„Snad obden jsem vzteky bez sebe, že nemám kde zaparkovat, když přijíždím s dcerou z kroužků nebo z obchodu. Místa, která normálně využívají lidé z domů v okolí, jsou totiž zaplněná auty těch, kteří pracují v okolních firmách. A tak je to ve všední dny neustále a přijde mi, že nová parkoviště vůbec ve městě nepřibývají. Stále se o tom jen mluví a kde nic, tu nic,“ poznamenala Hana Drahokoupilová z Liberce.

Nejen ona, ale i lidé z pěti libereckých sídlišť by se mohli dočkat zlepšení. Hned několik vylepšených parkovacích míst bude na Tržním náměstí, které projde rekonstrukcí, a také na sousední Pastýřské ulici. Tam se již mělo začít stavět, ale město výběrové řízení zrušilo.

„Výběrové řízení jsme zrušili právě kvůli Tržnímu náměstí. Čekalo se dlouho na stavební povolení, a to jsme nyní získali. Proto vypíšeme nové výběrové řízení na obě stavby, aby je provedl jeden dodavatel,“ vysvětlil náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj). Pokud vše půjde dobře, začne se stavět na podzim.

Liberec také představil plán na zlepšení parkování zaměřený na sídliště. Městská rada schválila studii organizace rezidentního parkování na vybraných sídlištích Doubí, Vesec, Gagarinova a Rochlice a uložila kanceláři architektury města zajistit další projekční přípravy.

Náměty od občanů

„Řešit nedostatek míst formou rezidentního parkování se často objevuje jako námět od občanů. Po několika neúspěšných pokusech rozšířit parkování na sídlištích jdeme formou jednání s lidmi, a proto vyzkoušíme projekt rezidenčního parkování,“ objasnil primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

Zástupci kanceláře architektury města s dopravními experty hledali řešení a diskutovali o možnostech s obyvateli pěti lokalit, kde je celkem asi 1200 parkovacích míst. Nyní připravují pilotní projekt, díky němuž by mělo na městských pozemcích přibýt dalších 450 parkovacích míst.

Konkrétně jde o starou Rochlici, oblast nad závorami směrem ke Kyjevskému náměstí, o ulice Jeřmanická a Kašparova ve Vesci, Kaplického a Vackovu v Doubí a o sídliště Gagarinova.

Až před volbami

Opoziční zastupitelé kritizují, že současné vedení města nebylo schopné za uplynulé volební období postavit pořádné parkoviště, ač to slibovalo, a nyní, pár týdnů před volbami, přichází s velkým projektem rezidenčního parkování.

„Primátor Zámečník ohlašuje měsíc před koncem volebního období, že představí pilotní plán vzniku nových parkovacích míst na 4 vybraných sídlištích. Do této doby bylo naplněním slibu pouze jedno parkoviště vybudované u Hokejky načerno a jeden nedůstojný písečný plácek u Dobiášovy, ze kterého se bude vířit prach do širokého okolí,“ komentoval opoziční zastupitel Jindřich Felcman (Změna pro Liberec). Ten spolu s kolegy představil v minulých měsících vlastní návrh na řešení parkování na sídlištích na Broumovské nebo Gagarinově ulici.

„Ukázali jsme potenciál prostoru sídlišť na doplnění nových parkovacích míst. Jsme rádi, že se nechalo vedení města inspirovat a konečně se od vzdušných zámků v podobě parkovacích domů za miliardy, popřípadě nedotažených plánů na zřízení modrých zón, posunulo ke skutečné práci. Z pohledu naplnění jejich slibu je to ale velmi pozdě a velmi málo,“ dodal Felcman.