KDYŽ SE ŘEKNE 1. MÁJ…

SVÁTEK PRÁCE
V roce 1886 se 1. květen stal dnem boje amerických dělníků v Chicagu za osmihodinovou pracovní dobu. O dva roky později ho v USA slavili jako Svátek práce, po celý den probíhaly demonstrace připomínající staré události. V Evropě se jako oficiální Svátek práce slavil poprvé v roce 1890. V socialistických zemích patřil mezi nejdůležitější svátky, organizovaly se masové prvomájové průvody. V současnosti se schází nejen komunisté, ale průvody či demonstrace pořádají i radikálové.

MÁCHŮV MÁJ
Lyricko-epická báseň Máj básníka Karla Hynka Máchy je vrcholným dílem českého romantismu. Kniha vydaná poprvé v roce 1836 za sebou má přes 200 vydání. Ač je Máj považován za oslavu lásky, přírody a vlasti, zabývá se i otázkou života a smrti. Ve své době nebylo dílo pochopeno. Dnes se ale jeho úvodní verše: „Byl pozdní večer, první máj, večerní máj byl lásky čas" staly symbolem zamilovaných.

STAVĚNÍ MÁJKY
K prvomájovým zvykům, které se dodržují dodnes, patří i stavění májek. V předvečer 1. května se chlapci vypravovali do lesa, aby tam usekli co nejvyšší stromek a do rána z něj udělali májku, tradiční symbol jara. Horní část zdobili stužkami a krepovým papírem, pak na ni pověsili zdobený věnec. Celou noc pak májku hlídali, aby ji přespolní nepodřízli a neukradli.

DEN ZAMILOVANÝCH
První máj jako svátek zamilovaných má kořeny v české tradici. Každá žena podle ní musí dostat polibek pod rozkvetlou třešní, jinak do roka uschne. Není ale zcela jasné, kdy tradice vznikla. Podle etnografů je stará asi sto let a pochází z městského prostředí. A proč se zamilovaní líbají pod třešní? Jejich květy jsou spojovány s láskou, která má být, na rozdíl od jejich křehkosti a pomíjivosti, dlouhotrvající.  

LIBERECKO

Recesistický 1. máj
Kdy: 1. května od 12 hodin
Kde: Pláně pod Ještědem

Tradiční recesistický 1. máj přinese bolševickou diskotéku i slavnostní průvod dělníků a rolníků. Nebudou chybět alegorické vozy, bojová technika, řečníci na tribuně, pionýři a veteránská vozidla. Návštěvníci v socialistických oděvech jsou vítáni. Bohaté občerstvení je zajištěno.

Audience u vévody
Kdy: 1. a 2. května
Kde: Státní zámek Frýdlant

Od prvního máje až do konce sezony si v kapli budete moci prohlédnout expozici Klenoty z depozitářů. Skládá se z liturgických předmětů, kalichů a monstrancí, které se používaly při bohoslužbách v zámecké kapli. V sobotu od 
9 hodin se můžete těšit na audienci u Albrechta z Valdštejna. Vévoda bude na zámku až do 16 hodin, každý se s ním může setkat.

Svatozdislavský koncert a mimořádně otevřená věž
Kdy: 1. – 3. května
Kde: Státní zámek Lemberk

Nenechte si od 14 hodin ujít prvomájový Svatozdislavský benefiční koncert. Tradiční charitativní komponovaný pořad plný hudby a poezie, letos v duchu klasiky, uctí památku a odkaz svaté Zdislavy z Lemberka. Výtěžek z koncertu bude věnován Hospicové péči sv. Zdislavy v Liberci. Od pátku do neděle můžete vystoupat na mimořádně zpřístupněnou středověkou věž.

