„Navenek působili jako slušný pár s kočárkem. Jemu mohlo být tak třicet pět, jí kolem pětadvaceti. Nastoupili v terminále MHD Fügnerova. Během cesty ale začal muž ženu napadat. Nejprve slovně a pak i fyzicky. Situace se navíc stupňovala,“ popsala očitá svědkyně, která si nepřála být jmenována, začátek vážného konfliktu, k němuž došlo v neděli na liberecké lince 30.

Autobus byl zaplněný ze dvou třetin, ale nikdo se na nic nevzmohl. „Všichni jsme byli jako opaření. Sama se stydím, že jsem se neodvážila zasáhnout, ale ještě doma mi bušilo srdce. Ten muž byl opravdu jak nepříčetný,“ doplnila. Agresivní útok se navíc začal stupňovat. Muž se svojí oběti zakousl dokonce i do lokte.

Naštěstí ale řidič autobusu duchapřítomnost neztratil. „Nemohl sice zastavit, ale okamžitě se spojil s policií, kterou za jízdy navigoval k autobusu,“ dodala svědčící cestující, která neváhala zaslat dopravnímu podniku pochvalný dopis, aby ocenila, jak pohotově dokázal šofér na divokou situaci reagovat: „Už dlouho jsem neviděla, aby nás někdo ochránil tak rychle a ještě během jízdy.“

Řidičem, který celou situaci zvládl byl dvaatřicetiletý Petr Oravec, který nás do konfliktu zasvěcuje svýma očima: „Pokud by to situace umožnila, neváhal bych té mladé ženě pomoci ani fyzicky. Nevím ovšem, zda by to bylo v první okamžik rozumné. Když jsem si muže vysledoval ve zpětném zrcátku, zdálo se mi, že musí být pod vlivem nějakých drog.“

Muž totiž začal násilím vyhrožovat i dvěma devítiletým chlapcům, kteří s tímto podezřením přišli jako první. Oba tak nepřímo upozorňovali na nebezpečí, které ženě hrozilo. Agresor navíc střídavě upadal do jakési letargie a znovu se z ní probouzel. „Když jsem chtěl po domluvě s policií zastavit, vyhrožoval ostatním a žádal, abych pokračoval, takže jsem musel vždy popojet, aby se zase na chvíli uklidnil,“ objasnil Petr Oravec situaci.

To, že se zachoval správně, potvrdilo i chování muže po jeho zadržení policií, kdy v klubku příslušníků podivně skotačil. Také Petra Oravce však mrzí, že nikdo další už ženě nepomohl. „Jen o kousek vzadu seděla dvojice docela urostlých pořízků. Nikdo ale ani nepípl,“ dodal.