Pouze o tři lidi méně kvůli koronaviru má teď k dispozici krajská záchranka. Všechny zaměstnance, kteří o to projevili zájem, teď očkují druhou dávkou vakcíny. V tomto týdnu už bude proočkovaných kolem 70 procent zaměstnanců. U všech se už projevuje únava. Epidemie trvá dlouho. Záchranářům zkomplikovala práci, musejí používat ochranné pomůcky a permanentně dezinfikovat. Obtížnější to mají nejen výjezdoví záchranáři, ale i ti, kteří přijímají hovory na dispečinku.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje má 330 kmenových zaměstnanců a 70 na dohodu. Teď jsou v pracovní neschopnosti dva s onemocněním Covid-19, jeden je doma v karanténě. Pokud někdo onemocní nebo musí do karantény, řeší to záchranáři relativně rychle stejně jako jindy. „Samozřejmě jsou dny, kdy je situace řešitelná obtížněji. Ale zatím jsme se dokázali rychle a úspěšně vypořádat i se situacemi, kdy se na některé základně objevil větší počet nakažených zdravotníků,“ říká mluvčí krajské záchranky Michael Georgiev.

Záchranářům trochu ubylo cest k dopravním nehodám a úrazům. Výjezdů však bylo výrazně méně jenom loni na jaře. „V tuto chvíli to ovšem není až tak o počtech jako o mnohem větší náročnosti výjezdů,“ popisuje Georgiev. Kvůli koronaviru přibylo výjezdů k interním onemocněním a zejména dušnosti. Virus způsobil i další problémy. Na operační středisko někdy volají vystrašení lidé, kteří spíš než zdravotnickou pomoc potřebují informace.

Na tom, že jim život zkomplikovaly ochranné pomůcky, se shodne celá řada záchranářů. „Pracovat v respirátoru a ochranném obleku několik hodin za sebou je vyčerpávající. Hlavně u resuscitací nebo transportů pacientů z vyšších pater, kdy zajišťujeme intenzivní přednemocniční péči,“ líčí mluvčí ústecké krajské záchranky Prokop Voleník. „Lidé nám také často neřeknou, že mají příznaky nebo že byli ve styku s pozitivním. To je přitom důležité vědět, abychom se dokázali připravit,“ dodává ústecký záchranář Jiří Koš.

Když se záchranáři vracejí od transportu covid pozitivního pacienta, zamíří s vozem rovnou do dekontaminačního prostoru. Tam se vysvléknou z „kosmonautského“ a všechno z vozu vydezinfikují. Mají tu i speciální přístroj k likvidaci virů a bakterií. Do sanity vstříkne speciální aerosol, pak ve vozu působí několik desítek minut.

Únava, která na záchranáře naplno dolehla koncem minulého roku, trvá i se začátkem toho nového. „Jsme zvyklí pracovat pod tlakem situace s velkým nasazením. Třeba když přijedeme k velké dopravní nehodě. Ale to trvá několik hodin. Epidemie je už s námi skoro rok a ještě nějaký čas bude,“ připomíná Voleník.

Počet výjezdů liberecké krajské záchranky v roce 2020: 60 788. V roce 2019 to bylo 61 672 výjezdů. Loni ubylo cest k dopravním nehodám (bylo jich zhruba o 600 méně než v roce 2019) a úrazům (zhruba o 800 méně). Záchranářům naopak přibylo výjezdů k interním onemocněním a zejména dušnosti.