Jednodenní akce prezentující praktické ukázky a tipy na udržitelnější život se bude konat v neděli 9. června v areálu Zauhlovací věže v libereckých Vratislavicích. “Prezentovány budou projekty z Liberecka, které se věnují předcházení vzniku odpadů, vrací věci do oběhu a učí veřejnost, jak opravovat, nevyhazovat," řekla za Reuse federaci Jitka Hofmanová.

Na Reuse dni můžete třeba vyměnit věci

Návštěvníky čeká také velký SWAP. “Můžete vyměnit předměty, které již nepotřebujete, ale druhému se mohou hodit,” vysvětlila Hofmanová. Akce bude mít i sociální přesah, věci budou dále předány Nábytkové bance libereckého kraje, která bude aktivně prezentovat svou činnost.

Co je to SWAP?

  • Bezpeněžní výměna věcí a oblečení, které už majitel nepoužívá, zároveň jsou čisté, nerozbité a někomu dalšímu mohou ještě udělat radost a užitek.
  • Pro to, abychom si zde mohli něco vzít, není povinností také něco přinést.
  • Jde o parádní příležitost zvážit, zda všechno oblečení opravdu unosíme a jestli jej někdo nemůže využít lépe.

Program Reuse day stojí na hodnotách udržitelnosti a odpovědného způsobu života vůči planetě. “Jedná se o událost plnou přednášek z oblasti cirkulární ekonomiky či udržitelnosti obecně, kreativních workshopů na téma využití odpadu jako zdroje, upcyclingu či oprav nábytku nebo oděvů v rámci šicí dílny,” doplnila Hofmanová.

Nově opravená obřadní síň hrádecké radnice hostila další vítání občánků.
GALERIE: Vítání občánků v nové obřadní síni v Hrádku, podívejte se na fotky

“Reuse den je jednoduše esence cirkulární ekonomiky v praxi. Svět nepotřebuje, aby pár jedinců udělalo všechno pro ochranu klimatu. Potřebujeme, aby každý z nás udělal trošku. A právě o tom, co každý z nás může udělat, je Reuse den,” řekla projektová manažerka Reuse federace Eva Štibingerová.

Reuse den se koná v areálu Zauhlovačky

Akce se bude konat v unikátním areálu Zauhlovací věže, který v sobě snoubí krásný příklad využití nevyužívaných prostor pro prospěšné projekty. „Myšlenkou celého našeho projektu je vytvořit ze státem chráněné kulturní památky místo pro setkávání, umění a zábavu. Věříme totiž, že památku nelze jen zrekonstruovat a oddálit tak její devastaci. Budova jako taková musí žít. Proto ji otevíráme široké veřejnosti, aby se z prostoru mohli těšit všichni, kdo dokáží ocenit jeho jedinečnost,” řekla zakladatelka spolku AvangtArt Jitka Jakubičková.

V rámci doprovodného programu bude zajištěna prohlídka věže.

Tereza Plášilová a L°Makronky.
Liberečanka loni napekla 40 tisíc makronek, na léto plánuje pivní příchuť

Akci pořádá Česká federace nábytkových bank a reuse center, z.s. (Reuse federace), která dlouhodobě cílí své aktivity směrem k vizi České republiky bez zbytečného odpadu a spolupořadatelem je spolek Avantgart. V roce 2024 bude uspořádáno celkem 10 takových akcí po celé České republice. Záštitu akce poskytl resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libereckého kraje.

Mohlo by vás zajímat: Tunely i skočky. Nadšenci a jejich čtyřnozí parťáci soutěžili v Dlouhém Mostě

Zdroj: Jiří Louda