V květnu se po dvou letech znovu otevře Revoluční ulice v dolním centru Liberce pro automobily. Pěší zóna na dva měsíce zanikne. Vedení města chce vyzkoušet, do jaké míry byly oprávněné nářky tamních podnikatelů, kteří se proti pěší zóně od počátku bouřili. Deník o tom podrobně informoval.

Živnostníci z okolí Revoluční ulice děkují, ale zároveň nově žádají primátorku Liberce i zastupitele, aby situaci znovu důkladně zvážili. Rádi by totiž viděli Revoluční ulici otevřenou trvale.

Byl to nesmysl?

„Zavedení pěší zóny mělo ve svém důsledku zcela opačný efekt vylidnění ulice. Spolu s ním se postupně začaly vytrácet obchody i služby, které doplatily na nemožnost dopravní obsluhy i parkování. Živnostníci zde bojují o přežití a pro nájemce domů i bytů se lokalita stala neatraktivní," upozornil například Tomáš Faxa, který v oblasti podniká s mobilními telefony.

„Zajet autem ke svému domu či k obchodu je v dnešní době standardem, který lidé vyžadují. Nemluvě o potřebách invalidních osob nebo seniorů," píše se dále v otevřeném dopise určeném vedení Liberce. Podepsáno je pod ním asi dvacet živnostníků.

„S živnostníky a podnikateli z Revoluční ulice jsme byli v kontaktu od počátku jejího uzavření. Chceme jim ulehčit, zlepšit podmínky k jejich podnikání. Víme, že to mají složité. Proto Revoluční ulici otevíráme na zkoušku automobilům a uvidíme, jak se tento krok osvědčí, jestli jim vzrostou tržby," řekla primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD).

„Potěšilo mne, že živnostníci toto naše rozhodnutí přivítali, jak vyjádřili svým otevřeným dopisem," dodala primátorka. Z vyjádření primátorky není zřejmé, zda Revoluční ulice zůstane průjezdná i po zmiňované dvouměsíční zkoušce. „Věříme, že ano. Dva měsíce totiž nic zásadního neprokáží," doufá podnikatel z Revoluční Daniel Princ.

Věříme, že otevření ulice nakonec najde kladnou odezvu u široké veřejnosti. Prosíme, abyste nevnímali tento dopis jako hájení našich vlastních zájmů. Ale jako podporu a zpětnou vazbu od lidí, kterých se osud Revoluční ulice bezprostředně dotýká. Jan Kristián, živnostník