VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na řekách stále platí stav ohrožení. Ve Višňové opět evakuují

Liberecko /FOTOGALERIE, AKTUALIZUJEME/ - Na čtyřech řekách vLibereckém kraji stále platí stav ohrožení. Smědá vPředláncích, Řasnice ve Frýdlantu, Jeřice vMníšku a Ploučnice ve Stráži pod Ralskem a vČeské Lípě se drží na úrovni třetího povodňového stupně. Situaci sledujeme celý den on-line.

28.9.2010
SDÍLEJ:

Povodně na Liberecku. Ilustrační fotoFoto: Deník/Petr Šimr

Jak vypadá situace
u vás? Pište do diskuze pod článkem nebo
na liberecky@denik.cz

úterý 19:50 hodin

Další evakuace

„Voda na horním toku Smědé bohužel stále stoupá. Bylo proto rozhodnuto, že se včera evakuovaní lidé z místních části Víska a Předlánce kteří se v průběhu dne vrátili domů, budou opět evakuováni. Jde celkem o 28 lidí,“ uvedla náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová.

Podle Martina Seppa jsou již všechny silnice do obce zaplavené, ale zatím se dá i po silnici od Předlánců opatrně projet. „Proto je ve Višňové zřízeno provizorní výjezdové stanoviště záchranné služby v místní hasičské zbrojnici, aby lidé nebyli bez lékařské pomoci v případě odříznutí od okolního světa,“ vysvětlil náměstek hejtmana.

19:00 hodin

Voda zaplavila louky a zahrady, na řadě míst museli hasiči odčerpávat vodu ze sklepů, zaplaveny jsou desítky domů. Na tři desítky obyvatel Višňové se nebudou moci do svých domovů vrátit dříve než ve středu. Situace se už výrazně nezhoršuje, ale ani příliš nelepší.

Dopravní informace

- všechny provizorní mosty na silnicích II. a III. tříd v LK jsou v pořádku
- stav sesuvu na silnici I/10 u Dolánek mezi Turnovem a Malou Skálou je v tuto chvíli stabilní, průjezdní profil je zúžen a dopravu řídí semafory
- průjezdnost silnice I/10 v Železném Brodě – po vyčištění silničních vpustí a štěrbinových žlabů je silnice bez kaluží a průjezdná
- křižovatka silnic I/13 a II/592 u Mníšku je bez problému průjezdná

Silnice pod vodou

„Přes noc budeme hlídkovat v zaplavených oblastech,“ řekl ČTK velitel hasičů ve Višňové na Liberecku Lubomír Erban. Silnice kolem Višňové jsou podle něj zaplavené vodou a pro osobní automobily neprůjezdné. I když je vody podstatně méně než na počátku srpna, vytvořila rozsáhlé laguny, které zatím neopadají a bude je zřejmě nutné odčerpat. Nejprve ale musí voda v řekách opadnout. Podobná je situace i na Českolipsku.

V kraji je kvůli zaplavení uzavřeno pět silnic na Českolipsku a další na Liberecku. Obtížně průjezdná je kvůli zaplavení i silnice v liberecké čtvrti Liberec – Harcov. Obrovské kaluže komplikují podle Ředitelství silnic a dálnic provoz i na R10 na 65 kilometru směrem na Prahu a na 44 kilometru ve směru na Turnov.

Nové záplavy poškodily provizorně opravené silnice na Frýdlantsku i vodovodní potrubí. „V části Bulovky byli ráno lidé dvě hodiny bez pitné vody, protože záplavy poškodily opravené potrubí,“ řekl ČTK Petr Olyšar z Frýdlantské vodárenské společnosti. Srpnové povodně přitom Frýdlantské vodárenské napáchaly škody za asi 100 milionů korun.

16:00 hodin

Někteří obyvatelé Višňové stále nemohou domů

Obyvatelé některých částí Višňové, které už v pondělí dopoledne a v noci kvůli záplavám evakuovali, stále nemohou domů. Na tři desítky lidí z Vísky a Předlánců zůstávají většinou u příbuzných a známých.

Vody v obcích stále přibývá, silnice jsou zaplavené a hasiči nedoporučují do Višňové jezdit. Po poledni se dohodli s vedením textilní továrny v Poustce, že pustí domů přespolní zaměstnance. Později už by se svými auty nemuseli projet, řekl ČTK velitel tamních hasičů Lubomír Erban.

