli užívat úplnou samotu, museli jsme na vyhlídku až s pozdním večerem či v nějakém turisticky nevděčném období, třeba zkraje února,“ podělil se o zážitky Řeháček.

Když vyšla první kniha Příběhy jizerskohorských rozhleden, sami autoři nečekali, že se setká s takovým úspěchem. „Kombinujeme příběh rozhledny či vyhlídky a náš vlastní příběh, jak je objevujeme. Na některých jsme i přespali, fotili je při západu i východu slunce. Pro čtenáře to je atraktivnější než klasický a suchopárný popis,“ doplnil Pikous.

Originální průvodci

Na začátku května také vyšel průvodce Lieberec, jehož autorem je Petr Vondřich. „Čtenáři mimo jiné v knize najdou rady, kam se jít proběhnout, nebo architektonické skvosty, jakými se Liberec právem pyšní. Chybět samozřejmě nemohou ani tipy na stylové ubytování nebo výlety do blízkého okolí,“ upřesnil jeho tvůrce.

V České Lípě si zase připravili průvodce, který ocení především dětští čtenáři. V brožurce jsou zachycené nejvýznamnější dominanty města, ale i zajímavosti, jako jsou domovní znamení nebo kubistický dům. Balení obsahuje také pastelky, které budou děti při procházení městem podle průvodce potřebovat. Kromě informačního centra lze průvodce koupit také na hradě Lipý a v muzeu.

Ti, kteří nevyhledávají jen známá, ale hlavně i zajímavá místa, mohou sáhnout po knize Jablonecké maličkosti. „Marek Řeháček je skvělý vypravěč a jsme rádi, že svou pozornost upřel na Jablonec. Knížka je nejen čtivá, ale přímo vybízí k objevování. Obsahuje více než dvě desítky zajímavostí z našeho města,“ přiblížil ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra Petr Vobořil.

Poznali jste rozhledny v galerii? Zde jsou správné odpovědi:
1)Nisanka
2)Tanvaldský Špičák
3)Liberecká výšina
4)Královka
5)Kozákov
6)Štěpánka
7)Kopanina
8)Heřmanice
9)Smrk