Volební účast byla lehce nad 40 %. „Upřímně mě to překvapilo, nepočítal jsem s tím, že bude takto vysoká. Přišlo mi, že najednou roušky lákaly,“ podotkl Kubáček. Ten očekával účast pohybující se okolo 35 %.

close Grafika info Zdroj: Deník zoom_in Dle jeho názoru se koronavirus stal dominantním tématem letošních voleb. „Právě výhrady k Andreji Babišovi a jeho vládě a distanc od nákupu roušek pomohly jiným stranám, konkrétně Starostům a České pirátské straně,“ doplnil Kubáček. Současná situace navíc ukázala, že regionální volby tentokrát nepatřily v očích mnoha Čechů k těm méně důležitým. Podle Kubáčka u krajských voleb využívají svého práva volit především starší ročníky a rodiče s dětmi, kteří tak činí ve jménu budoucnosti svých potomků.

Podle Michala Pehra z Cevro institutu začíná u voleb převažovat stranická legitimace a kandidátka jako celek než jednotlivé tváře. To platí především pro komunál a Senát.

Současný hejtman Martin Půta se už před volbami netajil tím, že nechce jít do koalice s ANO. Podle politologa Kubáčka se tu rýsuje trojkoalice ve složení Starostové, Piráti a ODS. Poslední dvě jmenované strany získaly po pěti mandátech. „Záleží hlavně na tom, jak se dokážou prosadit občanství demokraté. Myslím si, že sám Půta stojí o širší koalici,“ upřesnil politolog z Turnova.

Starostové posílili také na Českolipsku a Novoborsku, kde doposud mělo silnější postavení ANO. Podle Kubáčka se projevil zajímavý efekt senátních voleb. Ke zviditelnění Starostů mohla přispět kampaň jejich člena Jiřího Voseckého, který obhajuje senátorské křeslo.

Ve volbách do krajského zastupitelstva nepřekročila potřebnou pětiprocentní hranici žádná politická strana, která se zabývala problematikou životního prostředí, změnami klimatu a ochranou přírody. „Část voličů, která podle toho volí a je pro ně důležité toto téma, se vzájemně vytloukli. Stranám uškodila roztříštěnost,“ poznamenal Kubáček.