Předchozí
1 z 12
Další

Leden

Fashion show. Návrháři z liberecké textilní fakulty předvedli modely

Studenti a studentky oboru návrhářství textilu a oděvu z liberecké textilní fakulty předvedli v Jablonci nad Nisou své modely. Výstavu semestrálních prací studentů 2. a 3. ročníku zahájila, jak už bývá při prezentacích v Galerii N zvykem, módní přehlídka.

30 let svobody. V Lidových sadech proběhl ples libereckého divadla

V Lidových sadech byl ples Divadla F. X. Šaldy, jehož tématem bylo 30 let svobody. V rámci programu se představily všechny tři soubory a nechyběla ani tradiční módní přehlídka.

Liberec otevřel bytový dům pro lidi v nouzi

Do jedenácti opravených bytů se od března budou moci nastěhovat lidé, kteří se ocitli v nelehké situaci.

Únor

Stopa, stopa! Jizerská 50 není jen o lyžování a vítězství

V lednu 1968 se začal psát nekonečný příběh nejvýznamnějšího běžkařského závodu s mezinárodním přesahem. Tehdy se na start postavilo 52 závodníků a startovné činilo pět korun. Premiérový ročník se jel pod názvem 50 km Jizerskými horami.

„Byl to takový kamarádský závod, většina se osobně znala,“ vzpomínal v roce 2014 účastník všech dosavadních ročníků Ladislav Míka. O 51 let později se závodu zúčastnilo 7 707 závodníků s tím, že hned tři víkendové závody byly beznadějně vyprodané.

U Bílého Kostela se srazilo BMW s kamionem, jeden z řidičů zemřel

Ve středu 19. února před půl osmou ráno došlo na silnici I/13 nad Bílým Kostelem nad Nisou ke srážce osobního a nákladního automobilu. Vyžádala si jeden lidský život.

Průvod masopustu v Proseči byl velice pestrý

V sobotu 8. února Strakatej zadul na zahnutý roh a zahájil Prosečský masopust 2020.

Řidič vjel u Hrádku nad Nisou do protisměru. Střet s náklaďákem nepřežil

Březen

Covid-19

Přemysl Sobotka, bývalý krajský náměstek pro zdravotnictví. Reagoval tak na přístup státu v pomoci krajům během pandemie: „Jako odpověď na náš požadavek o 45 ventilátorů z centrálních zdrojů, nám přišel seznam firem, od kterých si je můžeme nakoupit. Stát v tomto selhává.“

Liberecký kraj nařídil na veřejnosti povinné nošení roušek či jiných pomůcek

Lidé v Libereckém kraji mají zakázáno pohybovat se na veřejných místech bez ochranných prostředků dýchacích cest. Po jednání krizového štábu o tom informoval hejtman Martin Půta. Opatření je platné do odvolání.

Lidé na Liberecku hlásí porušení karantény. Zatím žádná pokuta nepadla

Kvůli aktuální situaci kolem šíření nového typu koronaviru evidují Liberecký kraj a krajská hygienická stanice stovky telefonátů. Podle ředitele hygienické stanice Vladimíra Valenty lidé oznamují i porušení karantény. Hygienici ale zatím žádnou pokutu neudělili.

Proti koronaviru humorem. Jaké fóry sdílí Liberecko na sítích?

Policisté, kteří rozverným tanečkem předvádějí, že se lidé mají venku držet od sebe, nesahat si na obličej a doma si důkladně mýt ruce. A také nejrůznější vtipy mnohdy i černěhumorného charakteru, které dokazují, že lidé z Liberecka ani v těžkých chvílích neztrácejí nadhled a smysl pro humor.

Také to se dnes objevuje a sdílí na sociálních sítích na Liberecku a okolí. Deník vybral některé z nich a zve vás do vtipné galerie i na pár videoklipů našich kapel a zpěváků, které reflektují dnešní dobu. 

Duben

Zemřel bývalý liberecký politik Roman Šotola. Spadl ze střechy domu

K liberecké radnici se vrátily farmářské trhy, sortiment doplnily roušky

K liberecké radnici se vrátily tradiční farmářské trhy. Ve čtvrtek 23. dubna se otevřely letos vůbec poprvé, dosud je totiž regulovala vládní nařízení.

Střední školy v kraji se změnily v šicí dílny a výrobny štítů

Koronavirus ovlivnil i studentský život. Původní volno se sice změnilo v on-line výuku, přesto se studenti rozhodli pomoci tam, kde to je potřeba. Zapojili se i učitelé, a mnohé školy v Libereckém kraji se tak proměnily v šicí dílny a výrobny štítů.