Přibývá zaplavených silnic

Vody v řekách na Frýdlantsku stále neubývá, přibývá zaplavených silnic, stále více domů má vodu i ve sklepích. Vody je zatím méně než při srpnové povodni. „Srpnová povodeň ale zcela změnila koryta řek a my nedokážeme odhadnout, co další déšť přinese,“ poznamenal Erban. Prognóza podle něj není dobrá – v Jizerských horách stále prší a řeky neopadají.

Nové záplavy poškodily provizorně opravené silnice i vodovodní potrubí. „V části Bulovky byli ráno lidé dvě hodiny bez pitné vody, protože záplavy poškodily opravené potrubí,“ řekl ČTK Petr Olyšar z Frýdlantské vodárenské společnosti. Srpnové povodně přitom Frýdlantské vodárenské napáchaly škody za asi 100 milionů korun.

Problémy jsou také v dalších městech. Třetí povodňový stupeň stále platí také na Řasnici ve Frýdlantu a na Ploučnici v České Lípě a Stráži pod Ralskem. „Vody spíš přibývá a černá obloha nevěstí nic dobrého,“ řekl ČTK starosta Pertoltic na Českolipsku Petr Selinger. V obci voda zaplavila na dvě desítky domů, pod vodou jsou silnice i zahrady a louky. „Lidé jsou z toho nešťastní, sotva své domy dostali z nejhoršího, mají v nich vodu znova,“ poznamenal starosta.

Kvůli vodě je neprůjezdných osm silnic hlavně na Liberecku a Českolipsku.

15:30 hodin

MHD v části Harcova neprojede

Z důvodu rozvodnění Harcovského potoka je do odvolání uzavřena ulice Lukášovská v Liberci-Harcově. Uzavírka se dotkne také provozu MHD v tomto úseku. "Upozorňujeme veřejnost, že z důvodu intenzivních srážek došlo k rozlití Harcovského potoka v Liberci-Harcově, v úseku od kostela po zastávku MHD Harcov - Myslivna. Uzavírka platí pro veškerou dopravu, a to až do odvolání. Autobusová linka č. 15 bude po dobu uzavírky zkrácena po zastávku Harcov - kostel," řekl mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych.

Další uzavírky provozu v Liberci v souvislosti se zvednutím hladin vodních toků nejsou v tuto chvíli hlášeny.

14:30 hodin

Toky na Frýdlantsku a Liberecku - pokles po kulminaci se zastavil a tvoří se "2. hrb". Ploučnice kulminuje v Mimoni, níže nadále mírný vzestup. Hladiny přítoků Ploučnice klesají.

Srážky v posledních 3 hodinách na Liberecku a Frýdlantsku zesílily (cca 3 mm/hod - proto se tvoří druhý kulminační hrb). V průběhu 1h lze čekat opět pokles intenzity. Na Českolipsku jsou srážky nízké (1 mm/hod). Informuje Krajský úřad Libereckého kraje.

13:30 hodin

Hasiči žádají všechny řidiče, aby nejezdili do okolí obce Višňová. Kvůli stoupající hladině řeky Smědá i dalších vodních toků v okolí dochází k zaplavování silnic. Některé úseky jsou zcela neprůjezdné.

Uzavřené jsou momentálně úseky: Černousy – Boleslav, Černousy – Ves, Višňová – Černousy, Předlánce – Višňová a Minkovice – Víska

11:45 hodin

Na druhý stupeň povodňové aktivity – stav bdělosti byl vyhlášen také na Nise v Liberci. „Voda vystoupila téměř o metr nad normální stav, z běžných 48 cm na 128 centimetrů,“ potvrdila informaci služba z dispečinku Povodí Labe.

Už včera večer varovaly před vzedmutím hladiny sirény. Voda zaplavila některé nízko položené zahrady ve Vratislavicích. Podle vodohospodářů jde ale spíš o vodu, kterou už nestačí vsakovat promočená půda, Nisa se zatím z koryta nevylila.

„Pokud by hrozilo další nebezpečí, krajská povodňová komise bude informovat,“ potvrdil Jiří Langer, mluvčí Krajského úřadu v Liberci.

Upozornil také na některé neprůjezdné úseky silnic. Například v úseku Černousy – Višňová. všechny provizorní mosty na silnicích II. a III. tříd v LK jsou v pořádku. Řidiči by si měli dát ale pozor při projždění úseku rychlostní silnice I/10 u Dolánek, mezi Turnovem a Malou Skálou, kde je kvůli sesuvu provoz řízen semafory. „Kritická křižovatka silnic I/13 a II/592 u Mníšku je bez problému průjezdná,“ dodal mluvčí.

