Studenti i kantoři v ní mohou aktivně relaxovat i pracovat na počítačích, obklopených špičkovým ergonomickým vybavením z hlediska zdravého pracovního prostředí. Studovna má navíc nastavitelné osvětlení, kterým lze reagovat na změny počasí i denní dobu a strop natřený speciálním fotokatalytickým nátěrem. Ten likviduje viry, bakterie, plísně i spory a snižuje tak nemocnost těch, kteří ve studovně pracují či relaxují.
„Relaxační místnost nám chyběla už dlouho. Děti tam mohou například čekat mezi jednotlivými předměty, trávit tam přestávky, dodělávat si věci k výuce nebo tvořit webové stránky,“ popsala Martina Košková, zástupkyně ředitele gymnázia.
Nápad na moderně pojatou relaxační studovnu vzešel ze spolupráce Gymnázia Frýdlant a nadace Premedis, která nabídla škole peníze na vylepšení jejích prostor. „Já sám jsem na gymnáziu ve Frýdlantu studoval a škola mi toho dala do života hodně. Proto jsem jí chtěl prostřednictvím naší rodinné nadace něco vrátit zpátky. Něco, co bude k užitku jejím současným studentům a klidně i kantorům. A protože se pohybuji v oblasti ergonomie, fyziologie a práce a ochrany zdraví, vymysleli jsme společně s ředitelem školy Pavlem Čumpelíkem tuto relaxační studovnu,“ vysvětlil Lukáš Šoltys z nadace Premedis a zároveň předseda České ergonomické společnosti.
„Nám tenhle nápad přišel opravdu skvělý. Jednak jsme kvůli předchozímu zrušení jedné pevné počítačové učebny potřebovali nějaké nové počítačové pracoviště pro přípravu studentů na další výuku a jednak jsme udělali něco pro jejich zdravou práci u počítače a ještě získají vhled do problematiky ergonomie, aby do budoucna věděli, jak má vypadat správné a zdravé pracoviště,“ doplnil ředitel Gymnázia Frýdlant Pavel Čumpelík.
Místnost, ve které relaxační studovna vznikla, není velká, její vybavení ale reaguje nejmodernější poznatky z oblasti ergonomie a výzkumů týkajících se zdravého prostředí pro práci s počítačem. „Její součástí jsou výškově nastavitelné stoly a držáky monitorů, které umožní studentům různé výšky ideální pracovní prostředí. V místnosti nejsou židle, protože studenti se během dne nasedí víc, než je zdrávo a sednout si tak mohou k práci u počítače jen na balanční sedáky či na míče. Na těch ale nedoporučujeme sedět déle než 10 až 15 minut,“ popsala autorka návrhu relaxační studovny Šárka Daňková ze společnosti Ergo working space.
Stát u práce na počítači pak mohou studenti na balanční podložce nazvané gymba, která podporuje zdravý stoj a díky zapojení lýtek dokáže udržet lymfatický systém v pohybu. „U počítačů mají děti speciálně ergonomicky tvarované klávesnice a myši, které podporují zdravý pohyb ruky. A v relaxační části pak najdou i sedací vaky pro uvolnění nebo žebřiny, pro možnost protažení,“ dodala Daňková.
Přestavba skladu na relaxační studovnu přišla na zhruba 250 tisíc korun, gymnázium ale vznik studovny přišel díky daru jen na necelých 50 tisíc korun.