„Je patrné, že vyhláška skutečně začala působit jako regulační nástroj, kdy výběr školy již není spontánní, ale ve vysoké míře odpovídá spádovosti školy. Kromě toho lze vysledovat, že se o mnoho lépe daří rovnoměrně rozprostřít prvňáčky po libereckých školách," komentoval Kamil Jan Svoboda (LO), náměstek primátorky pro školství, kulturu a sociální péči.

Město si novou vyhlášku pochvaluje i přes kritiku desítek rozčilených rodičů, o čemž Deník nedávno informoval.

Před zápisem do prvních tříd totiž vzrostl u některých škol počet „spádových" dětí až o 100 procent. Někteří rodiče se totiž rozhodli, že kvůli vysněné škole budou i podvádět. Přehlašovali trvalá bydliště.

„O sto procent vzrostl počet dětí u zápisu do prvních tříd například na Základních školách v Husově ulici nebo v ulici Lesní," potvrdila před pár týdny mluvčí libereckého magistrátu Zuzana Minstrová.

Poctivé rodiče takové jednání pochopitelně dopálilo. „Mám dvě děti, jedno už do Lesní chodí, druhé teď ale najednou spádově patří jinam. A kvůli přehlášeným, teď už spádovým dětem, kterých je více, než vůbec škola přijímá prvňáčků, budu muset zřejmě vozit každé dítě do jiné školy," popsala jedna z maminek s rozhořčením, přičemž dodala, že pro rodiče i děti to bude zbytečný stres.

Řešení chybí

Město zatím bohužel nemá prostředky, jak tomuto jednání rodičů zabránit, nebo jej alespoň výrazně omezit.

„Skutečností ale zůstává, že spádová turistika nebude palčivým problémem v systému, který má dostatečnou kapacitní rezervu. Jenže současný systém školských organizací v Liberci je téměř bez rezerv, protože letos kulminuje počet dětí přijímaných do mateřských škol a tlak na kapacity se přesouvá do oblasti základního školství. Právě na základě toho vznikla nezbytná aktualizace spádové vyhlášky, bez níž by několik škol své spádové děti nepřijalo. Vedení Liberce pracuje na zvýšení kapacity škol v nejvytíženějších oblastech města," vysvětlil náměstek pro školství Svoboda.

V aktuálním školním roce 2013/2014 dochází do libereckých základních škol asi 7600 dětí, přičemž celková kapacita nepřevyšuje 8900 dětí. Tohoto počtu se dosáhne za tři roky.