Vjezd aut sem znemožnily hydraulické pancéřové patníky, které město pořídilo za 350 tisíc korun bez DPH. To štve místní obchodníky a také motoristy, pro které se průjezd centrem stal noční můrou.

„Když jedu ze Šalďáku a potřebuju se dostat na dolní centrum města, musím objet celý Liberec kolem Babylonu a nádraží," stěžuje si Alexandra Kendiková, jejíž rodina provozuje na Soukenném náměstí obchod s potravinami. Tomu ubylo zákazníků, protože zejména starší lidé už u Paláce Dunaj nezaparkují.

396 proti 382

O režimu pěší zóny v celé Revoluční ulici rozhodli občané v anketě, která běžela na internetových stránkách liberecké radnice. Rozhodli ovšem velmi těsně. Pro ponechání se vyslovilo 382 hlasujících, pro zaslepení 396. I přes takto těsný výsledek magistrát ulici uzavřel.

„Existovala petice zdejších podnikatelů a živnostníků, kteří zaslepení ulice odmítali. Také jsme vypsali anketu, v níž jednoznačně převládal názor, že ulice musí zůstat průjezdná. Podle mě město svoji anketu zmanipulovalo, aby dostalo výsledek, který by se předem hodil," kritizuje Kendiková.

Město ale tento výklad odmítá. Náměstek primátorky pro dopravu Lukáš Martin (ČSSD) vysvětlil, že o zneprůjezdnění ulice rozhodli hlavně odborníci.

„Třeba já jsem osobně byl vždycky proti uzavření. Ale přesvědčili nás experti na dopravu a bezpečnost. Ještě to celé vyhodnotíme. Jestli se auta hromadí na Perštýně nebo u „myší díry" za Sokolovským náměstím. Pak by se dalo uvažovat o otevření Revoluční i autům," dodal Martin.