11:00 hodin

Evakuovaní jsou zpět ve svých domovech

V noci na úterý ve Višňové na Frýdlantsku kvůli velké vodě evakuovali dalších deset osob, celkem jich tak bylo mimo domov 28. Řeka ale jejich domy neohrozila, zalila jen sklepy a louky. Toky na severu Čech navíc začaly v noci klesat.

Evakuovaní lidé se po 10:00 začali pomalu vracet domů. "Ve tři hodiny hladina kulminovala," řekla Vladimíra Erbanová z obecního úřadu ve Višňové. Od té doby hladina Smědé pomalu klesá. Vodu mají místní ve sklepích, rozlila se i na okolní louky. Jeden z přítoků Smědé zaplavil několik domů. Do místní tělocvičny evakuovali 28 obyvatel části Víska a Předlánce během večera. Jejich domy by v případě dalšího zvýšení hladiny vody byly těžko dostupné.

Podle dispečinku Povodí Labe již řeky stoupat nebudou. "Přibývat bude voda jen v Labi, kam odteče z ostatních řek," informoval dispečer Jiří Petr. Na horních tocích již hladiny kulminovaly, na středních a dolních tocích mají podle něj také začít klesat.

Největší problémy působí voda na Českolipsku. "V České Lípě se řeka drží v korytě, problémy jsou ale v Pertolticích a Brništi, kde se řeka vylila z břehů," řekla ČTK českolipská starostka Hana Moudrá. V Pertolticích jsou zaplaveny nejen louky a zahrady, ale i přízemí některých domů, neprůjezdná je tam i silnice.

Uzavřeno je osm silnic

Na severu Čech je kvůli vodě osm silnic uzavřeno. Kvůli záplavám jsou stále uzavřené v Ústeckém kraji ulice 17. listopadu a Krokova v Děčíně, silnice z Děčína do Dolního Žlebu a silnice mezi Těchlovicemi a Rychnovem na Děčínsku. Sesuv půdy zablokoval silnici u obce Libochovany na Litoměřicku.

V Libereckém kraji řidiči neprojedou z Černous na Frýdlantsku na Ves a Boleslav, mezi obcemi Pihel, Písečná a Dobranov na Českolipsku a neprůjezdná je i Dolní Libchvava na Českolipsku a již zmíněné Pertoltice. Voda ale podle informací Ředitelství silnic a dálnic komplikuje i dopravu na rychlostní silnici R10, kde je na 65. kilometru ve směru na Prahu velká kaluž. Voda je i na silnici I/10 v Železném Brodě na Jablonecku.

Dopravní informace - úterý 10:00 hodin

- všechny provizorní mosty na silnicích II. a III. tříd v LK jsou v pořádku
- stav sesuvu na silnici I/10 u Dolánek mezi Turnovem a Malou Skálou se průběžně monitoruje (cca 2x denně), v tuto chvíli je stav stabilní, průjezdní profil je zúžen a řídí ho semafory
- křižovatka silnic I/13 a II/592 u Mníšku je bez problému průjezdná

Počasí

Další významnější srážkové modely předpokládají déšť pouze na hřebenech a severním návětří hor (zejména Jizerských). To by mohlo ještě dočasně zvrátit pokles hladin na Frýdlantsku.

Tajemník Povodňové komise LK Karel Pop doporučuje občanům, aby se v první instanci obraceli se svými dotazy zejména na povodňové komise (starosty) ve své obci, případně na pověřené obce (Liberec, Frýdlant, Česká Lípa, Nový Bor), neboť tam mají k dispozici nejčerstvější informace.

Třetí stupeň na Smědé, Řasnici, Jeřici a Ploučnici

Na třetím povodňovém stupni je v Libereckém kraji Smědá v Předláncích, Řasnice ve Frýdlantu, Jeřice v Mníšku a Ploučnice v České Lípě a Stráži pod Ralskem.

V Ústeckém kraji na druhý stupeň v 8:00 klesla řeka Mandava ve Varnsdorfu. Druhý stupeň naměřili hydrometeorologové i na Jizeře v Železném Brodě, Svitávce v Zákupech a Lužické Nise v Liberci a Hrádku nad Nisou. V Ústeckém kraji se na druhém stupni drží kromě Mandavy také Bílina v Trmicích na Teplicku a Ploučnice v Benešově nad Ploučnicí.

Nejvíce napršelo v Rudolfově

Během posledních 24 hodin spadlo nejvíc srážek v osadě Rudolfově u Liberce (80 milimetrů) a Fojtce (75 milimetrů) a Mlýnici (70 milimetrů) na Liberecku. V Ústeckém kraji nejvíce napršelo ve Chřibské (43 milimetrů).

