Kámen na kameni nezůstane v sociální demokracii na Liberecku. Po prohraných volbách totiž odstoupilo kompletní vedení krajského výboru v čele s předsedou a zároveň europoslancem Robertem Duškem.

Toho k demisi vyzval i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Mandátu zastupitele se v té souvislosti vzdali Martin Sepp, Pavel Petráček a Zdeněk Bursa, někdejší radní, vyšetřovaní policií pro nezákonné pobírání odměn v dozorčí radě nemocnice.

Dušek: „Končím"

Robert Dušek

„Navrhli mi to už v pondělí. Já je o to nežádal. Nešlo o žádný tlak, ale osobní vyvození politické odpovědnosti za výsledek voleb," sdělil Deníku Robert Dušek s tím, že sám sice rezignoval, ale stranu bude v kraji řídit do lednové konference, která vybere jeho následovníka.

„Já se o post s největší pravděpodobností ucházet nebudu. Neumím si na něm ale představit ani Michala Krause, jehož jméno se v posledních dnech v té souvislosti skloňuje," poznamenal Dušek. Právě „kakaový bob" Michal Kraus, kterého si všichni pamatují z aféry kolem nákupu továrny na zpracování kakaa v Ghaně, po níž se exposlanec stáhl z aktivní politiky, by mohl být vyjednavačem nové krajské koalice a také budoucím krajským předsedou ČSSD.

Pavel PetráčekNaopak trojice bývalých radních Sepp, Bursa a Petráček patrně v politice končí úplně. Po odchodu z předsednictva krajské ČSSD a složení zastupitelských mandátů budou bez funkcí. O ty se budou moci ucházet opět za čtyři roky. Martin Sepp je jediný, kdo má ještě funkci městského zastupitele v Liberci.

Opozice krok vítá

„Zprávu vnímám jako vyjádření sebereflexe, která ale přišla pozdě. Kdyby ji pánové vyjádřili před volbami, mohli by ji ocenit i voliči a výsledek ČSSD by jistě byl lepší,"  komentoval krok ČSSD Martin Půta, lídr ve volbách vítězné strany Starostové pro Liberecký kraj. Jejich místopředseda Michael Canov ale dodává, že stanovisko nedělat s ČSSD koalici nadále platí.

„Toto odstoupení nic nemění na naší snaze dojednat stabilní koalici, která vydrží celé volební období, tedy  koalici 28 zastupitelů se Změnou pro Liberecký kraj a s ODS," podotkl Canov.

ČSSD přesto nezůstane bez zastupitelů. Na místo těch co odstoupili přijdou jejich náhradníci.

Druhá náhradnice v pořadí, primátorka Liberce Martina Rosenbergová, však Deníku potvrdila, že také ona se mandátu vzdá. „Dokud se neprokáže má nevina, nechci ovlivňovat zastupitelstvo a složení nové koalice," konstatovala.

Kdo odchází:

Rezignace z Krajského výkonného výboru ČSSD:
Bursa Zdeněk, Cikl Radek, Eichler Stanislav, Moravcová Sylva,
Petráček Pavel, Rosenbergová Martina, Sepp Martin
Složení mandátu zastupitele:
Bursa Zdeněk, Sepp Martin, Petráček Pavel.

Kdo je v zastupitelstvu nahradí?

Jaroslav Podzimek
55 let
Bývalý radní pro zemědělství, absolvent VŠ zemědělské v Praze. Od roku 1996 je členem ČSSD.  Předsedá představenstvu Agrodružstva vlastníků – ADV. Mezi lety 1994-2010 byl zastupitelem obce Bělá, v letech 1998-2008 zastával  funkci místostarosty.

Miroslav Králík
68 let
Současný starosta Ralska, někdejší člen krajského výboru pro vzdělávání. V ČSSD od roku 1996, 8 let byl v radě města Mladá Boleslav, 4 roky vedoucí odboru rozvoje regionu na zdejším magistrátu. Bývalý učitel na zemědělské škole.

Bohumil Kašpar
64 let
Zastupitel Libereckého kraje, původním povoláním sklenář ve Stavokombinátu Liberec, později v SMD Družba. Od roku 2008 je zaměstnancem Komunitního centra Magistrátu města Liberec jako komunitní pracovník.

M. Rosenbergová
46 let
Současná primátorka Liberce podmiňuje svůj krajský mandát došetřením kauz s vyplácením odměn v dozorčí radě, které bylo nezákonné a které podepsala. Dříve mandát přijmout nechce. Kauza odměn do ledna na 99% rozpletena nebude.