Poslední úsek spojky mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou má vést z Kunratic do Lukášova. Z původních velkorysých plánů na překlenutí údolí v Lukášově mostem zbyla varianta, která v podstatě kopíruje současný půdorys. Měla by však „narovnat“ největší serpentiny a v posledním úseku, těsně pod výjezdem do Lukášova, vést přes louku. A měla by být tříproudová. Alespoň tak hovořil v minulém roce o plánech ředitel libereckého Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Josef Jeníček.

Červnové volby ale zatočily s mnohými plány, nejdrastičtěji v oblasti dopravních staveb.

„Pokud se začne v příštím roce, budu opravdu optimista. Dostavba silnice se nedostala do plánu na evropské dotace. Financována tak bude muset být pouze ze státních peněz, ale vzhledem k tomu, že k jejímu dokončení nejsou jiné argumenty, než z pohledu technického, tedy zjednodušení provozu, těžko mohu na otázku v tuto chvíli odpovědět. Zastavují se stavby s většími prioritami,“ potvrdil Jan Stach, který na ŘSD zodpovídá právě za zmíněný úsek.

O potřebě nové silnice z Liberce do Jablonce přes Lukášov se přitom hovoří už léta. „Ano, diskutovalo se o ní, ale až před deseti, patnácti lety se vzhledem ke změnám v územním plánu ustálila její současná trasa,“ upřesnil Stach. Poslední úsek silnice přes Lukášov, kde je v esovitých zatáčkách doprava často blokována kamiony, měří 2,6 kilometrů a rozpočet na něj je v řádu 600 milionů korun. „Zatím stále pokračujeme v přípravě a pracujeme na žádosti o povolení,“ popsal aktuální stav Jan Stach.

V realizaci bude jak ŘSD, tak i řidiči zatím jen doufat. První úsek silnice do Zeleného údolí byl přitom napojen na obchvat již v roce 2003 a zatím poslední část z Vratislavic do Kunratic předloni. Dostavbu dalších rozestavěných silnic na Liberecku by podle Stacha nic ohrozit nemělo. „Ty jsou financovány z evropských fondů,“ potvrdil tak celkem čtyři projekty, na něž Liberecký kraj čerpá v rámci Operačního programu Doprava.