ČTĚTE TAKÉ:

S využitím ČTK

Autor: Jana Švecová

Místo události:
28.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 500 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadovaná praxe: ve skladu nebo v zavážení výroby alespoň 1 rok, Požadované znalosti:, Osvědčení a praxe na řízení VZV, Znalost skladové dokumentace a evidence, Nabízíme:, Zázemí stabilní firmy se sídlem v Liberci, Práce na 1 směnu, Odpovídající finanční ohodnocení, Při nástupu 20.500 – 23.000 dle zkušeností, Po zkušební době 22.000 – 23.500 základ, Měsíční prémie 3.000 – 4.000 Kč, Mimořádné odměny, 13. plat, Stravenky 80,- Kč, Sick Day, Příspěvek na důchodové připojištění, Firemní akce, Příspěvek na dětský tábor, Dobrá dopravní dostupnost, Datum nástupu:, Duben 2018, Vaše žádosti spolu s životopisy zasílejte:, natasa.stastna@fenestra-wieden.cz. Pracoviště: Fenestra wieden s.r.o., Malodoubská, č.p. 355, 460 08 Liberec 8. Informace: Hana Lacinová, .

Výroba - Výroba Ruční balič 80 Kč

Ruční baliči BALENÍ LEHKÝCH PRODUKTŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: balení a expedice zboží pro e-shop , Dohoda o provedení práce - na 6 hod./den na 3-5 dnů v týdnu, Hlásit se e-mailem. Pracoviště: Antalon s.r.o.-002, Tatranská, č.p. 860, 460 07 Liberec 7. Informace: Aneta Von Bredow, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 86 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní PRACOVNÍK OSTRAHY, STRÁŽNÝ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 86.2 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Náplň práce: kontrolní činnost svěřených prostor, obchůzková činnost zejména v nočních hodinách (minimální), většina práce na vrátnici objektu - nahlašování návštěv, kontrola vstupu pouze nahlášených osob., 12hodinové směny - denní i noční. Možnost práce na zkrácený úvazek., Hlásit se e-mailem nebo telefonicky každý všední den od 9.00 do 18.00 hod.. Pracoviště: Klm security s.r.o.-003, 463 45 Pěnčín u Liberce. Informace: Michaela Nováková, +420 602 828 634.

Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 50 000 Kč

Strojní inženýři přípravy a realizace investic, inženýringu PRODUCT ENGINEER. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 50000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Pálkova 1416/2, 460 01 Liberec, Požadujeme:, - SŠ/VŠ vzdělání v technickém oboru, - aktivní znalost AJ, další znalosti jazyků vítány, - praxe na obdobné pozici v automotive alespoň 2 roky, - ochota cestovat, - znalost práce s PC, s technickou výkresovou dokumentací, - aktivní řidič sk. B, Nabízíme:, - atraktivní pracovní prostředí , - zajímavé finanční ohodnocení, - zázemí stabilní společnosti, - propracovaný systém benefitů /roční bonus, - benefitní program Cafeterie - výjimečné odměny výročí, jubileum; speciální odměny, - příspěvek na stravování - 100,- Kč stravenky, - 25 dní dovolené, - příspěvek na masáže 200,-Kč měsíčně, Pracovní poměr nejprve na dobu určitou 1 rok, následně na dobu neurčitou, Hlásit se předem e-mailem.. Pracoviště: Antolin czech republic s.r.o.-003, 460 01 Liberec 1. Informace: Marcela Picková, .


Ilustrační foto.
14

Jaro si ještě dá načas

Technická univerzita v Liberci.

Univerzita vyhlašuje stipendium. Chystá se mezinárodní letní škola

Kamion skončil mimo rychlostku. Řidiče v kraji překvapil sníh

Liberecký kraj – V Libereckém kraji v sobotu bouraly desítky řidičů. Policisté evidují jedno lehké zranění. 

FOTO: Od demolice obchodního domu Ještěd uplynulo devět let

Liberec – Rozhodnutí o jeho zániku vyvolalo v tehdejší době bouřlivou reakci. Přesto svému osudu neunikl a místo něj stojí obchodní centrum Forum Liberec.

Králíček Petr a jeho kamarádi budou v neděli bavit děti

Liberec – Multikino CineStar Liberec si připravilo pro rodiče s dětmi speciální program. V předpremiéře uvedou rodinný film Králíček Petr.

FOTO: Bledule začínají zvát turisty do Pekla

Zahrádky - Jejich hlavní čas teprve přijde, už nyní ale za bledulemi do národní přírodní památky Peklo u Zahrádek na Českolipsku vyrážejí první turisté.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT