Panelová sídliště se stala součástí kulturního dědictví. Vypovídají o době, ve které probíhala jejich výstavba a často představují zajímavé architektonické a a urbanistické celky. V posledních letech jim je opět věnována pozornost ze strany odborníků i široké veřejnosti. A výjimkou není ani město Liberec.

Aktuálně pokročilo plánovaní revitalizace veřejných prostranství libereckého sídliště Gagarinova. Kancelář architektury města Liberec vypracovala ověřovací studii, která zohledňuje i požadavky místních obyvatel. V samotném návrhu přibyla dětská hřiště a klidová místa s lavičkami. Jedná se zejména o prostory ve středu sídliště a před prostorem mateřské školy. „Ověřovací studie počítá s původním konceptem zanechání dopravy pouze po obvodu sídliště, tedy v ulici Gagarinova a Pačesova. Vnitřní část sídliště tedy zůstane bez aut a vzniknou zde klidná a bezpečná pobytová místa," sdělila vedoucí odboru Kanceláře architektury města Zuzana Koňasová.

K palčivým tématům patří i otázka parkování, respektive nedostatek parkovacích míst, což trápí obyvatele sídlišť. Podle náměstka primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiřího Janďourka dojde po dokončení celé revitalizace k navýšení parkovacích stání po obvodu tak, aby plně uspokojil potřeby parkování pro místní obyvatele. „V návrhu je také kompletně revitalizována stávající zeleň, včetně nových výsadeb. Součástí je i řešení hospodaření s dešťovou vodou dle současných trendů jako například pomocí zasakovacích pásů,“ podotkl Janďourek s tím, že právě rozšiřování parkovací kapacity patří mezi nejčastější požadavky obyvatel místních obyvatel. „Postupně se takto chceme věnovat i řadě dalších sídlišť,“ doplnil.

Jedna z místních obyvatelek poukázala na to, že zrovna toto sídliště má dostatek zeleně a důležité je kontrolovat stav stromů a nedělat ze sídliště les. „Ono vysadit strom na jediné, obrubníky ohraničené místo, je docela smutné. Na plánku ale dobrý. To samé bylo s výsadbou lip směrem do vnitrobloku. Stromy vyrostly a my měli v bytě i v létě jak v katakombách. Když pršelo, bylo to ještě horší,“ svěřila se Liberečanka.

Velikonoční dekoraci i sadbu nabízí školní prodejna SOŠ Jablonecká v Liberci.
VIDEO: Velikonoce se blíží. Liberečtí studenti vyrábí dekorace, frčí i macešky

Ověřovací studie představuje podklad pro vypracování kompletní projektové dokumentace. Díky ní se podaří snížit budoucí celkové náklady stavby. Předpokládaný začátek projekčních prací je v dubnu 2024. Předpokládaný začátek stavebních prací pak v létě 2025. Úspěšný průběh je závislý mimo jiné na rychlosti získání stavebního povolení a na úspěšném získání dotací. Projekt bude realizován v několika etapách, které jsou mimo jiné koordinovány s rekonstrukcemi některých sítí v území. Předpokládané náklady na výstavbu se vyšplhaly na 150 milionů bez DPH.

„Nyní probíhá přípravná fáze, což znamená opatření podkladů pro projektování. Pracuje se na dendrologickém průzkumu, hydrogeologickém průzkumu a inženýrsko-geologickém průzkumu. Zároveň bylo vypsáno výběrové řízení na zpracování kompletní projektové dokumentace," dodala architektka Kanceláře architektury města Anita Prokešová.

Mohlo by vás zajímat: Vítejte v Gothamu. Pod Ještěd dorazil Batman s Tučňákem

Zdroj: Jiří Louda