U stolů byly rodiny s dětmi, ale i místní podnikatelé. Lidé jedli a popíjeli uvnitř restaurace až do večera, kdy za zatemnělými okny měl probíhat večírek. V reportáži novináři napsali, že lidé chodili do restaurace bez roušek a k tomu, aby zákazníky personál obsloužil stačilo udat IČO. Strávníky pak restaurace zaregistrovala jako hosty penzionu na služební cestě. Majitel restaurace a penzionu Bílý Mlýn Martin Hušek i přes důkazy popřel, že by porušili vládní nařízení. Podle informací MF Dnes byl jedním z hostů i generální manažer hokejového týmu Bílých tygrů Ctibor Jech. Sami reportéři nakonec přivolali policii. Ta místo obhlédla, ale nijak nezasáhla.

Policejní mluvčí Vojtěch Robovský potvrdil, že policejní hlídka vyjížděla v pátek 29. ledna večer zkontrolovat restauraci v Liberci. „Nepodáváme informace, které by vedly ke ztotožnění fyzické nebo právnické osoby. Nicméně mohu potvrdit, že jsme na základě ohlášení o porušení vládních nařízení, které jsme přijali v pátek po 23. hodině, vyslali hlídku k restauračnímu zařízení v Liberci,“ řekl Deníku Robovský. Dodal, že věc policie předala k řešení správnímu orgánu.

Tím je v případě porušení vládních nařízeních o omezení stravovacích zařízení obec s rozšířenou působností, tedy Magistrát města Liberec. Pokud by šlo o porušení nařízení Ministerstva zdravotnictví, věc by řešila Krajská hygienická stanice.

Vladislav Husák.
Ředitel policie v Libereckém kraji končí. Neustál mejdan v teplickém hotelu

Tomáš Tesař z tiskového oddělení Liberce Deníku řekl, že oficiální podnět k prošetření zatím město nedostalo. „Až přijde, budeme ho samozřejmě řešit. Délka správního řízení je různá, může to být 14 dní ale také půl roku. Záleží, jaké podklady Policie ČR dodá. Přitom platí, že čím dokazatelnější informace dostaneme, tím snadnější je dokazování, že k porušení vládního nařízení došlo,“ uvedl Tesař.

Podle hejtmana Martina Půty podobná porušení mění náladu ve společnosti. „Pro běžného provozovatele hospody nebo restaurace, u kterého policie běžně vykonává kontrolu, je poměrně obtížně uvěřitelné, že ta samá policie míjí jinou restauraci, před kterou stojí automobily,“ řekl Půta. Dodal, že to vypadá, že určitá část spoluobčanů se neobejde nejenom bez stravování ale také bez pravidelného přísunu alkoholických nápojů. „Někteří to dělají doma, někteří k tomu využívají restaurace. Věřím, že to bude ze strany policie prošetřeno, není možné, aby v podobném případu plošného lockdownu celé země, tady fungovaly skupiny obyvatel, na které se vztahuje výjimka. Předpokládám, že tyto jednotlivé případy budou posuzovány v souladu se zákony a pokud možno přísně,“ okomentoval situaci hejtman.

V pondělí 1. února restaurace Bílý Mlýn normálně fungovala v režimu výdejního okénka. Zmizelo zatemnění oken a do prázdného interiéru už bylo vidět. Parkoviště bylo skoro prázdné, stála tu jen jedno auto, které patřilo trustům, kteří si přijeli prohlédnout harcovskou přehradu a její okolí.

Obdobné případy 

V restauraci platí jednoduché pravidlo. Kdyby se někdo ptal, mají lidé říct, že jsou hoteloví hosté, kteří jsou zde ubytovaní. Podobné excesy se množí. Velkou pozornost upoutal nelegální večírek v Teplicích. Oslavy v teplickém hotelu Prince de Ligne se účastnil také liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák.

Ilustrační foto.
V Harrachově byl otevřený hotel i vlek. Policii tam poslali místní obyvatelé

V sobotu 30. ledna zasahovali policisté v horském středisku v Harrachově. V jednom z tamních hotelů bylo ubytováno zhruba 70 hostů a v provozu byl i nedaleký vlek. V Litoměřicích zase o víkendu řešili strážníci městské policie nelegální párty v discoklubu Severka.