Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na řekách stále platí stav ohrožení. Ve Višňové opět evakuují

Liberecko /FOTOGALERIE, AKTUALIZUJEME/ - Na čtyřech řekách vLibereckém kraji stále platí stav ohrožení. Smědá vPředláncích, Řasnice ve Frýdlantu, Jeřice vMníšku a Ploučnice ve Stráži pod Ralskem a vČeské Lípě se drží na úrovni třetího povodňového stupně. Situaci sledujeme celý den on-line.

28.9.2010
SDÍLEJ:

Povodně na Liberecku. Ilustrační fotoFoto: Deník/Petr Šimr

Jak vypadá situace
u vás? Pište do diskuze pod článkem nebo
na liberecky@denik.cz

úterý 19:50 hodin

Další evakuace

„Voda na horním toku Smědé bohužel stále stoupá. Bylo proto rozhodnuto, že se včera evakuovaní lidé z místních části Víska a Předlánce kteří se v průběhu dne vrátili domů, budou opět evakuováni. Jde celkem o 28 lidí,“ uvedla náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová.

Podle Martina Seppa jsou již všechny silnice do obce zaplavené, ale zatím se dá i po silnici od Předlánců opatrně projet. „Proto je ve Višňové zřízeno provizorní výjezdové stanoviště záchranné služby v místní hasičské zbrojnici, aby lidé nebyli bez lékařské pomoci v případě odříznutí od okolního světa,“ vysvětlil náměstek hejtmana.

19:00 hodin

Voda zaplavila louky a zahrady, na řadě míst museli hasiči odčerpávat vodu ze sklepů, zaplaveny jsou desítky domů. Na tři desítky obyvatel Višňové se nebudou moci do svých domovů vrátit dříve než ve středu. Situace se už výrazně nezhoršuje, ale ani příliš nelepší.

Dopravní informace

- všechny provizorní mosty na silnicích II. a III. tříd v LK jsou v pořádku
- stav sesuvu na silnici I/10 u Dolánek mezi Turnovem a Malou Skálou je v tuto chvíli stabilní, průjezdní profil je zúžen a dopravu řídí semafory
- průjezdnost silnice I/10 v Železném Brodě – po vyčištění silničních vpustí a štěrbinových žlabů je silnice bez kaluží a průjezdná
- křižovatka silnic I/13 a II/592 u Mníšku je bez problému průjezdná

Silnice pod vodou

„Přes noc budeme hlídkovat v zaplavených oblastech,“ řekl ČTK velitel hasičů ve Višňové na Liberecku Lubomír Erban. Silnice kolem Višňové jsou podle něj zaplavené vodou a pro osobní automobily neprůjezdné. I když je vody podstatně méně než na počátku srpna, vytvořila rozsáhlé laguny, které zatím neopadají a bude je zřejmě nutné odčerpat. Nejprve ale musí voda v řekách opadnout. Podobná je situace i na Českolipsku.

V kraji je kvůli zaplavení uzavřeno pět silnic na Českolipsku a další na Liberecku. Obtížně průjezdná je kvůli zaplavení i silnice v liberecké čtvrti Liberec – Harcov. Obrovské kaluže komplikují podle Ředitelství silnic a dálnic provoz i na R10 na 65 kilometru směrem na Prahu a na 44 kilometru ve směru na Turnov.

Nové záplavy poškodily provizorně opravené silnice na Frýdlantsku i vodovodní potrubí. „V části Bulovky byli ráno lidé dvě hodiny bez pitné vody, protože záplavy poškodily opravené potrubí,“ řekl ČTK Petr Olyšar z Frýdlantské vodárenské společnosti. Srpnové povodně přitom Frýdlantské vodárenské napáchaly škody za asi 100 milionů korun.

16:00 hodin

Někteří obyvatelé Višňové stále nemohou domů

Obyvatelé některých částí Višňové, které už v pondělí dopoledne a v noci kvůli záplavám evakuovali, stále nemohou domů. Na tři desítky lidí z Vísky a Předlánců zůstávají většinou u příbuzných a známých.

Vody v obcích stále přibývá, silnice jsou zaplavené a hasiči nedoporučují do Višňové jezdit. Po poledni se dohodli s vedením textilní továrny v Poustce, že pustí domů přespolní zaměstnance. Později už by se svými auty nemuseli projet, řekl ČTK velitel tamních hasičů Lubomír Erban.

Přibývá zaplavených silnic

Vody v řekách na Frýdlantsku stále neubývá, přibývá zaplavených silnic, stále více domů má vodu i ve sklepích. Vody je zatím méně než při srpnové povodni. „Srpnová povodeň ale zcela změnila koryta řek a my nedokážeme odhadnout, co další déšť přinese,“ poznamenal Erban. Prognóza podle něj není dobrá – v Jizerských horách stále prší a řeky neopadají.

