Hlavním důvodem je fakt, že i když vláda, potažmo kraje, slíbila razantní zvýšení platů řidičů, výplatní pásky za leden nabízí tristní pohled. „205 hodin ve výkonu za 18799 korun. Toto je výsměch a pecka do obličejů všech řidičů autobusů. Páni úředníci, začněte si dělat papíry na autobus, někdo to bude muset odjezdit. Začněte organizovat stávku ve všech krajích, toto si nenecháme líbit," poznamenal Kuchynka.

Jak sdělila Nikol Bradíkové, mluvčí firmy BusLine, je hlavní problém v tom, že dopravci se musí řídit metodikou Ministerstva práce a sociálních věcí. „Do médií se dostalo prohlášení, o kolik se zvýší platy řidičů autobusů. Podle metodiky je ale realita jiná," vysvětlila Bradíková.

Čtěte také: Hladiny řek stoupají. Voda už uzavřela dvě silnice

"Ano, řidiči přidáno dostali. Některé máme spokojené, někteří jsou ale na nule. Došlo k tomu, protože byla do základu mzdy připočítána osobní ohodnocení," poznamenal Kuchynka, podle kterého si paradoxně nejvíce polepšili ti, co toho nejméně najezdí, protože se zvýšily i příjmy za čekání.

Podle Kuchynky nastala doba, kdy je potřeba skončit s planým vyhrožováním. „Stávková pohotovost už je všem pro legraci. Už budeme muset vycenit zuby," dodal odborář.

I když Liberecký kraj na zvýšení mezd dopravcům přidal, nakonec se zřejmě i zdejší řidiči ke stávce připojí. Rozhodnout by se mělo už na dnešním zasedání předsednictva Odborového svazu dopravy.

Podle krajského náměstka pro dopravu Marka Pietra má kraj peníze na mzdy schválené. „Liberecký kraj ale stále trvá na tom, aby vláda zvýšené náklady kompenzovala, v případě našeho kraje se ročně jedná o částku kolem 60 miliónů korun. Po pondělním jednání s vládou se nic zásadního nezměnilo, návrh řešení pořád nemáme," konstatoval náměstek pro dopravu.

Mzdy řidičů autobusů se měly podle dohody vlády a odborů zvýšit letos zhruba o třetinu z nynějších 71,60 korun na hodinu na 98,10. Vzrůst měl i příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami z 50 korun na hodinu na 88. Nově by měl být zaveden příplatek za náročné pracovní prostředí ve výši 6,60 korun za hodinu. Minimální garantovaný příjem řidiče autobusu při 60 hodinách čekání a rozvržené pracovní době v rozsahu 168 hodin se tak měl zvýšit o 7800 korun měsíčně.

Čtěté také: Větší platy pro řidiče v kraji budou už od ledna