Déšť a objížďka za objížďkou. Takové byly vyhlídky na šestý ročník Hejnických slavností, kdo se ale nenechal odradit, neprohloupil. Počasí se naštěstí umoudřilo. Kdo přijel z Jablonce a okolí, užil si jizerskohorskou přírodu okolo Souše a Liberečtí si zase prohlédli okolní vísky.

Prvních pět desek Beatles

Kolem třetí hodiny odpolední ovládli pódium na Hejnických slavnostech raní Beatles v podání košických The Backwards – jednoho z nejlepších revivalů na světě. Hráli rock'n'rollové písničky z prvních desek – Please, Please Me, With the Beatles, A Hard Day´s Night, Beatles For Sale a Help. Na sluneční hitovku Here Comes the Sun se dostalo pouze instrumentálně při představování kapely. Přesto se počasí umoudřilo a z deště se proměnilo na sluneční výheň. Pod hejnickou bazilikou se v sobotu dále představili Paulie Garand, Marek Ztracený s kapelou, Kamil Střihavka a Leaders, Wohnout a další. Jarmark nabídl dvě stovky nejen řemeslných stánků.

HEJNICKÉ SLAVNOSTIV ČÍSLECH10 tisíc návštěvníků jarmarku
3 tisíce návštěvníků festivalu
200 stánkařů
10 účinkujících
1 pódium
2 dny

Pohodový rodinný festival potěšíl muzikou všech žánrů pro každou věkovou skupinu. Mladé bavili raper Paulie Garand a písničkář Voxel, starší generace si zavzpomínala s Beatles a Kamilem Střihavkou a večer vyvrcholil vystoupením Wohnout.

Stánkaři a dobroty

„Slavnosti už pořádáme pošesté, dříve jsme měli jen jarmark a pouť. Snažíme se místním nabídnout stejnou zábavu jaká je za kopcem v Liberci a Jablonci. Protože je tu velká nezaměstnanost, musí být vstupné nízké, takže na akci nikdy nic nevyděláme a jsme rádi, když se dostaneme na nulu,“ vysvětluje pořadatel a místostarosta Jaroslav Demčák.

V neplacené zóně nabízelo své zboží na dvě stovky stánkařů, kteří nabízeli nejen řemeslnou výrobu. V nabídce byly různé doplňky, obrazy, dřevěné výrobky, textil, nádobí i hračky. I výběr nápojů a občerstvení byl velmi široký.

„Rozpočet akce se většinou pohybuje kolem milionu až milionu dvou set tisíc. A jsme rádi, když zůstaneme na svých. Domnívám se ale, že návštěvnost akce za to stojí. Podařilo se nám v sobotu přilákat deset tisíc návštěvníků,“ řekl nadšeně místostarosta. 

V neděli bylo vstupné zdarma. O něco menšímu publiku zahráli Exots, Kristína, Zrní, Michal Horák a Fuera Fondo.