Dlouhodobá úplná uzavírka silnice v Oldřichově přitom začne téměř o měsíc později, než měla. Důležitou spojnici Liberecka s Frýdlantskem měli původně zavřít už 1. dubna, termín se ale dvakrát odložil. Důvodem byla koronavirová pandemie.

„V té době byla na stavebním trhu nejistota, a to především z nedostatku materiálu. Hrozilo například zavírání kamenolomů,“ vysvětlil mluvčí kraje Jan Mikulička. Pondělí 27. dubna už ale podle něj bude finálním termínem zahájení.
Opravy silnice, která se line skrz obec, začaly už vloni, práce probíhaly za částečného omezení provozu. Teď se ale úseky po etapách postupně zavřou kompletně. Hotovo by podle aktuálních předpokladů mělo být v první polovině letošního listopadu.

Silnice získá nový povrch, vyrostou podél ní i chodníky či nové osvětlení, dopravu pak zklidní středové ostrůvky. Centrum Oldřichova se kvůli nové podobě křižovatky výrazně promění.

Rekonstrukce nezkomplikuje život pouze místním, ale také těm, kteří přes Oldřichov jezdí na Frýdlantsko. Ti budou odkázáni na objízdnou trasu přes Albrechtický kopec. Autobusové spoje skončí ve směru od Mníšku na návsi, část obce zvanou Filipka neobslouží.

Lidé z Oldřichova, Raspenavy i Hejnic budou sice moci využít i vlakové spoje, ani tato možnost se ale v létě neobejde bez komplikací.

Mluvčí Správy železnic Nela Friebová před časem avizovala, že železničáři chystají na letošek opravu trati mezi Mníškem a Libercem.

„Hlavní stavební práce jsou plánovány během nepřetržitých výluk od 28. července do 23. srpna,“ uvedla.

Od pondělí 27. dubna by měla být uzavřená také ulice Minkovická v Šimonovicích. Také zde chystá kraj s obcí společnou rekonstrukci silnice a výstavbu chodníku. Prozatím se bude opravovat jen zhruba tři sta metrů dlouhý úsek v centru Minkovic. „Součástí akce je rekonstrukce dvou propustků a přeložky vodovodu a plynovodu. Dojde i k rozšíření vozovky na normové parametry,“ popsal Mikulička.

Zde by měla být silnice uzavřena zhruba tři měsíce, řidiči úsek objedou okolními ulicemi. Změní se i trasa autobusů MHD, zastávka Minkovice statek se přesune do ulice Nad Potůčkem.

Tyto práce, které kraj vyjdou na 7,5 milionu a obec na 3,8 milionu korun, jsou přitom jen první etapou. Vedení Šimonovic by postupně chtělo podobným způsobem opravit celou Minkovickou ulici od železničního přejezdu až k Pilínkovu. Kdy ale přijdou na řadu další fáze, zatím není jasné. Podle starostky Leony Vránové bude záležet na problematických výkupech pozemků. „Samotná stavba je také náročná, ale ty pozemky jsou alfa omega všeho,“ popsala.