Interiér horského hotelu Ještěd by se mohl už letos zase o kousek přiblížit podobě, kterou měl při svém otevření v roce 1973. Znovu v tom bude mít prsty Občanské sdružení Ještěd 73. Pokud se mu podaří získat dostatek peněz, dočká se dominanta Liberce obnovené podoby oblíbeného baru.

Loni salónek pro VIP, tentokrát bar

Občanské sdružení Ještěd 73 začalo s navracením historické podoby interiérům hotelu Ještěd už loni. Tehdy se díky jeho snaze a příspěvkům sponzorů, jednotlivců a třeba i Libereckého kraje podařilo vrátit lesk salonku. Letos se chce sdružení soustředit především na sousední bar. „Z jeho původního vybavení zbyl vlastně jen samotný pult, který je přidělaný napevno k zemi. Nic dalšího původního se nedochovalo," podotkla předsedkyně libereckého sdružení Ještěd 73 Milena Lánská.

Stejně jako v případě salonku kontaktovala původního architekta Ještědu Otakara Binara. Ten už dodal nákresy barových židlí, stolků a křesílek. Zda se ale letos podaří zadat k výrobě repliky původního nábytku a obnovit celý prostor baru, je otázkou. „Ačkoli nejde o místnost nikterak velkou, rozpočet na její přeměnu se pohybuje mezi šesti až osmi sty tisíci korun. A to mluvím jen o nábytku a kobercích," podotýká Lánská.

Vše tedy bude záležet na tom, jestli se sdružení podaří peníze získat. „Loni přispěl na obnovu salonku například Liberecký kraj, uvidíme, jak se zachová letos. Oslovili jsme také magistrát nebo majitele horského hotelu a vysílače České radiokomunikace. A samozřejmě provozovatele hotelu. Ti loni také přispěli," řekla Lánská.

V případě, že se občanskému sdružení nepodaří celou částku od partnerů získat, obrátí se stejně jako loni i na veřejnost. Ta tehdy na účet sdružení poslala na sto tisíc korun.

V hledáčku je i restaurace

Přestože peníze sdružení shání pomalu, už dopředu připravuje materiály na další obnovu interiérů Ještědu. „Intenzivně spolupracujeme s architektem Binarem i na dalších částech. Chceme mít už hotové plány na vstupní halu, včetně slavných závěsných křesílek, která tam byla. Připravujeme se také na restauraci a kavárnu, která je vlastně její součástí," potvrzuje Lánská. Zároveň ale ví, že v případě restaurace půjde o částky daleko vyšší.

Horský hotel Ještěd je unikátní stavbou, za kterou dostal architekt Karel Hubáček prestižní mezinárodní Perretovu cenu. Od roku 2006 je národní kulturní památkou. Stal se i neodmyslitelným symbolem Liberce a celého kraje. Snahou vedení kraje je proto dosáhnout jeho zapsání do seznamu památek UNESCO.