Žáci ze základní školy na náměstí Míru v libereckých Ruprechticích se v pondělí po roce vrátí do své kmenové budovy. Uplynulý školní rok strávili v azylu na dvou jiných základních školách, Sokolovská a Vrchlického, a také na Technické univerzitě. Důvodem byla kompletní rekonstrukce školy, která právě skončila.

Zdejším žákům začaly kvůli opravám prázdniny předčasně už vloni, o tři týdny dříve. V září se sem děti měly vrátit, ukázalo se ale, že za provozu školu opravovat nepůjde, a to především kvůli bezpečnosti při přístavbě nového patra. Město tak muselo narychlo zajistit náhradní prostory.

„Celý rok byl náročný nejen pro děti a jejich rodiče, ale především pro pedagogy. Proběhlo to ale naprosto bez problémů, všichni nám vyšli velmi vstříc. Na pondělí už se velmi těším, protože vyměním stavbu za výuku,“ uvedla ředitelka školy Pavlína Kubrová.

„Původně mělo být vybudováno pět odborných učeben včetně zázemí a bezbariérovosti, tím, že děti byly pryč, jsme mohli rekonstrukci rozšířit,“ popsala vedoucí magistrátního odboru strategického rozvoje a dotací Michaela Maturová. Během stavby tak vzniklo 47 změnových listů.

„Přibyla například kompletní výměna krytin, výmalba školy, vzduchotechnika, rozvody vody, nový strop, je to toho hodně,“ dodala Maturová. Konec srpna byl pro stavaře stěžejní termín, náhradní prostory by totiž na další rok už nebylo tak snadné sehnat.

S financováním by měly pomoci dotace

Původně měly práce stát 53,2 milionu korun bez daně, tím, že se navýšil jejich rozsah, se zvýšila i cena. Celkově rekonstrukce vyšla na 73,6 milionu korun bez daně, část z toho by měly pokrýt různé evropské dotace.

Město kromě toho muselo zaplatit i náklady na autobusovou přepravu školáků nebo obědy v univerzitní menze. Školu také dvakrát vykradli, což se řeší jako pojistná událost.

I přes všechny komplikace je teď ředitelka Kubrová spokojena. „Nový stav je absolutně nesrovnatelný s tím předchozím. Vybavení tu bylo velice zastaralé, měli jsme pouze nové počítačové učebny. Teď mají žáci nové odborné učebny s novými tablety, budou se moci seznámit s ozoboty (interaktivní edukativní pomůcka – pozn. red.) a jejich programováním, ve třídách je nově klimatizace,“ popsala. Nevyhovující bylo podle ní i zázemí pro pedagogy, kteří během rekonstrukce dostali nové kabinety. „Prostředí je mnohem hezčí a zařadíme se mezi nejmodernější školy v Libereckém kraji. Myslím, že žáci se do školy mohou těšit, učitelé už jsou nadšení,“ dodala Kubrová.

Základní škola na náměstí Míru má kapacitu 350 žáků. Podle ředitelky touto velkou rekonstrukcí snaha o zlepšení stavu školy ještě nekončí. „Potřebujeme nové školní hřiště, to je teď nejpalčivější otázka a čekáme ještě na rekonstrukci kuchyně,“ uzavřela ředitelka.

V Liberci aktuálně probíhá podobně náročná rekonstrukce i na základní škole v ulici 5. května. Žáci této školy tak zahájí školní rok ve svém dosavadním azylu, v univerzitní budově ve Vesci. Také zde se rozsah oprav oproti původním plánům navýšil a místo původně avizovaného konce října je nyní návrat dětí zpátky plánován na konec letošního listopadu.