Stovky lidí se v pátek odpoledne přišly do libereckého krematoria rozloučit s libereckou bigbeatovou legendou Jürgenem Kawanem neboli Libereckým Elvisem.

Všichni se do obřadní síně nevešli. Někteří museli zůstat před vchodem, kam doléhaly jen tiché tóny rockové muziky. Cíl všech byl jasný. Rozloučit se a společně zavzpomínat.

Jak jinak by se s muzikantem loučilo než jeho nejmilejší muzikou. Jürgen Kawan miloval hudbu šedesátých a sedmdesátých let a dokázal ji předat lidem v době, kdy nebyla v Československu dostupná.

Smokie i Hendrix

Na smutečním obřadu nemohly chybět jeho oblíbené kapely. Na jeho poslední cestě ho doprovázely hity Living Next Door to Alice od Smokie, All I Have to Do Is Dream od Everly Brothers nebo Hey Joe od Jimiho Hendrixe, kterou liberecký muzikant tak rád hrál.

Hosté se v závěru obřadu dočkali i nahrávky z Kawanova koncertu. Ta vzbudila na tvářích smutnících lehké pousmání. Smuteční řeč vedl syn Jiří.
„Kawana mám spojeného 
s muzikou Beatles. Když se 
v Liberci poprvé uváděl film Help, vystoupil na pódium 
a promluvil o nich. Bylo mi 15 a pro mě to byl objev. Beatles 
i Kawan," zavzpomínal na legendu třeba Jaroslav Kyselý.

Kawana pamatuje i z diskoték v kavárně Nisa. „Jezdil sem z Prahy slavný diskžokej Oskar Gottlieb, když viděl Kawana, dal mu mikrofon a on přezpíval s přehledem všechny písničky – Beatles a mnohé další. Všechno to znal. Bylo to takové karaoke, ale úžasné," připomněl si slavného libereckého muzikanta.

Jablonecko

Po zákazu činnosti v Liberci hrál Kawan se svou kapelou hlavně na Jablonecku, v Turnově, Tanvaldě, Desné, Černé Studnici, Albrechticích, Fojtce atd. V sedmdesátých a osmdesátých letech jeho večírky navštěvovalo kolem tisícovky lidí.

Na svých večírcích dal dohromady nespočet párů, které spolu žijí dodnes.

Jdeme na Kawana

Přátelé a rodina na něj vzpomíná jako na veselého člověka, který by nikomu nikdy neublížil. Vrásky mu působili jen komunisté, kteří mu zakazovali hrát. Jeho kapela se musela několikrát nesmyslně přejmenovat – Best Cruel, Misantrops, The Kings, Samotáři… Nakonec skončili u názvu The Pyramida.
V muzikantských kruzích se ale běžně říkávalo „Jdeme na Kawana!".

Čtěte tak:

NEKROLOG: Liberecký Elvis miloval dobrou muziku a nenáviděl komunisty