Právě před rokem totiž prvně otevřelo své dveře v Liberci – Ruprechticích, aby pomáhalo rodinám, které se starají o seniory. „Věnujeme se seniorům v době, kdy je jejich rodina v zaměstnání nebo ve škole. Rodina si trochu odpočine a senioři u nás získají nové podněty,“ sdělil Pavel Eliáš, předseda občanského sdružení Ruprechtické farní sdružení, které denní stacionář U Antonína založilo.

Hlavní služba – denní stacionář – je otevřena v každý pracovní den od 8.00 do 16.00 hodin. Pro seniory jezdí mikrobus, který je zase odváží odpoledne zpět do rodiny.

Celá služba je pojata tak, aby o seniory bylo nejen postaráno, ale především, aby jejich trávení času bylo co nejvíce pestré a aktivní.

Senioři si také procvičují paměť

„Klienti tu cvičí, vaří, pečou, malují, šijí. Také chodí na procházky, posedávají v zahradě, opékají buřty. Každé úterý máme cvičení paměti. První středu v měsíci se sem sjedou senioři a muzikanti z celého okolí. Je to velká sláva,“ přiblížil Pavel Eliáš.

Činnost stacionáře vítá i otec Bartoloměj z Římskokatolické farnosti v Ruprechticích.

„Přestože stacionář funguje poměrně krátkou dobu, má velmi pozitivní ohlasy. Myslím, že s hrdostí může říci, že je vzorem pro podobné sociální služby. Rodinám velmi pomáhá, když si mohou na chvíli odpočinout. Navíc jsou senioři v opravdu příjemném prostředí,“ vyjádřil otec Bartoloměj.

Do libereckého denního stacionáře U Antonína dochází deset seniorů. Pečují o ně čtyři pracovnice sociální péče. Stacionář byl otevřen v dubnu roku 2009 občanským sdružením ruprechtických přátel, které měli zkušenost se sociální prací. Služba je hrazena z příspěvků na péči, o kterou mohou rodiny zažádat. Průměrná cena je 35 korun za hodinu, ostatní služby jsou hrazeny zvlášť.