„Nebojte se, pořádně mu s tou hlavou škubněte,“ nabádá řidiče Petr Zázvorka, mistr z klubu Okinawa Karate a Kobudo Liberec. „Hlava je spolehlivá, tou otočíte protivníkovi vždycky. Hlavně se nesnažte s nimi prát, stačí pár chvatů a dají vám pokoj,“ ukazuje Zázvorka na figurantech, kterými jsou sami řidiči liberecké MHD.

„Sami jsme si o kurz sebeobrany požádali. Útoků na řidiče totiž neustále přibývá, a řada cestujících je přitom velmi agresivní. Zvláště večer, když se nastupuje předními dveřmi a mají se ukazovat řidiči jízdní doklady,“ popisuje jeden z řidičů Zdeněk Leszkoven. „Problém je, že sedíte v malé kabině, kde není žádný prostor. Když tam na vás někdo vlítne a vrhne se na vás, nemáte vůbec šanci,“ přidává se jeho kolega Václav Červený.

Mistr karate Petr Zázvorka jim ale ukazuje, že i v takové situaci si mohou poradit. Výcvik proto probíhá přímo v autobuse a ne někde v tělocvičně.

ABSURDNÍ PŘÍPADY

„Nevím, čím to je, ale agresivita cestujících stoupá. Mě třeba napadl cestující, kterému se udělalo špatně. Když jsem mu pomáhal na nohy, najednou mě praštil,“ líčí Červený. Že případů napadení řidičů přibývá, potvrzuje i mluvčí dopravního podniku Martina Poršová.

„Za červen evidujeme tři brutální napadení a to nejen řidičů, ale i revizorky, která skončila v pracovní neschopnosti. Dochází ale i k napadání cestujících cestujícími. Poslední případ byl, když se jedné z cestujících nedařilo odbavit se u odbavovacího automatu. Tak šla a zezadu udeřila obrovskou ránou do hlavy další cestující, která seděla s ostatními na čtyřsedačce. Ta omdlela a utrpěla silný úraz hlavy. Korunu tomu pak agresorka nasadila tím, že poslala stížnost na řidiče a ostatní cestující, že ji vyhodili z autobusu,“ popisuje Poršová.