„Chodníky kolem Jedličkárny jsou v hrozném stavu. Pokud jedeme s dětmi do města, tak to musíme objíždět kolem Intersparu. A nejde jen o chodník v Ruské ulici, ale i další," popsala Deníku vychovatelka z Jedličkova ústavu Dana Polívková. Taková cesta je delší takřka o kilometr, což je při cestě vozíčkářů značná námaha nejenom pro ně samotné ale i jejich doprovod, který jim pomáhá.

Na rozbitém chodníku mnohdy riskují vozíčkáři i zranění, pokud by se s nimi vozík převrátil. Jejich doprovod proto volí vždy spíše delší ale za to bezpečnější cestu. „Kompletní opravu chodníku v tomto roce neplánujeme," řekl náměstek primátorky Lukáš Martin (ČSSD).

To je jasný vzkaz pro vozíčkáře ještě letos musíte celou trasu objíždět, nebo riskovat zdraví jízdou mezi auty. Přitom ředitel Jedličkova ústavu Vladimír Ptáček potvrdil, že Ruskou ulicí jezdí klienti denně, protože je to jedna z nejkratších cest do centra města. Naději na zlepšení nedávají ani Technické služby města Liberce (TSML), které sice chtějí díry na chodníku záplatovat, ale toto provizorní řešení pomohlo v minulosti vždy jen na krátký čas. „Tento rok není chodník v Ruské ulici rozpočtován. O jeho havarijním stavu víme a jeho opravu navrhujeme v příštím roce. Jednalo by se o opravu celoplošnou, včetně zábradlí a podloží chodníku. Záleží na tom, jestli uspěje mezi ostatními místy v podobném stavu," vysvětlil Aleš Lipský z TSML.

Klienti Jedličkova ústavu i jejich asistenti proto budou i letos kličkovat mezi výmoly. Nezbývá jim než doufat, že se chodníku v Ruské ulici podaří v konkurenci ostatních libereckých „chodníků-strašáků" uspět napřesrok.