Nové záplavy poškodily provizorně opravené silnice i vodovodní potrubí. „V části Bulovky byli ráno lidé dvě hodiny bez pitné vody, protože záplavy poškodily opravené potrubí,“ řekl ČTK Petr Olyšar z Frýdlantské vodárenské společnosti. Srpnové povodně přitom Frýdlantské vodárenské napáchaly škody za asi 100 milionů korun.

Problémy jsou také v dalších městech. Třetí povodňový stupeň stále platí také na Řasnici ve Frýdlantu a na Ploučnici v České Lípě a Stráži pod Ralskem. „Vody spíš přibývá a černá obloha nevěstí nic dobrého,“ řekl ČTK starosta Pertoltic na Českolipsku Petr Selinger. V obci voda zaplavila na dvě desítky domů, pod vodou jsou silnice i zahrady a louky. „Lidé jsou z toho nešťastní, sotva své domy dostali z nejhoršího, mají v nich vodu znova,“ poznamenal starosta.

Kvůli vodě je neprůjezdných osm silnic hlavně na Liberecku a Českolipsku.

15:30 hodin

MHD v části Harcova neprojede

Z důvodu rozvodnění Harcovského potoka je do odvolání uzavřena ulice Lukášovská v Liberci-Harcově. Uzavírka se dotkne také provozu MHD v tomto úseku. "Upozorňujeme veřejnost, že z důvodu intenzivních srážek došlo k rozlití Harcovského potoka v Liberci-Harcově, v úseku od kostela po zastávku MHD Harcov - Myslivna. Uzavírka platí pro veškerou dopravu, a to až do odvolání. Autobusová linka č. 15 bude po dobu uzavírky zkrácena po zastávku Harcov - kostel," řekl mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych.

Další uzavírky provozu v Liberci v souvislosti se zvednutím hladin vodních toků nejsou v tuto chvíli hlášeny.

14:30 hodin

Toky na Frýdlantsku a Liberecku - pokles po kulminaci se zastavil a tvoří se "2. hrb". Ploučnice kulminuje v Mimoni, níže nadále mírný vzestup. Hladiny přítoků Ploučnice klesají.

Srážky v posledních 3 hodinách na Liberecku a Frýdlantsku zesílily (cca 3 mm/hod - proto se tvoří druhý kulminační hrb). V průběhu 1h lze čekat opět pokles intenzity. Na Českolipsku jsou srážky nízké (1 mm/hod). Informuje Krajský úřad Libereckého kraje.

13:30 hodin

Hasiči žádají všechny řidiče, aby nejezdili do okolí obce Višňová. Kvůli stoupající hladině řeky Smědá i dalších vodních toků v okolí dochází k zaplavování silnic. Některé úseky jsou zcela neprůjezdné.

Uzavřené jsou momentálně úseky: Černousy – Boleslav, Černousy – Ves, Višňová – Černousy, Předlánce – Višňová a Minkovice – Víska

11:45 hodin

Na druhý stupeň povodňové aktivity – stav bdělosti byl vyhlášen také na Nise v Liberci. „Voda vystoupila téměř o metr nad normální stav, z běžných 48 cm na 128 centimetrů,“ potvrdila informaci služba z dispečinku Povodí Labe.

Už včera večer varovaly před vzedmutím hladiny sirény. Voda zaplavila některé nízko položené zahrady ve Vratislavicích. Podle vodohospodářů jde ale spíš o vodu, kterou už nestačí vsakovat promočená půda, Nisa se zatím z koryta nevylila.

„Pokud by hrozilo další nebezpečí, krajská povodňová komise bude informovat,“ potvrdil Jiří Langer, mluvčí Krajského úřadu v Liberci.

Upozornil také na některé neprůjezdné úseky silnic. Například v úseku Černousy – Višňová. všechny provizorní mosty na silnicích II. a III. tříd v LK jsou v pořádku. Řidiči by si měli dát ale pozor při projždění úseku rychlostní silnice I/10 u Dolánek, mezi Turnovem a Malou Skálou, kde je kvůli sesuvu provoz řízen semafory. „Kritická křižovatka silnic I/13 a II/592 u Mníšku je bez problému průjezdná,“ dodal mluvčí.

11:00 hodin

Evakuovaní jsou zpět ve svých domovech

V noci na úterý ve Višňové na Frýdlantsku kvůli velké vodě evakuovali dalších deset osob, celkem jich tak bylo mimo domov 28. Řeka ale jejich domy neohrozila, zalila jen sklepy a louky. Toky na severu Čech navíc začaly v noci klesat.