Zpěvák Daniel Hůlka nadchl svým koncertem klienty SeniorCentra Liberec

V rámci sedmnácti koncertů po domovech pro seniory v Libereckém kraji zazpíval zpěvák Daniel Hůlka klientům SeneCura SeniorCentra Liberec.

Květen

Stavba Centra urgentní medicíny se přiblížila

Zhruba do měsíce pošlou žluté stroje k zemi první část chátrajících budov ve spodní části areálu krajské nemocnice. Krok, který fakticky odstartuje výstavbu nového Centra urgentní medicíny (CUM) pro pacienty Libereckého kraje, umožnilo územní rozhodnutí, které vydal stavební úřad v Liberci. 

Hop do studené vody! Lesní koupaliště v Liberci zahájilo sezonu

Zahájení sezony na libereckém Lesním koupališti si nenechaly ujít desítky lidí. V sobotu 30. května odpoledne oficiálně začal jeho provoz.

V krajské nemocnici v Liberci už není žádný nakažený

V liberecké nemocnici hospitalizovali 31 pacientů s koronavirovou infekcí. Dobrá zpráva: poslední z nich už není pozitivní. Lékaři mu podávali plazmu vyléčeného mladíka.

Červen

Jak vypadaly povodně na Frýdlantsku? Vodní živel ukázal svoji sílu


Intenzivní deště způsobily zvýšení hladin řek. Voda se vylila z koryt řek a zaplavila přilehlé domy a zahrady.

Covid-19

V Liberci je nové ohnisko nákazy koronavirem. V karanténě je osmdesát lidí

V Libereckém kraji hygienici odhalili nové ohnisko koronaviru. Všichni nakažení mají souvislost s libereckým závodem firmy Magna.

Historie Liberce ožívá on-line. Web nabízí zajímavá srovnání

Když návštěvník zavítá na facebookovou stránku Liberec v minulosti a současnosti, má pocit, jako by cestoval časem. Pamětníci opět prožívají v duchu okamžiky, které se tehdy odehrály. Ti mladší zase mohou poznat podobu města, ve kterém vyrůstali jejich rodiče a prarodiče.

Kancelář architektury města slaví úspěchy 

Téměř před rokem získal Liberec městského architekta. Na magistrátu vznikl odbor Kancelář architektury města (KAM), v jehož čele stojí Jiří Janďourek.

KAM se snaží koordinovat jednotlivé projekty na území města Liberce tak, aby dohromady tvořily funkční celek. O zachování ducha Liberce se stará Jiří Janďourek a jeho tvůrčí tým.

Červenec

Liberec rozzářily pin-upky. K vidění byla puntíkovaná krása

Akce Šaty dělaj(í) ženy, oslavila ženskost a styl. Návštěvníci si užili lokální výrobce, bazar, swap a módní přehlídky.

Na koupališti v Českém Dubu se utopil chlapec. Případ prověřuje policie

Nešťastná událost se stala na koupališti v Českém Dubu v pondělí 6. července odpoledne.

Z bývalého kino Lípa se stal klub

Promítání v libereckém kině Lípa už před lety utichlo a od té doby budova chátrala. To se změnilo s příchodem dvou libereckých podnikatelů, kteří ji koupili a rozhodli se z ní udělat klub. Rekonstrukce trvala přes rok a klub Lípa se slavnostně otevřel v pátek 3. července.

Frýdlantská škola stočí vlastní víno

Střední škola hospodářská a lesnická ve Frýdlantu se snaží vychovávat k přírodě vstřícné generace prostřednictvím více než dvou desítek studijních oborů, které se dotýkají životního prostředí.

Před pěti lety získala škola ocenění Ještědská MRKEV za přínos v environmentální výchově, vzdělávání a osvěty mládeže. A ten obhájila i v loňském roce.

Srpen

Návrhářka Beata Rajská se po roce vrátila s přehlídkou do Vratislavic

Módní návrhářka Beata Rajská už po deváté předvedla své nové kolekce v Kulturním centru 101010 ve Vratislavicích nad Nisou.

Na jarmarku v Liberci představili Golema

Liberec prožil letní jarmark. 

Roušky byly omyl, řekl premiér Andrej Babiš při návštěvě Liberce

Premiér se při návštěvě Liberce vrátil k otázce plošného znovuzavedení a poté znovuzrušení roušek. Novinářům řekl, že ministr Vojtěch byl uveden v omyl.

Září

Rodina z Františkova přišla během pár hodin o všechno. Zvedla se vlna solidarity

Představte si, že odpoledne sedíte doma v obýváku a najednou slyšíte, jak začínají praskat zdi vašeho domu. Zavoláte hasiče, vezmete si doklady a spolu s dětmi vyběhnete na ulici. Za pár minut se zřítí přímo před vašima očima jedna ze zdí domu a odhalí pokoje i s vybavením. Kvůli narušené statice si z domu nemůžete nic odnést. Za dalších pár hodin se zřítí celý dům a vy ztratíte všechno. Přesně to se stalo rodině Milana Šíra, strážníka městské policie z libereckého Františkova.

Podívejte se, jak vypadá Severočeské muzeum po rekonstrukci za 143 milionů

Severočeské muzeum v Liberci je už dva a půl roku zavřené pro návštěvníky. Za tu dobu stihlo projít nákladnou rekonstrukcí za 143 milionů korun.

Dechberoucí představení. Rusalka zazpívala na rybníku v Chuchelně

Zářijový večer patřil v Chuchelně Dvořákově Rusalce. Koncertní provedení slavné opery neproběhlo v divadelním sále, ale na rybníku u místního zahradního centra.

Říjen

Architekti představili, jak by měla vypadat nová liberecká čtvrť

Celkem 36 bytových domů, mateřská školka, dům pro seniory nebo rychlonabíjecí stanice pro elektromobily. To vše by mělo vzniknout v nové čtvrti na okraji Liberce, jejíž stavbu připravuje společnost Syner Group.

Kdo jsou noví zastupitelé Libereckého kraje? Podívejte se

Prohlédněte si fotografie nových zastupitelů, zvolených do vedení Libereckého kraje.

Krajské volby ukázaly několik odlišností v Libereckém kraji

Starostové zvítězili ve všech čtyřech okresech, míra jejich podpory se ale liší: na Liberecku zvítězili nejdrtivěji (42,99 %), naopak na Jablonecku získali jen 31,18 % voličských hlasů.

Listopad

Vrací lesům v Jizerkách přirozenou podobu

Znečištění životního prostředí a nevhodný a nešetrný způsob hospodaření se odrazily na složení lesů na Liberecku a Jizerských horách. Výsledkem jsou dnešní smrkové porosty mající sníženou odolnost proti nepříznivým vlivům. To se aktuálně mění díky projektům, které cílí na zvýšení stability lesních porostů.

Nádraží v Chotyni zatím bude stát dál

Secesní stavba v Chotyni začala coby železniční zastávka sloužit 1. prosince 1859. To je však dávná minulost, nádražní budova zde už léta nefunguje. Její vlastník, Správa železnic, se ji proto rozhodl zbourat.

Proti tomu se ale postavili nadšenci snažící se o záchranu historické nádražní budovy. Liberecký kraj proto podal na ministerstvo kultury žádost o zapsání nádraží na seznam kulturních památek, a uspěl.

Na náměstí před radnicí v Liberci vyrostlo ruské kolo. Výzdoba už vítá Vánoce

Liberecký advent stejně jako loni i letos ozvláštnilo ruské kolo, které je 25 metrů vysoké, 22 metrů dlouhé a 11 metrů široké. Doplňuje ho vánoční strom a prodejní stánky vánočního trhu.

Sen kovbojů: Frýdlantsko se proměnilo v Divoký západ

Shánění stád skotu s pomocí kovbojů a jejich koní není na Frýdlantsku žádnou novinkou. Začalo v roce 2009 na Farmách Frýdlant a později se přidali i další místní farmáři.

V přírodě na Liberecku jsou davy lidí. Krajině to škodí

Oblíbené destinace bojují s návalem turistů. Někde se to neobejde bez problémů.

Prosinec

V Liberci vyrostlo druhé ruské kolo. V dolním centru budou adventní trhy

Obří ruské kolo vyrostlo před Kulturním domem v Liberci. Jde už o druhou vyhlídkovou atrakci ve městě pod Ještědem, jedno ruské kolo totiž už stojí před libereckou radnicí.

Malé firmy v Libereckém kraji krachují, velké se drží

Průmysl v Libereckém kraji netrpí, hledá zaměstnance. Strádají naopak živnostníci.

Liberecké náměstí září. Před radnicí začaly adventní trhy

Rozsvícený strom, adventní tržnice a velké ruské kolo, to všechno se vešlo na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci.