Ty bývají tradičně provázeny nižší účastí, ačkoliv život obyvatel kraje ovlivní mnohem víc, než volby do místních zastupitelstev. Kraj je mimo jiné většinovým vlastníkem krajské nemocnice a rozhoduje také o osudu středních škol. Prostřednictvím kraje lidé také od ledna budou moci lidé žádat kotlíkové dotace. „Žádosti lidé mohou podávat od 25. ledna. Kraj rozdělí celkem 135 milionů. Během roku a půl by tak mohlo být vyměněno až 940 kotlů na tuhá paliva," připomněla mluvčí krajského úřadu Markéta Dědková.

Investic bude méně

Kraj plánuje letos proinvestovat více než miliardu korun. Je to podle ekonomického náměstka Marka Pietera zhruba o polovinu méně než loni. Rozpočet počítá s příjmy 2,61 miliardy korun, výdaje budou téměř o 97 milionů korun nižší. Přebytek je určen na úhradu splátek úvěrů, které si v minulosti kraj vzal na rekonstrukce silnic a mostů. „Žádné další zadlužování v plánu není," zdůraznil Pieter.

K největším plánovaným investicím patří podle Blanky Daníčkové z kanceláře hejtmana připravovaná rekonstrukce bývalé budovy VÚTS v sousedství krajského úřadu na Evropský dům za 95 milionů korun. Dalších 50 milionů je v rozpočtu vyčleněno na připravovanou modernizaci Krajské nemocnice Liberec. Víc peněz by mělo jít do zimní a letní údržby silnic. Zatímco v loňském roce měla krajská správa silnic na údržbu 226 milionů korun, letos dostane 250 milionů, z toho 120 je určeno na zimní údržbu. Dalších 87 milionů korun půjde do oprav krajských komunikací, přes 80 milionů půjde v souhrnu do oblasti školství