Raspenavský pochod Jizerkami
Kdy: 2. května
Kde: start v jídelně ZŠ 
v Raspenavě

Vydejte se na procházku po Jizerských horách. Můžete si vybrat trasu dlouhou 10, 20 nebo 30 kilometrů. Pro cyklisty jsou určeny trasy dlouhé 30 a 60 kilometrů. Prezentace je od 6.30 do 9.30 hodin ve školní jídelně v Maškově ulici v Raspenavě. Startovné je 25 korun. Loni se zúčastnilo 122 nadšenců.

Zahájení lázeňské sezony
Kdy: 2. května od 10 hodin
Kde: Lázně Libverda

Lázně přivítají máj zahájením sezony a svěcením Kristiánova pramene. Celým dnem vás provede cimbálová muzika Dušana Kotlára. Prohlédnete si úložiště minerální vody, hasičskou techniku, můžete se projet i na koni nebo v kočáře. Den zakončí taneční zábava v lázeňském domě Ostrava.

JABLONECKO

Májová pouť sv. Josefa
Kdy: 1. května od 9.30 hodin
Kde: Kittelovo muzeum na Krásné

Tradiční májovou pouť na Krásné v Kittelově areálu zahájí zpěvem děti ze ZŠ Pěnčín. Na faře můžete zhlédnout interaktivní i prodejní výstavy. V Kittelově domě vás přivítá výstava obrazů Leoše Horáčka z Alšovic. V 10 hodin začne slavnostní poutní Mše svatá v kostele sv. Josefa. Na programu je divadlo po děti, jízda na koních, pásmo tanců, říkadel a písniček v podání folklorního souboru Nisanka a malá Nisanka nebo vystoupení pěveckého sboru Janáček s Jabloneckou píšťalkou.

Retro 1. máj
Kdy: 1. května od 10 hodin
Kde: Rychnov u Jablonce nad Nisou, náměstí před budovou radnice

Přijďte si užít s nadsázkou a humorem prvomájový průvod. Průvod odchází z náměstí směr Seník v 10.30 hodin. Den zpestří tematické soutěže pro malé i velké, jízdy historickým autobusem i vyhodnocení toho nej retro obleku a nej retro vozu. Občerstvení a hudba zajištěna.

Slavnostní otevření Muzea Jizerských hor
Kdy: 2. května od 10.30
Kde: Kořenov – Jizerka

Zúčastněte se slavnostního otevření Muzea Jizerských hor na Jizerce. Zároveň se uskuteční vernisáž výstavy fotografií zapůjčených Nadací pro záchranu a obnovu Jizerských hor na téma Jizerská ohlédnutí. Program zpestří skupina Zlatý holky.

Vítání ptačího zpěvu
Kdy: 2. května od 6 do 8 hodin
Kde: přehrada Mšeno

O prvním májovém víkendu se po celém světě scházejí milovníci ptačího zpěvu, aby se v časných ranních hodinách vydali na procházku probouzející se přírodou a zaslechli nezvyklý koncert. Přivstaňte si i vy! Procházku povede ornitolog Ladislav Jasso. Ukáže, co kde létá a zpívá, dozvíte se o určování ptáků, o jejich životě a ochraně. Sraz na hrázi mezi druhou a třetí přehradou je v 6 hodin ráno. Dalekohledy si budete moci zapůjčit i na místě.

ČESKOLIPSKO

Májové slavnosti
Kdy: 1. května od 10 hodin
Kde: Cvikov, areál Letního kina

První máj ve Cvikově přinese dospělým, ale i dětem spoustu zábavy, hudby a dobrého jídla. Dnem, který začne interaktivní pohádkou 
O chytré kmotře lišce, vás provedou moderátoři Vítek Kovářík a Jan Havránek. Zahraje venkovská dudácká muzika Bedrník, legendární country kapela Fešáci nebo skupina Schodiště.

Jarní slavnosti města Dubá
Kdy: 1. května od 13 hodin
Kde: náměstí v Dubé

O zahájení se svým koncertem postará Ústečanka. Těšit se můžete i na mažoretky a ukázku Karate klubu Beringin. V městské šatlavě budou otevřeny výstavy.