Evakuovaní lidé se po 10:00 začali pomalu vracet domů. "Ve tři hodiny hladina kulminovala," řekla Vladimíra Erbanová z obecního úřadu ve Višňové. Od té doby hladina Smědé pomalu klesá. Vodu mají místní ve sklepích, rozlila se i na okolní louky. Jeden z přítoků Smědé zaplavil několik domů. Do místní tělocvičny evakuovali 28 obyvatel části Víska a Předlánce během večera. Jejich domy by v případě dalšího zvýšení hladiny vody byly těžko dostupné.

Podle dispečinku Povodí Labe již řeky stoupat nebudou. "Přibývat bude voda jen v Labi, kam odteče z ostatních řek," informoval dispečer Jiří Petr. Na horních tocích již hladiny kulminovaly, na středních a dolních tocích mají podle něj také začít klesat.

Největší problémy působí voda na Českolipsku. "V České Lípě se řeka drží v korytě, problémy jsou ale v Pertolticích a Brništi, kde se řeka vylila z břehů," řekla ČTK českolipská starostka Hana Moudrá. V Pertolticích jsou zaplaveny nejen louky a zahrady, ale i přízemí některých domů, neprůjezdná je tam i silnice.

Uzavřeno je osm silnic

Na severu Čech je kvůli vodě osm silnic uzavřeno. Kvůli záplavám jsou stále uzavřené v Ústeckém kraji ulice 17. listopadu a Krokova v Děčíně, silnice z Děčína do Dolního Žlebu a silnice mezi Těchlovicemi a Rychnovem na Děčínsku. Sesuv půdy zablokoval silnici u obce Libochovany na Litoměřicku.

V Libereckém kraji řidiči neprojedou z Černous na Frýdlantsku na Ves a Boleslav, mezi obcemi Pihel, Písečná a Dobranov na Českolipsku a neprůjezdná je i Dolní Libchvava na Českolipsku a již zmíněné Pertoltice. Voda ale podle informací Ředitelství silnic a dálnic komplikuje i dopravu na rychlostní silnici R10, kde je na 65. kilometru ve směru na Prahu velká kaluž. Voda je i na silnici I/10 v Železném Brodě na Jablonecku.

Dopravní informace - úterý 10:00 hodin

- všechny provizorní mosty na silnicích II. a III. tříd v LK jsou v pořádku
- stav sesuvu na silnici I/10 u Dolánek mezi Turnovem a Malou Skálou se průběžně monitoruje (cca 2x denně), v tuto chvíli je stav stabilní, průjezdní profil je zúžen a řídí ho semafory
- křižovatka silnic I/13 a II/592 u Mníšku je bez problému průjezdná

Počasí

Další významnější srážkové modely předpokládají déšť pouze na hřebenech a severním návětří hor (zejména Jizerských). To by mohlo ještě dočasně zvrátit pokles hladin na Frýdlantsku.

Tajemník Povodňové komise LK Karel Pop doporučuje občanům, aby se v první instanci obraceli se svými dotazy zejména na povodňové komise (starosty) ve své obci, případně na pověřené obce (Liberec, Frýdlant, Česká Lípa, Nový Bor), neboť tam mají k dispozici nejčerstvější informace.

Třetí stupeň na Smědé, Řasnici, Jeřici a Ploučnici

Na třetím povodňovém stupni je v Libereckém kraji Smědá v Předláncích, Řasnice ve Frýdlantu, Jeřice v Mníšku a Ploučnice v České Lípě a Stráži pod Ralskem.

V Ústeckém kraji na druhý stupeň v 8:00 klesla řeka Mandava ve Varnsdorfu. Druhý stupeň naměřili hydrometeorologové i na Jizeře v Železném Brodě, Svitávce v Zákupech a Lužické Nise v Liberci a Hrádku nad Nisou. V Ústeckém kraji se na druhém stupni drží kromě Mandavy také Bílina v Trmicích na Teplicku a Ploučnice v Benešově nad Ploučnicí.

Nejvíce napršelo v Rudolfově

Během posledních 24 hodin spadlo nejvíc srážek v osadě Rudolfově u Liberce (80 milimetrů) a Fojtce (75 milimetrů) a Mlýnici (70 milimetrů) na Liberecku. V Ústeckém kraji nejvíce napršelo ve Chřibské (43 milimetrů).

ČTĚTE TAKÉ:

S využitím ČTK

Autor: Jana Švecová

Místo události:
28.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Prezident Miloš Zeman. Ilustrační foto

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

V liberecké knihovně propuknou Dny česko-německé kultury

Liberec – Přednáška zakladatele turistické cesty Via sacra, film o netradičních leč účinných metodách výuky, fotografická výstava nebo koncert vážné hudby. 

Naši prvňáci ze ZŠ Vrchlického v Liberci

Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z Liberecka.

Tento víkend bude v Liberci patřit mladým šermířům

Liberec – O víkendu se do Liberce sjede na 200 mladých šermířů z devíti zemí. Utkají se na už druhém ročníku turnaje Babylon Cup.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení