A nebude třeba čekat do léta. Na některých místech v Liberci už se dělníci objevili. To je případ například kruhového objezdu v Jungmannově ulici nebo ulice U Lomu, takzvané „myší díry“.

Jedna z největších uzavírek začne už 23. dubna. Kompletně se uzavře Vítězná ulice mezi křižovatkou u muzea a Štefánikovým náměstím. „Opraví se kanalizace, voda i plyn, nakonec i nový povrch,“ vyjmenoval Kysela. Nový povrch pak získá i druhá část ulice ve směru na „Husovku“, která se zavře na konci června. Kompletně hotovo má být 2. září.

Druhá velká stavební akce pak vypukne na třídě Dr. Milady Horákové. Zavřená má být obdobně jako v předminulém roce dlouhých sedm měsíců, tentokrát se stavaři pustí do úseku mezi křižovatkou s ulicí Čechova a ulicí Mostecká. V něm se nachází mimo jiné jeden ze supermarketů Kaufland. „Příjezd pro zákazníky a zásobování bude zajištěn,“ ubezpečila mluvčí řetězce Renata Maierl.

Své plány na výstavbu mají kromě města i další investoři. Ředitelství silnic a dálnic chystá práce na libereckém průtahu i v tunelu. Vodárenské a plynárenské společnosti pak plánují pracovat především v méně rušnějších ulicích v okrajových čtvrtích. Zatěžkávací zkouškou bude velká investice kraje – oprava ulice České mládeže. „Provoz tam bude většinu času veden jednosměrně ve směru od průmyslové zóny,“ popsal náměstek hejtmana Marek Peiter.

Loni si řidiči stěžovali, že jednotlivé stavby nejsou zkoordinovány a řidiči se tak ocitají v pasti mezi několika souběžnými uzavírkami. „Koordinátora dopravy nemáme,“ přiznal Kysela. Zástupci všech zúčastněných vlastníků se ale podle něj scházejí a jejich výstupem je plán uzavírek, které by vzájemně neměly kolidovat.

Třeba oprava Lukášovské ulice ve směru na Jablonec má začít teprve, až se začne znovu jezdit po hlavní meziměstské spojnici přes Kunratice. Město slibuje, že se obyvatelé informace o uzavírkách dozví na webových stránkách města.

Další stavby už navíc město zamítá, aby byla zachována průjezdnost městem. „Jednou takovou stavbou byla pokládka kabelového vedení. Jeho trasa by byla přes ulici Jablonecká s objízdnou trasou ulicí Vítězná, která však bude uzavřena,“ přiblížil Kysela. Město slibuje, že se obyvatelé informace o uzavírkách dozví na webových stránkách města. „Termíny jednotlivých prací se mohou mírně upravovat podle aktuálního vývoje situace,“ upozornila mluvčí magistrátu Jana Kodymová.

Kde omezí dopravu

Úplné uzavírky: Vítězná: 23.4. – 2.9., Dr. Milady Horákové (úsek Čechova – Mostecká): květen – listopad Volgogradská (úsek Čerchovská – Kubelíkova): duben – říjen průtah I/35 (sjezd k Babylonu): 23.4. – 13.5.

Částečné uzavírky: Horská (úsek Javorová – U Trianglu): 16.4. – 24.6.; kruhový objezd „sněhulák“: květen – červenec; České mládeže (úsek Kubelíkova – OC Nisa): červen – září U Křížového kostela: červenec či srpen; Lukášovská (úsek Harcov – Lukášov): červenec – srpen

Další uzavírky zatím bez termínů: Uralská, Kubelíkova, Baltská, Husitská, Topolová, Janáčkova