Zatímco v zahraničí, jako například v Ženevě, Curychu či Vídni, se jedná o běžnou věc, v České republice je koncept celostní diagnostiky pohybového aparátu teprve v plenkách. „Rozhodl jsme se touto cestou jít před rokem a půl. V Čechách se moc nepoužívá a jsme jediné pracoviště, které se tak rozhodlo,“ sdělil klinický biomechanik Lukáš Čapek. Vybudování laboratoře vyšlo na 35 milionů korun.

Jedním z přístrojů je dvouosý rentgen EOS Imaging Edge. Jedná se o přesný, radiologický zobrazovací systém s nízkou dávkou záření, který poskytuje vysoce kvalitní snímky celého těla pacienta. Stoupnete si na oranžovou podložku, v případě potřeby se můžete zapřít o skládací opěrátko, a dvě rentgenky se vertikálně posouvají nahoru a dolů, umožňují tak dvě projekce pacienta současně. „Velká výhoda spočívá v rychlosti a ve velmi nízké dávce záření. Získané obrazy se navíc nemusí žádným způsobem spojovat,“ zdůraznil Čapek.

Přístroj si sám určí dávku záření

Samotné celotělové snímání trvá 15 až 30 vteřin. Přístroj při něm dokáže udělat přehledný nízkoexpoziční scan a na základě jeho vyhodnocení si sám určí hodnotu parametrů pro scanování i dávku záření, aby dotyčného člověka prosvítil. Dávka záření je násobně nižší než při běžném rentgenovém snímkování právě proto, že se dělá úzkým rentgenovým paprskem.

Poznáte, v jakém městě se nachází toto vlakové nádraží?
Hádanka z Liberecka: Poznáte podle fotek a videa, kde leží vlakové nádraží?

„Všechno probíhá v zátěži. Doposud se dělala většina snímků vleže, to znamená, že člověk nestál tak, jako stojí v běžném životě. Když máte poruchu v kloubu, a ten kloub visí nebo leží, tak má jinou pozici, než když na něm stojíte,“ přiblížil další výhodu nového rentgenu liberecký ortoped Roman Mizera. „Extrémně to je vidět na páteři, jejíž zakřivení se liší podle toho, zda pacient leží nebo stojí,“ doplnil.

Dále odpadla nutnost elektronického slepování snímků. Přístroj dokáže s přesností na milimetry změřit délku obou dolních končetin a případně odhalit rozdíl. Zvládne osnímkovat dvoumetrového pacienta od hlavy až ke kotníkům. Speciální software následně umí ze snímků vytvořit 3D rekonstrukci.

Historická souprava, kterou tvoří motorový vůz z roku 1915 vyrobený firmou Ringhoffer a vlečný vůz od stejné firmy z roku 1930, na prvního máje vyjela na koleje.
Historická tramvaj z Prahy vyrazila na koleje, sveze cestující na Den vítězství

Rentgen je vhodný při odhalování degenerativních onemocnění páteře jako například skoliózy či vadné držení těla, dále osových odchylek končetin, degenerativních onemocnění kloubů či onemocněních pohybového aparátu u všech věkových kategoriích. „V Čechách používají tento přístroj jen tři nemocnice, a to v Brně, Praze a nyní i v Liberci,“ informoval klinický biomechanik.

Na pacienta nalepí markery a vytvoří jeho virtuální model

Zobrazovací systém doplňuje analýza pohybu jakožto nástroj biomechaniky pro kvantitativní hodnocení poruch chůze a jakéhokoliv pohybu pacienta. Poskytuje funkční diagnostiku a spočívá v tom, že na pacienta nalepí markery, které sestaví biomechanický virtuální model pacienta. Ten se následně prochází před kamerou, díky čemuž jsou lékaři schopní kvantifikovat rozsah pohybu v jednotlivých kloubech. Skládá se ze tří přístrojů, a to systému dvanácti kamer, tří silových desek snímající reakční sílu při chůzi a EMG pro povrchové měření svalové aktivity. „Je vhodná pro plánování léčebných postupů a vyhodnocování průběhu onemocnění a jeho léčby,“ podotkl Čapek s tím, že analýzu pohybu lze využívat i pro sportovní odvětví.

Dokáže odhalit kompenzační mechanismy, které pacient dělá. Také nabízí data pro tvorbu individuálních kompenzačních pomůcek, což plánují zavést od příštího roku. „Shrnul bych to jedním slovem, objektivizace. Neměli jsme doposud moc možností, jak pohyb kvantifikovat a hodnotit ho objektivně. Přístroj nám umožňuje vidět pohyb v trošku jiné dimenzi než jsme doposud měli možnost vnímat jenom našima očima. Můžeme si krásně vyhodnotit stav před terapií, udělat nějakou intervenci a následně vše vyhodnotit a vidět ten rozdíl, a to nejen subjektivně, ale i objektivně,“ dodal fyzioterapeut Lukáš Landovský.

Mohlo by vás zajímat: V krematoriu v Liberci provedou ročně až 2 tisíce žehů. Nebožtík není nikdy nahý

Zdroj: Jiří Louda